Podróże Kormorana – Brut American Lager [Browar Kormoran]

Piwo Podróże Kormorana – Brut American Lager to najnowsza propozycja z olsztyńskiego Browaru Kormoran.

Podróże Kormorana – Brut American Lager [Browar Kormoran]

Podróżnik z Kormorana wyruszył w kolejną podróż. Poszukiwania kolejnego stylu doprowadziły go aż do Ameryki. Do tej pory style ukazujące się pod patronem Podróże Kormorana była raczej tradycyjne. Brut American Lager bliżej jednak do trendów, niż do klasyki. 2019 ma być rokiem Lagera, tak przynajmniej sądzi część osób z branży. Ludzie są już zmęczeni IPA w stylu New England. Czysty profil wraca ponownie do łask. Brut to oznaczenie piw o głębokim odfermentowaniu, pisałem o tym przy okazji charakterystyki stylu Brut IPA. Browar Kormoran zdecydował się połączyć te dwa elementy i wydać piwo Podróże Kormorana – Brut American Lager. Co ja o tym sądzę? Brzmi ciekawie, chociaż wolałbym piwo w stylu IPA. Czysty profil w połączeniu ze sporą dawką alkoholu, może chmiel to uratuje?

STYL: American Lager Brut
EKSTRAKT: 14,5% Plato
ALKOHOL: 7,5%
SŁODY: jęczmienny,
CHMIEL: Citra
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: ?

Piwo ma w nazwie jeszcze American. Użyto tu bowiem amerykańskiej odmiany chmielu Citra. Na stronie browaru można wyczytać, że chmiel wylądował w piwie głównie na aromat. Single Hop na Citrze? Z tego chmielu można wyciągnąć naprawdę wiele, przekonałem się o tym pijąc m.in. DDH Double Dusty z browaru More Brewing. Z brzeczki o ekstrakcie 14,5 BLG uzyskano 7,5% alkoholu. Nie jest to perfekcyjne odfermentowanie, ale słodko na pewno nie będzie.

Nie napiszę za wiele o etykiecie, gdyż Podróże Kormorana – Brut American Lager trafiło do mnie butelce typu PET. Piwo miało dziś swoją premierę, butelki mają się pojawić na półkach w przeciągu 2-3 dni. PET zakupiłem w olsztyńskim sklepie Ćwiarka. Jeśli będziecie kiedyś w Olsztynie i będziecie szukać piw kraftowych to polecam ten lokal 😉 Na właściwej etykiecie widać znanego z poprzednich edycji podróżnika, z jego plecami znajdują się kalifornijskie góry. Piwo zostało uwarzone oczywiście w Browarze Kormoran.

Podróże Kormorana – Brut American Lager [Browar Kormoran]

KOLOR
Piwo ma jasno bursztynową barwę i jest dosyć przeźroczyste, jak na Lagera przystało. Kolor odbiega jednak od klasycznego złotego trunku. W szkle widzę niewielką białą pianę, a w niej masą drobnych pęcherzyków. Zredukowała się ona do obręczy przy samym szkle.

AROMAT
Zapach nie jest zbyt intensywny, ale nuty cytrusów są tu dobrze wyczuwalne. Oprócz nich czuję tu nuty podobne do białych owoców, coś w stylu winogron. Podobnie było przy wcześniejszych piwach w stylu Brut IPA. Aromat jest słodko-wytrawny. Przy potędze DDH oceniam go średnio pod względem mocy, ale owoce są na swoim miejscu i za to plus.

SMAK
Pora na najważniejsze kryterium. No, no, weszło naprawdę fajne. Po nabraniu piwa do ust czuję sporą dawkę cytrusów oraz konkretne orzeźwienie. Finisz jest lekko goryczkowy, ale brakuje mi tu wytrawności. Ba, czułem nawet lekką słodowość. Po kilku sekundach pojawiają się nut owoców, ani śladu po Brut. W kolejnych łykach jest podobnie. Na finiszu czuć posmak po cytrusach i słody. Nie jest to jakaś duża słodycz, ale daleko jej do wytrawności. Goryczka jest na bardzo niskim poziomie. Piwo podejdzie też osobom pijącym na co dzień koncerniaki. Ok, finisz jest lekko gorzki, ale to nie poziom IPA. Chociaż po kilku głębszych łykach, przerwy są bardziej wytrawne. Dużym plusem piwa jest jego pijalność. Chmiel wnosi sporo orzeźwienia i chęć wzięcia następnego łyka jest ogromna. Poza tym alkohol jest tu bardzo dobrze ukryty. Profil nie jest do końca czysty i kurcze, nie wiem, czy to Brut Lager? Poprzednie piwa w tym stylu wypadały zdecydowanie wytrawniej. Tutaj finisz jest słodszy. Ogólnie piwo oceniam na plus. Citra dała radę, wniosła nuty cytrusów i zakryła alkohol.

Podróże Kormorana – Brut American Lager [Browar Kormoran]
OCENA : 3,75 / 5,00

American Lager tak, ale Brut? Nie do końca. Piwo nie jest na maksa wytrawne, ale Podróże Kormorana po raz kolejny dała radę.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maciekbw
Maciekbw
1 rok temu

Kilka minut po wypiciu pozostał mi kwiatowy posmak.
Bardzo sycące piwo!