Porter Bałtycki [Browar Trzech Kumpli]

Tydzień z Porterem zaczyna piwo Porter Bałtycki z Browaru Trzech Kumpli, klasyczne podejście do stylu.

Porter Bałtycki [Browar Trzech Kumpli]

W tym tygodniu postanowiłem przygotować was na Święto Porteru Bałtyckiego 2020. Co roku w trzeci weekend stycznia obchodzimy imprezę ku czci piwowarskiego skarbu Polski. W tym roku święto wypada 18 stycznia. Specjalnie na tą okazję olsztyński sklep z piwem kraftowym Piwosznik przygotował kilak atrakcji dla swoich klientów, ale więcej o tym wkrótce. Ja postanowiłem sprawdzić kilka Porterów stojących na półkach. Obecnie w sklepie można znaleźć wersję butelkową, a wkrótce również i laną, Portera Bałtyckiego z Browaru Trzech Kumpli. Piwo nawiązuje do klasyki i miało swoją premierę równo rok temu. Ogólnie seria piw klasycznych z Browaru Trzech Kumpli jest dosyć spora. Widziałem w niej Pilsa, Koźlaka i piwo pszeniczne. Browary powinny iść tą drogą i mieć z jednej strony piwa dla osób wchodzących w kraft, a z drugiej dla zakręconych birgików. Dzisiejsza recenzja będzie skierowana raczej do tego pierwszego grona, chociaż dobrym Porterm nikt nie pogardzi.

STYL: Porter Bałtycki
EKSTRAKT: 20,0 Plato
ALKOHOL: 8,0 %
SŁODY: jęczmienny
CHMIEL: Iunga
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: 30
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 03.11.2020

Ekstrakt początkowy wynosi dwadzieścia plato. Na etykiecie nie znalazłem informacji na temat zasypu, to samo dotyczy strony internetowej, szkoda. Browar obiecuje mi nuty lukrecji, karmelu, czekolady i melasy. Do tego odpowiednie ciało i pjalność. Ten ostatni faktor zdecydował, że piwo zostało zapakowane w większe butelki. O odpowiednią goryczkę zadba tu polski chmiel Iunga.

Oprócz klasycznego stylu browar zdecydował się również na klasyczną oprawę graficzną. Rządzą tu złote i ciemne barwy. Widzę tu dwa kłosy po bokach oraz logotyp browaru. Centralnym punktem jest oczywiście napis Porter i nieco mniejszymi literami Bałtycki. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Zapanbrat w Żywcu.

Porter Bałtycki [Browar Trzech Kumpli]

KOLOR
Piwo jest bardzo ciemne, nie widać tu zbyt wielu przebłysków. W szkle jest ciemno, i to bardzo. Do tego kremowa piana, którą utrzymuje się przy krańcach szkła.

AROMAT
Moje pierwsze wrażenie to przewaga słodyczy nad nutami palonymi. Zapach nie jest zbyt intensywny, ze słodkich nut można wydzielić wyraźną melasę oraz nuty chlebowe. Paloność i czekolada? Zdecydowanie w tle. Nawet na trzecim planie.

SMAK
Pierwsze chwile spędzone z piwem są podobne do aromatu. Na początku poczułem tu również słodycz. Porter jest bardzo pełny, na finiszu robi się mniej słodko, całość wchodzi w chleb. Posmak pozostaje długo na moim podniebieniu. Wyrazistość jest dużym plusem tego piwa. Po kilku kolejnych przechyleniach szkła weszło nieco śliwki. Nuty utlenienia, o tak. Chociaż póki co te czarne owoce nie są zbyt wyraźne, lekkie muśnięcie, dalej rządzą tu słodkie nuty. Nagazowanie jest niskie, ale nie zerowe. Każdy kolejny łyk przynosi mi słodkie doznania. Mało tu czekolady. Może słodka? Już tych nut utlenienia jest więcej. Tak więc podsumowując, słodko, mało czekolady. Piwo jest wyraźne i dobrze ułożone.

Porter Bałtycki [Browar Trzech Kumpli]
OCENA : 4,00 / 5,00

Bardzo klasyczne i przede wszystkim udane podejście do tematu Portera Bałtyckiego.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments