Pogromca [Browar Widawa]

Pogromca z Browaru Widawa było jednym z lepiej ocenianych piw z zeszłego roku.

Pogromca [Browar Widawa]

Nie słyszałem za wiele o tym piwie. Nie było o nim głośno na internetowych stronach oraz blogach. A tu proszę, było jednym z lepiej ocenianych polskich piw na portalu Untappd, przynajmniej we wrześniu. Przy tak dużej ilości piwnych premier ciężko być z nimi na bieżąco. Niektóre dobre piwa przemykają między palcami, na szczęście tu zorientowałem się w porę i zdążyłem zakupić jedną butelkę. Myślałem o dwóch, ale najpierw sprawdzę, czy warto? Piwo zostało uwarzone we współpracy z wrocławskim multitapem Pogromcy.

STYL: Barley Wine
EKSTRAKT: 27,5 Plato
ALKOHOL: 11,0 %
SŁODY: ?
CHMIEL: ?
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 12.12.2018

Nie napisałem jeszcze najważniejszego. Piwo leżakowało w dębowych beczkach po Rumie i Bourbonie. Double Barrel Aged? Wchodzę w to. Czy dorówna ono Risfactor Double BA Bourbon & Rum? Przede wszystkim piwo z PINTY było Porterem, a dziś będę pił Barley Wine. Lubię ten styl, niestety, ciężko dostać Barley Wine uwarzone w Polsce. Nie mówię już o dobrym Barley Wine uwarzonym w Polsce. Parametry piwa są wysokie, ekstrakt początkowy to 27 Plato, które dało 11% alkoholu.

Podoba mi się projekt etykiety. Czarno-biały szkic postaci oraz mocny akcent w postaci czerwonego pioruna wyglądają zacnie. Z etykiety nie dowiedziałem się za wiele na temat składu. Tak było chyba przy każdej poprzedniej butelce z Browaru Widawa? Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Widawa w Chrząstawie Małej.

Pogromca [Browar Widawa]

KOLOR
Piwo ma barwę brązu. W szkle robi się ciemniejsze i ma ciemno brązowo czerwony odcień. Widzę też, że jest dosyć gęste. Na ściance zostaje dużo osadu. Piana utrzymała się przez kilka sekund.

AROMAT
Zapach sam w sobie jest dosyć lekki. Czuję tu suszone owoce oraz fajną, gładką czerwoną nutę. Przy tak dużym woltażu nie ma tu wcale alkoholu. Widać, że dobrze się ułożyło. W tle pojawia się nieco karmelu oraz nuty czekolady. Pod koniec doszło te drewno. Na razie całość jest bardzo złożone, zapowiada się dobrze.

SMAK
Czy w smaku będzie też tak dobrze? Na pierwszym planie czuję sporo nut karmelu, który z czasem przypomina mi jego paloną odmianę. W drugim łyku pojawia się ożywienie w postaci czerwonych owoców. Nie są one wyczuwalne zbyt długo, zaraz po nich ponownie pojawia się karmel. Jednak tym razem na finiszu doszło niewielkie rozgrzewanie. Ogólnie piwo jest bardzo gładkie w odbiorze. Szczególnie gdy widzę jego parametry. Ciało jest lekko lepiące, powoli spływa po moim gardle niosąc ze sobą sporo słodyczy. Piwo zmieniło teraz nieco swój profil, pojawiło się więcej rodzynek i pralin. Teraz smak idzie bardziej w kierunku klasycznego Barley Wine. A co z tym Barrel Aged? Beczki po Bourbonie za dużo tu nie ma, rum daje o sobie dosyć mocno znać. To on wygrał batalię i ma większy wpływ na smak. Łagodne, ułożone, może za?

Pogromca [Browar Widawa]
OCENA : 4,00 / 5,00

Barley Wine leżakowany w dwóch beczkach zawsze dostanie u mnie plusa. Żałuję jednak, że piwo jest tak mało agresywne. Chyba powoli staje się anty-fanem leżakowania 😉

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments