Porter Noster Cognac Barrel Aged [Browar Czarna Owca]

Porter Noster Cognac Barrel Aged z Browaru Czarna Owca, czyli kolejne piwo w dostępne kilku wariantach.

Porter Noster Cognac Barrel Aged [Browar Czarna Owca]

Browar Czarna Owca zdecydował się powrócić ze swoim najlepszym produktem. Porter Noster Bourbon Barrel Aged zdobył tytuł najlepszego piwa w kategorii Imperialny Stout/Porter leżakowany w drewnie oraz ogólnie najlepszego piwa całego konkursu. Miałem przyjemność pić podstawę i była ona przyjemna. W tym roku rodzina Porter Noster powiększyła się o kolejne dwie pozycje. Oprócz dwóch wymienionych wcześniej, mamy też wersje leżakowane w beczce po Calvadosie oraz Cognacu. Zachęcony dobrymi ocenami zdecydowałem się na zakup całej trójki. Na pierwszy ogień idzie Porter Noster Cognac Barrel Aged. Wśród wersji nie ma mojej ulubionej beczki, po rumie. Może pojawi się ona za rok?

STYL: Baltic Porter
EKSTRAKT: 22,5% wag.
ALKOHOL: 9%
SŁODY: jęczmienny
CHMIEL: Marynka
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: 50
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 24.08.2018

Podstawą piwa jest Porter Bałtycki. Na etykiecie znajduje się informacja, iż piwo dojrzewało przez  okres 7 miesięcy. Samo leżakowanie w beczce po Cognacu trwało około 3,5 miesiąca. Tak więc na początku stycznia trafiło ono do tanku, potem do beczki i ponownie do tanku, aby w połowie sierpnia trafić do butelek. Proste, nie?

Etykiet nie różnie się praktycznie niczym od wersji podstawowej. Jedyną nowością, a zarazem elementem odróżniającym poszczególne wersje jest okrąg z nazwą beczki. W wersji Cognac jest on pomarańczowy. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Czarna Owca w Semlinie.

Porter Noster Cognac Barrel Aged [Browar Czarna Owca]

KOLOR
Piwo ma barwę ciemnego brązu. Przy przelewaniu wygląda jak nieco bardziej ciemna Cola. Do tego niski poziom nagazowania, co ma wpływ na kompletny brak piany.

AROMAT
Wdech i  w nos uderza mocno zaakcentowana beczka. Rozgrzewanie oraz nuty alkoholu dają mocno o sobie znać. Nie bójcie się, alkohol nie gryzie, jest dobrze ułożony. Czuć tu czekoladę oraz nuty ciemnego karmelu. Beczka sprawia wrażenia “mokrej”, świeżo zalanej. Jej wpływ na trunek jest wyraźny, tego oczekuję po Barrel Aged.

SMAK
Odczucia smakowe pokrywają się w dużym stopniu z tymi z nosa. Sporo tu gorzkich nut, na razie czuję tu przede wszystkim czarną czekoladę. Oprócz niej karmel, też w palonym wydaniu. Moją uwagę przykuło ciało, nie jest ono zbyt imperialne ale to Porter, więc jest prawilnie. W drugim podejściu gorzkie elementy przybierają na sile. Na szczęście karmel dodaje swoje trzy grosze i zapewnia odpowiednią kontrę. Całość jest bardzo intensywna, mimo braku ciała. Rozgrzewanie  jest średnia, na początku wydawało mi się wysokie, ale idzie się do niego przyzwyczaić. Z czasem czuję też niewielki dodatek owoców, bardziej kandyzowanych niż suszonych. Piwo sprawia dobre wrażenie. Szkoda, że z czasem smak traci nieco na intensywności, szczególnie gorzkie elementy. Nie są one aż tak wyraźne. Poza tym kawał dobrej roboty.

Porter Noster Cognac Barrel Aged [Browar Czarna Owca]
OCENA: 4,00 / 5,00

Cognac na plus. Beczka jest wyraźna i intensywna. Przeważają gorzkie nuty, ale karmel też daje o sobie znać. Ciekawe co pokażą pozostałe beczki?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o