Porridge Bullet – Cellar Series [Põhjala]

Piwo Porridge Bullet to moje pierwsze spotkanie z estońskim browarem Põhjala.

piwo Porridge Bullet - Cellar Series [Põhjala]

Trochę to dziwne. Põhjala cieszy się bardzo dobrymi ocenami, Estonia nie leży zbyt daleko, a piwo pierwsze piwo z tego browaru … podarował mi brat mieszkający w UK. Sprawdziłem dostępność piw z browaru w naszym kraju i wcale nie tak łatwo je zdobyć. Oznacza to jedno. Jeśli coś się szybko sprzedaje, to musi być dobre. Sprawdźmy więc skład:

STYL: Barrel Aged Multigrain Breakfast Ale
EKSTRAKT: 28,0% wag.
ALKOHOL: 11.9%
SŁODY: Monachijski, pszeniczny, żytni, owies, Pale Ale, Biscuit , Cara 10, czekoladowy, Cara 300 melanoidowy, Cara 150, Carafa Special T-2, Special B, żytni palony
CHMIEL: Magnum, Columbus, First Gold, Northern Brewer
DODATKI: laktoza
DROŻDŻE: ?
IBU: 55
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 22.11.2019

Patrzę na styl i mamy tu do czynienia z wieloziarnistym śniadaniowym piwem. Brzmi ciekawie. Nazwa też nawiązuje do pierwszego posiłku. Porridge Bullet to po polsku owisankowy pocisk. W składzie znajduje się pszenica, owies, żyto, nic tylko wypić butelkę zamiast porannej porcji płatków. Jak płatki, to tylko z mlekiem, więc jest też dodatek laktozy. Niby ok, ale kto porwie się na 12% z samego rana? Temat piwa i śniadania nie jest niczym nowym. Był już Beer  Geek Breakfast z Mikkeller’a, czy Kentucky Breakfast Stout z Founders.

Piwa z Cellar Series mają jedną wspólną cechę. Wszystkie były leżakowane w beczkach. O ile w przypadku reszty piw łatwo znaleźć informacje w beczce po jakim trunku leżakowane było dane piwo, to z Porridge Bullet nie jest już tak łatwo. Na stronie znalazłem jedynie wpis, że są to wybrane beczki. Później zawartość jest łączona z zawartością innych beczek (blend) i tak powstaje  piwo Porridge Bullet.

piwo Porridge Bullet - Cellar Series [Põhjala]Etykieta jest odjechana na maksa. Przypadkowe wycinki posklejane w jedną całość. Widzę tu m.in. koty oraz felgi aluminiowe. Coś dla fanów chorych klimatów. Piwo Porridge Bullet dostępne jest w butelce o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w browarze Põhjala. Wspomnę jeszcze o laku. Wygląda ona na dosyć masywny, więc przygotowałem się na przeprawę przez mękę. Trzeba go mocno stuknąć i pozbierać mikroskopijne kawałki, które rozpryskują w promieniu kilkunastu centymetrów. Złapałem za lak, a ten zaczął łatwo schodzić. Jedną ręką, zero śladów na kapslu. Lak przypomina mi trochę plastelinę, jest bowiem bardzo plastyczny. Można go zwinąć w kulkę i coś z niego ulepić (tak, sprawdzałem). Plastelina na bok, pora na prawdziwą zabawę.

piwo Porridge Bullet - Cellar Series [Põhjala]

Na początku kolor. Piwo Porridge Bullet – Cellar Series jest czarne, nie widać w nim jakichkolwiek brązowych przebłysków. Piana nie wygląda za obficie, ma beżowy kolor i dosyć szybko redukuje się do obręczy przy samym szkle.

W aromacie jest konkret. Oj, będzie się działo. W nos uderza zapach szlachetnego alkoholu. Wszystko z bardzo dużą intensywnością, nie trzeba się mocno zaciągać. Czuję w nim sporo palonych słodów, czekoladę oraz czerwone owoce, z lekką słodką nutą na finiszu. Żaden zapach nie wychodzi na pierwszy plan, wszystko jest spójne.

Nie przedłużam, pora wziąć pierwszego łyka. Mmm, ale to jest dobre. Już na początku czuję smak czekolady, kawy, i to w ogromnych ilościach. Nawet po przełknięciu piwa oba smaki utrzymują się bardzo długo w buzi. Do tego dochodzi spore rozgrzewanie. W drugim łyku pojawiły się czerwone owoce oraz masa słodyczy połączonej z kawą i czekoladę. Wszystko co najlepsze w piwach już w drugim łyku. Czego chcieć więcej? Porridge Bullet – Cellar Series jest nisko nagazowane i cechuje się wysoką pijalnością. Nawet przy swoich imperialnych parametrach. Z każdym kolejnym łykiem słodycz przybiera na potędze. Piwo jest pełne oraz genialnie ułożone. Ciężko znaleźć tu jakąkolwiek wadę. Z czasem smak czerwonych owoców znika, a ich miejsce zajmuje czekolada. Pod koniec swoją obecność coraz mocniej zaznacza palony finisz. O smaku nie ma się co rozpisywać, jest intensywny do ostatniej kropli.

Porridge Bullet – Cellar Series [Põhjala]
OCENA: 10/10

Piwo kompletne. Jest intensywne, gęste, ułożone. Daję 10 i obieram nowy cel: spróbowanie pozostałych piw Cellar Series z browaru Põhjala.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments