Porter Bałtycki Bourbon Barrel Aged [Browar Warmia]

Porter Bałtycki Bourbon Barrel Aged to śmiałe posunięcie w wykonaniu olsztyńskiego Browaru Warmia.

Porter Bałtycki Bourbon Barrel Aged

Jakiś czas temu piłem podstawową wersję tego piwa. Porter Bałtycki zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. Moim zdaniem jest to najlepsze piwo w ofercie olsztyńskiego Browaru Warmia. Jeśli będzie akurat na karnie, warto po nie sięgnąć. Przechodzę do jego starszego brata czyli piwa Porter Bałtycki Bourbon Barrel Aged. O istnieniu tego piwa dowiedziałem się w sierpniu. Browar opublikował post na facebooku promujący ich najnowsze piwo. Browaru restauracyjne coraz częściej sięgają po beczki. Wystarczy przypomnieć tu poznańską Brovarię i ich Porter Bałtycki Barrel Aged, czy Przystanek Tleń i Porter Rum Barell Aged. Ciesze się, że browar z mojego miasta również podjął się takiego wyzwania i mam nadzieję, że na tym jednym piwie się nie skończy.

STYL:  Porter Bałtycki
EKSTRAKT: 20,0 % wag.
ALKOHOL: 7.5 %
SŁODY: jęczmienny, pszeniczny, ekstrakt słodowy
CHMIEL: ?
DODATKI: śliwka wędzona, cukier trzcinowy
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 14.09.2018

W sumie piwo leżakowało 9 miesięcy, z czego 4 spędziło w dębowej beczce po Burbonie. Nazwy Bourbonu oczywiście nie podano. Nie wiem jak było z podstawową wersją, ale w tej jest kilka dodatków. Też dodawałem cukru trzcinowego do swoich piw i byłem zadowolony z efektu końcowego. Moją uwagę przykuła tu wędzona śliwka, czyżby browar szedł w kierunku Imperium Prunum? 😉 Wartość ekstraktu oraz alkoholu zapowiada w sam raz dla fanów słodyczy.

Podoba mi się ta mała butelka, fajnie prezentuje się na zdjęciu. Etykieta przypomina mi tą z podstawowej wersji. Wpisuje się ona  w desing Browaru Warmia. To co ją odróżnia od postawy to czerwona naklejka informująca o leżakowaniu piwa w beczce oraz czerwony lak. Olsztyn lubi lakować. Piwo jest dostępne w butelce o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Warmia.

Porter Bałtycki Bourbon Barrel Aged [Browar Warmia]

KOLOR
Piwo ma barwę ciemnego brązu. Jest przejrzyste. W szkle wygląda już na kompletnie czarne. Przy przelewaniu utworzyła się konkretna czapa piany o beżowym kolorze. Jej żywotność nie jest zbyt długa, redukuje się do kożucha unoszącego się na powierzchni.

AROMAT
Zapach nie należy do zbyt intensywnych. Na pewno jest tu lekkie rozgrzewanie. Do tego pojawiają się nuty wanilii oraz śliwki. Nie ma tu zbyt dużo nut ciemnych, czekolady czy kawy. Po kilku głębszych łykach dochodzi też drewno. Ogólnie jest na plus, na minus moc, mogłaby być zdecydowanie większa.

SMAK
Pierwszy łyk jest dosyć dziwny jak na piwo leżakowane w beczce. Nie ma tu jakichkolwiek nut beczki. Na początku czuję tu wyraźnie tę śliwki, do tego sporo gorzkiego smaku. Po kilku dłuższych sekundach pojawia się finisz w stylu drewna. Może jeszcze trochę wanilii? W drugim łyku jest podobnie, nuta wiśni przybiera na sile, a gorzki finisz jest na tym samym poziomie. Jakoś te dwa smaki są dosyć mocno od siebie oddalone, kompletnie się nie zgrywają. Nie ma tu jakiegoś fajnego przejścia. Do tego ciało. Jest ono bardzo ubogie jak na Porter Bałtycki, wodniste. To chyba największy minus tego piwa. Już wersja podstawowa miała ten mankament. A gdzie ta beczka? Poza tym aromatem oraz finiszem w stylu beczki (chociaż jest to mocno naciągane) nie czuję tu jej wcale. Słabo jak na piwo oznaczone labelem Barrel Aged. Alkoholu też tu nie czuć. Ogólnie zawód.

Porter Bałtycki Bourbon Barrel Aged [Browar Warmia]
OCENA: 3,50 / 5,00

Mało beczki, mało Portera, czy to na pewno piwo w tym stylu? Mam drugą butelkę, zobaczę jak piwo zmieni się na przestrzeni kilku miesięcy.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o