Porter z Puszczy Barrel Aged [Browar Waszczukowe]

Las od zawsze był mi bliski, dlatego zdecydowałem się na zakup piwa Porter z Puszczy Barrel Aged z Browaru Waszczukowe.

Porter z Puszczy Barrel Aged [Browar Waszczukowe]

Nie pamiętam już, kiedy ostatnio gościł u mnie Browar Waszczukowe? Nie wynika to z problemów z dostępnością. Mieszkam obok sklepu z ogólnopolskiej sieci Stokrotka, a Browar Waszczukowe ma tam swoją własną półkę z piwem. Można tam zaopatrzyć się w butelkę z ich podstawowej serii. Wyroby te schodzą raczej średnio, ostatnio widziałem przy nich żółtą nalepkę oznaczającą promocję, a to o czymś świadczy. To, czy kraf sprzeda się w markecie jest tematem na inną dyskusję. Browar Waszczukowe skupia się głównie na doskonaleniu piw będących już w ich ofercie. Ciężko wyszukać nowości, te z 2020 roku mogę spokojnie policzyć na palcach jednej dłoni. Ja należę raczej do osób goniących za premierami, więc moja dłuższa przerwa w zakupie wypustów browaru z Podlasia jest wyjaśniona. Porter z Puszczy Barrel Aged powinien być wyjątkowym piwem i to skusiło mnie do sięgnięcia po butelkę.

STYL: Imperial Baltic Porter
EKSTRAKT: 23,0 Plato
ALKOHOL: 10,0 %
SŁODY: Jęczmienny, pszeniczny, owsiany, pszeniczny czekoladowy, żytni czekoladowy, jęczmienny palony
CHMIEL: Marynka
DODATKI: płatki dębowe średnio opiekane
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 23.03.2022

Parametry są imperialne, ponad 20 Plato i 10 procent alkoholu w zupełności mnie zadowala. Podstawowa wersja piwa leżakowała w beczce po bourbonie Widow Jane, który produkowany jest przez destylarnie z Nowego Jorku. Co ciekawe destylarnia została założona przez … producenta wyrobów czekoladowych. Browar obiecuje czekoladę ze śliwkami oraz wanilią. Ciekawi mnie też dodatek płatków, czy w połączeniu z beczką nut drewna nie będzie zbyt dużo?

Etykieta wygląda bardzo ekskluzywnie. Rządzi tu czerń z kilkoma odblaskowymi elementami. Czcionka i jej rozmiar został idealnie dopasowany do rozmiarów szkła. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Waszczukowe w Czarnej Białostockiej.

Porter z Puszczy Barrel Aged [Browar Waszczukowe]

KOLOR
Jak na piwo typu Porter przystało ma ono barwę ciemnego brązu. Po przelaniu całości butelki do szkła widzę już głęboką czerń.

AROMAT
Rzeczywiście, w aromacie czuję sporo śliwki. Czy jest ona zamoczona w czekoladzie? Nie do końca. Wyraźny jest tu za to finisz, w którym czuję głównie wanilię. To śliwka dominuje, dawno nie czułem jej aż tak wyraźnie.

SMAK
Początek jest nieco rozjechany, każdy motyw ciągnie w swoją stronę. Mam tu słodką śliwkę, nieco wanilii i rozgrzewanie na finiszu. W aftertaste pojawia się drewno z wanilią, ten efekt na pewno wszystkich zadowoli. Nie ma tu zbyt wielu ciemnych nut, chociaż to nie Stout, ale niejeden Imperial Porter zalany jest tonami ciemnej czekolady. Nie tym razem. Piwo ma w sobie rzeczywiście dużo śliwki, ona wiedzie tu prym. Pojawiła się też jedna niechciana nuta, a mianowicie zielone jabłko. W ciemnych piwach jest ono niepożądane. Każdy kolejny łyk wzmacnia jabłkowe odczucia. Butelka miała mnie przenieść do puszczy, a nie do ogrodu pełnego jabłonek. Poza tym cały czas wyczuwam tu alkoholowe rozgrzewanie. Może piwu brakuje kilku miesięcy w piwnicy? Jabłko psuje odbiór. Poza nim za wielekroć się tu nie dzieje, wanilia, wygrzew. Średnio to widzę.

Porter z Puszczy Barrel Aged [Browar Waszczukowe]
OCENA : 3,50 / 5,00

Coś poszło tu nie tak. Beczka nie wnosiła nic pozytywnego, a nuty jabłka nie należą do najprzyjemniejszych w piwie typu Porter.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments