Porter Baltique Édition Spéciale 2017 (Bourbon & Brandy) [Les Trois Mousquetaires]

Uwaga, dziś będzie długa nazwa, bo piję Porter Baltique Édition Spéciale 2017 (Bourbon & Brandy) z browaru Les Trois Mousquetaires.

Porter Baltique Édition Spéciale 2017 (Bourbon & Brandy) [Les Trois Mousquetaires]

To piwo trzymałem w półce oznaczonej napisem “na specjalną okazję”. Jednak na półce stoi coraz więcej pozycji i trzeba zrobić miejsce dla jeszcze większych tuzów. A co jest właściwie specjalnego w piwie Porter Baltique Édition Spéciale 2017 (Bourbon & Brandy)? Zacznę od początku. Piwo zostało uwarzone przez kanadyjski browar Les Trois Mousquetaires (w skrócie LTM), który powstał w 2004 roku. Proszę nie mylić go z browarem Trzech Kumpli.  Pierwszymi piwami muszkieterów były D’Artagnan oraz Aramis. Porter Baltique Édition Spéciale 2017 (Bourbon & Brandy) to jedno z najlepiej ocenianych piw LTM. Na portalu RateBeer zajmuje ono 3 miejsce w kategorii Porter Bałtycki. Pierwsze miejsce w tym zestawieniu zajmuje Imperium Prunum, ciekawe jak długo? 😉

STYL: Imperial Porter
EKSTRAKT: 24,70% wag.
ALKOHOL: 10.5%
SŁODY: Pilsner Malt, Munich, Cara 60/160, Wheat, Oats, Carafa, Smoked Malt
CHMIEL: Summit, Cascade de Quebec
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: 27
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 27.10.2017

Piwo było leżakowane przez sześć miesięcy w co najmniej 12-letnich  beczkach po bourbonie i brandy. Wersje z lat ubiegłych spędziły od 4 do 5 miesięcy w beczkach, nie znalazłem informacji na temat tegorocznej edycji. W zasypie rządzi słód pilzneński, stanowi on 85% całości. Dwie odmiany chmielu mają zadbać o odpowiednią goryczkę, jedną z nich jest chmiel Cascade wyhodowany w Kanadzie.

Butla prezentuje się zacnie. Ciemne elementy połączone są ze złotymi oraz błyszczącymi nadrukami. Duży plus za podanie pełnego zasypu. Ba, znajdziecie tu informacje na temat IBU, FG, czasu jaki piwo powinno leżakować. Wszystkie jest przedstawione w formie tabelek z fajną oprawą graficzną. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 750 ml i zostało uwarzone w browarze Les Trois Mousquetaires w Brossard w Kanadzie.

Porter Baltique Édition Spéciale 2017 (Bourbon & Brandy) [Les Trois Mousquetaires]

KOLOR
Tutaj nie ma żadnego zaskoczenia. Piwo ma barwę ciemnego brązu, widać to przy przelewaniu do szkła. W nim jest już kompletnie czarne. Nie wydaje się być za gęste. Piana jest tylko przy samym szkle.

AROMAT
Zapach nie jest zbyt intensywny. Czuć tu przede wszystkim nuty beczki. Na pewno jest tu Bourbon. Nuty wanilii oraz drewna są tu bardzie dobrze wyczuwalne. Całość fajnie grzeje. Do tego na finiszu pojawia się czekolada. Na razie dobrze i z klasą.

SMAK
Przy pierwszy łyku czuję tu przewagę beczki po Brandy. W smaku dominuje coś podobnego do jabłka. Finisz przypomina mi klasyczne piwo typu Porter. Jest tu sporo gorzkiej czekolady. To ona przełamuje te słodsze nuty, które pojawiają się na początku. Z czasem pojawia się też lekka wanilia i kokos, czyli Bourbon też daje o sobie znać. Ciało jest w sam raz. Nie jest to ulep, ale bliżej mu do gęstości niż wody. Z każdym kolejnym łykiem wszystkie trzy elementy są coraz lepiej wyczuwalne. Brany, Bourbon i czekolada. Smak nie jesteś na maksa intensywny. Piłem już Imperiale o większej esencji smaku. Plus, dużą butelkę można spokojnie wypić w pojedynkę. Nie piję Brandy, ale te jabłko w aftertaste to na pewno stąd. W smaku jest więcej beczek niż podstawy, tak w stosunku 80:20.

Porter Baltique Édition Spéciale 2017 (Bourbon & Brandy) [Les Trois Mousquetaires]
OCENA : 4,00 / 5,00

Obie beczki są tu dobrze wyczuwalne. Dosyć łagodny Imperial o wyraźnym smaku.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments