Porter Bałtycki Barrel Aged [Brovaria]

Porter Bałtycki Barrel Aged z browaru restauracyjnego Brovaria odstał swoje w piwnicy, pora na degustację.

Porter Bałtycki Barrel Aged [Brovaria]

O samym piwie dowiedziałem się z Jepiwki. Pojawiło się tam kilka pochlebnych opinii o dziecku Brovarii. Tak, browar z Poznania oceniany dobrze przez mieszkańców Poznania… Być może zadziałał tu lokalny patriotyzm? Porter Bałtycki Barrel Aged był do kupienia wyłącznie na miejscu. Przypomina mi to sytuacje z Imperium Prunum Esencja. Do Poznania z Olsztyna jest daleko, a piwo wyprzedało się dosyć szybko, więc nie udało mi się go zdobyć 😉 Kilka tygodni później okazało się, że będę w stolicy Wielkopolski, a Brovaria ogłosiła na swoim fanpage ponowną sprzedaż piwa. Co za zbieg okoliczności. Będąc w Poznaniu odwiedziłem więc browar, zapis z wizyty znajdziecie w tym miejscu. Na miejscu okazało się, że jest to druga warka. Porównanie z pierwszą? Poziom słodyczy jest nieco niższy, tak stwierdził piwowar. Wykorzystano bowiem tą samą beczkę po bourbonie. Browar poinformował właśnie o rozpoczęciu sprzedaży trzeciej warki, która leżakowała w zupełnie nowej beczce.

STYL: Porter Bałtycki
EKSTRAKT: 21,0 % wag.
ALKOHOL: 9.0%
SŁODY: Pilzneński, monachijski, karmelowe, palony
CHMIEL: Marynka, lubelski
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 20.09.2018 nr. bul 2/007

Główną część zasypu stanowi słód Pilzneński. Przy Porterze nie mogło zabraknąć słodu palonego. Nie pamiętam jakie są widełki stylu (i jestem zbyt leniwy, aby sprawdzić to w google pisząc ten tekst), ale 21 BLG podchodzi już chyba pod Imperial? Chmiele wybrane patriotycznie, czyli Marynka i Lubelski. Dziwi mnie trochę dosyć krótki termin ważności, przecież to konkretny Porter? Tylko pół roku?

Opakowanie prezentuje się rewelacyjnie. Uwielbiam, kiedy butelka ma nietypowy kształt. Świadczy to o poważnym podejściu browaru do danego produktu. Butelka ma zaokrąglony kształt oraz nieco dłuższą, wąską szyjkę. Etykieta jest prosta i przejrzysta. Białe tło i czarna czcionka. Trochę życie wprowadza tu niebieski kolor. W pierwszej partii problemem była rdza pod kapslem. Kapsel został wymieniony i nie ma śladu po rdzy. Piwo jest dostępne w stylowych butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone oraz dojrzewało w browarze Brovaria.

Porter Bałtycki Barrel Aged [Brovaria]

KOLOR
Porter, który przy przelewaniu do szkła ma kolor ciemnego brązu. Im więcej piwa w szkle, tym jest ciemniejsze. Piana bez historii.

AROMAT
Pierwsze wrażenia są bardzo przyjemne. Czuję tu słodycz, taką karmelową, batonową. Zaraz za nią pojawia się nuta wanilii. Aromat jest bardzo świeży i soczysty, wow. Jest tu też coś mlecznego, ale nie wiem dokładnie co. Na finiszu czuję lekkie rozgrzewanie. Na razie jest bardzo dobrze.

SMAK
Pierwszemu łykowi towarzyszy dosyć mocne rozgrzewanie. Zaraz za nim  pojawia się wanilia oraz nuty czekolady. Przy czym czekolada jest tu bardzo stonowana. Ciało nie jest zbyt gęste, za to może lekki minus. Drugi łyk przynosi sporą dawkę czerwonych owoców, a finisz otacza je czekoladowym objęciem. Poza tym ponownie jest tu coś w stylu mlecznej czekolady. Wszystkie te elementy tworzą spójną całość, gdyby te ciało było ciut gęstsze. Z beczki nie czuć tu żadnych nut drewna, a jeśli chodzi o Porter, to brak tu nut palonych. Piwo jest dosyć lekkie i pijalne. Chociaż momentami to rozgrzewanie psuje odbiór, ale to już może czepianie na siłę? Z czasem smak zaczyna być trochę monotonny, na pierwszy plan wychodzą te czerwone owoce oraz wanilia. Jest więc słodycz z niewielką kwaśną kontrą. Jeśli liczysz na kawę, to się zawiedziesz.

Porter Bałtycki Barrel Aged [Brovaria]
OCENA: 3,75 / 5,00

Wszystkie takie stonowane, lekkie, mało nut palonych. Szkoda, że nie dorwałem pierwszej serii …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments