Porter Bourbon Barrel Aged [Browar Zamkowy Cieszyn]

Porter leżakowany w beczce? Nie mogę tego przegapić. W szkle wyląduje dziś Porter Bourbon Barrel Aged z Browaru Zamkowego Cieszyn.

Porter Bourbon Barrel Aged [Browar Zamkowy Cieszyn]

Browar Zamkowy Cieszyn nie przestaje zaskakiwać. Najpierw wydali oni całkiem przyjemną serię piw z piwowarami domowymi, wśród których prym wiodło Sour Mango Ale. Dobre opinie zebrało też Juciy IPA, mnie osobiście ono akurat nie urzekło. Ogólnie Cieszyn sypnął w tym roku dobrymi nowościami. Ostatnio głośno zrobiło się o serii piw uwarzonych w kooperacji z  innymi browarami, ale o tym niedługo. Dziś skupię się na magicznym Barrel Aged. Browar wydał bowiem Portera leżakowanego w beczce po Bourbonie. Z tego co pamiętam Porter z Cieszyna, który chyba był tu podstawą, smakował całkiem nieźle. Jak wyjdzie jego romans z beczką? Pierwsze opinie są skrajne. Jedni oceniają go wysoko, inni narzekają na zbyt duży kwas. Kwaśne nuty w piwie leżakowanym w beczce? Brzmi średnio. Postanowiłem przekonać się na własnym podniebieniu, czy warto zakupić butelkę Portera? A może dwie, piwo tego kalibru powinno nadawać się na leżak.

STYL: Porter
EKSTRAKT: 23,2 Plato
ALKOHOL: 11,0 %
SŁODY: jęczmienne (pilzneński, monachijski, karmelowy, czekoladowy)
CHMIEL: ?
DODATKI: cukier
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 28.06.2019

Rzeczywiście, podstawą jest tu medalowy Porter, który spędził pół roku dojrzewając w Cieszyńskich piwnicach. Następnie trunek trafił na identyczny okres do beczek po Bourbonie Woodford Reserve. Mam bardzo dobre skojarzenia z tą beczką. Bearded Lady Barrel Aged Bourbon Dessert Edition leżakowało w beczkach po Woodford i było świetne. Browar zapewnia, że nuty Portera idealnie komponują się z tą amerykańską beczką. Całość odfermentowała z 23 Plato do 11% alkoholu.

Piwo zapakowane jest w mały kartonik. Ma on bardzo klasyczny wygląd, stylem przypomina nieco pierwsze Imperium Prunum. Karton z czarnym nadrukiem. Ogólnie sprawia on mało stabilne wrażenie, może to wina mniejszej pojemności? Sama butelka też się dobrze prezentuje. Czarne tło, złote litery dodatkowo pełen opis na etykiecie. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Zamkowym Cieszyn w Cieszynie.

Porter Bourbon Barrel Aged [Browar Zamkowy Cieszyn]

KOLOR
Piwo ma ciemną barwę. Nie jest to pełna czerń, przy krańcach widać niewielkie przebłyski. W szkle wygląda już na rasowego Portera. W oczy rzuca mi się kompletny brak gazu oraz zero piany.

AROMAT
Zapach jest wyraźny, od razu czuć, że piwo leżakowało w beczce. Brakuje mi tu jednak intensywności. Jest tu wanilia, marcepan, ogólnie sporo słodyczy. Ciemne nuty stanowią tu tło. Całość jest karmelowa, chlebowa i dosyć dobrze ułożona. Jest tu niewielkie rozgrzewanie, bez niego byłoby nudno.

SMAK
No i cały urok poszedł w piz… dal. Po nabraniu piwa do ust jest jeszcze dobrze. Czuję tu sporo ciemnych nut. Jednak zaraz po przełknięciu robi się słabo. Na pierwszy plan wchodzi kwas, czuję tu też nieco wanilii. Do tego warto wspomnieć o słabym ciele. Piwo spływa po moim gardle niczym woda. Na razie zawód. Nuty kawy i chleba pojawiają się kilka minut po przełknięciu piwa, kwas dał im dojść do głosu. Jednak po kolejnym przechyleniu szkła efekt jest identyczny. Kwas, później ciemne nuty. Chyba tak nie powinien smakować dobry Porter? Kurcze, ten kwas zakrywa wszystko. Przy mocnym wytężeniu zmysłu smaku czuć tam jakąś beczkę. Wszystko to gdzieś tam het w tle. Piwo jest bardzo płaskie i jednowymiarowe. Ten kwas ma posmak wanilii, chociaż to na plus. Nie jest to chamska kwaśna kapusta, albo nuta charakterystyczna dla piw typu Sour. Pod koniec Porter ma nieco więcej do powiedzenia, za późno. Coś tu nie pykło. Czy warto kupić drugą butelkę? Moim zdaniem nie.

Porter Bourbon Barrel Aged [Browar Zamkowy Cieszyn]
OCENA : 3,25 / 5,00

Z dużej chmury mały deszcz. Jak widać nie każdy Porter leżakowany w beczce jest gwarantem sukcesu.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gall
Gall
3 miesięcy temu

Serio? Dla mnie to najlepszy porter w życiu. Najlepsze piwo też… Jakie portery Barelle aged są lepsze? I ile kosztują? Cieszyn zmienił właściciela uważam że to wpłynie pozytywnie na jakość wypustów. Zwłaszcza tych starzonych w beczkach.