Porter Noster Calvados Barrel Aged [Browar Czarna Owca]

Porter Noster Calvados Barrel Aged czyli finałowa część trylogii z Browaru Czarna Owca.

Porter Noster Calvados Barrel Aged [Browar Czarna Owca]

W moim osobistym rankingu wersja Porter Noster Bourbon Barrel Aged otrzymała wyższą ocenę niż Porter Noster Cognac Barrel Aged. W tegorocznej edycji konkursy Kraft Roku 2018 to właśnie wersja leżakowana w beczce po Cognacu zdobyła srebro w kategorii Porter Bałtycki leżakowany w drewnie (>18º Plato). Za rok to może właśnie wersja Calvados zdobędzie jakiś medal? Właśnie, Calvados. Nie piłem jeszcze nic co leżakowało by w beczce po tym alkoholu, trunku też nie próbowałem. Cóż to takiego? Wikipedia mówi o francuskim winiaku charakteryzującym się wytrawnym owocowym (jabłkowym) bukietem. Powstaje on w wyniku destylacji cydru. Jabłko w ciemnym piwie?

STYL: Baltic Porter
EKSTRAKT: 22,5% wag.
ALKOHOL: 9%
SŁODY: jęczmienny
CHMIEL: Marynka
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: 50
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 20.08.2018

Nie będę się rozpisywał na temat składu i etykiety. Uczyniłem to już przy poprzednich recenzjach. Ten Porter Bałtycki leżakował również siedem miesięcy, połowę tego czasu spędził w beczce. Na etykiecie widać zieloną naklejkę z oznaczeniem Calvados Barrel Aged. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Czarna Owca w Semlinie.

Porter Noster Calvados Barrel Aged [Browar Czarna Owca]

KOLOR
Barwa nie różni się chyba niczym od poprzednich dwóch wariantów. Widzę tu ciemny brąz, w szkle piwo jest już czarne. Piana mizerna.

AROMAT
Tu powinny się już pojawić różnice. Biorę głęboki wdech i nie poczułem nic konkretnego. Jest jakieś rozgrzewanie na finiszu, ale nic poza tym. Drugie podejście wypadło podobnie. Nie jest to na pewno Bourbon. Trochę ciemnych nut i czerwonych owoców. Szkoda, że jest to tak mało wyraźne.

SMAK
Czy smak poprawi odczucia? Na początku na pewno nie. Pierwszy łyk nie wiąże się z pozytywnym odczuciem. Jest trochę alkoholowe i jakieś dziwne zielone owoce. Największy minus to fakt, że smaki nie trzymają się kupy. Kolejne podejście nie przyniosło nic dobrego. Całość jest rozjechana i wyraźnie alkoholowa. Finisz jest lekko wytrawny i pusty. Brakuje mi tu słodyczy oraz ciała. Może taki urok Calvadosa? Wiem, że to Porter, ale w poprzednicy wersjach beczki lepiej zgrywały się z piwem. Tutaj cierpliwość na finiszu jest zbyt duża. Aż drętwieje mi język. Pierwsze podejście do Calvados i wyszło średnio. Na jakiś czas odpuszczę sobie beczki z tym labelem.

Porter Noster Calvados Barrel Aged [Browar Czarna Owca]
OCENA : 3,75 / 5,00

Piwo zdobywa brązowy medal patrząc na wszystkie wersje Porter Noster, a moje pierwsze wrażenia związane z Calvadosem są raczej średnie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments