Pixie Dust [Browar Kingpin]

Wszyscy zachwalali, pora sprawdzić, czy Pixie Dust z Browaru Kingpin jest rzeczywiście taki wspaniały.

Pixie Dust [Browar Kingpin]

Niedawno przeprowadziłem test piw w stylu Triple IPA. Miałem puszkę z UK i zastanawiałem się, jakie piwo z Polski może stanąć z nim w szranki? Wybór pał na Juicy Symphony, które jest już na rynku od kilku dobrych miesięcy. Piwo zakupione, test przygotowany i Browar Kingpin odpalił premierę swojego Triple IPA Pixie Dust. W internecie pojawiła się masa pochlebnych opinii: że najlepsze polskie, że poziom światowy, że och i ach. Postanowiłem dodać ją do testu, ale w lokalnym sklepie piwo zniknęło w ciągu jednego dnia. Peszek. Na szczęście udało mi się je dorwać kilka tygodni później.

STYL: Triple New England IPA
EKSTRAKT: 24.5 % wag.
ALKOHOL: 9,0%
SŁODY: jęczmienny pilzneński, zakwaszający, pszeniczny jasny, owsiany, płatki pszeniczne, płatki owsiane
CHMIEL: Citra, Mosaic, Ekuanot
DODATKI: ?
DROŻDŻE: Lallemand Danstar Windsor Ale
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 24.01.2019

Styl. Po pierwsze Triple IPA. Według mnie jest za mało piw w tym stylu. Wiem, jest moda na wszystko co niskoalkoholowe i  lekkie. Ja wolę jednak drugą stronę medalu 😉 W nazwie stylu ukrywa się też New England, to co misie lubią najbardziej. Suwak przesunięty w stronę owoców. Jak ta trójkę przystało ekstrakt jest dosyć wysoki, ponad 24 Plato. Podstawą jest słód pilzneński, który według wielu jest lepszym rozwiązaniem przy New England niż słód Pale Ale. Piwo fermentowało na drożdżach Lallemand Danstar Windsor Ale. Suchary to NEIPA? 😉

Etykieta utrzymana jest w komiksowym klimacie Kingpina. Już z daleka widać jasne żółte tło. Mam nadzieję, że piwo będzie miało taką samą barwę. Poza tym jest tu świnka charakteryzowana na latającego skrzata. Nie mam się do czego przyczepić. Podoba mi się czytelne rozmieszczenie informacji na temat piwa na etykiecie. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Zarzecze.

Pixie Dust [Browar Kingpin]

KOLOR
Piwo jest mętne i ma pomarańczową barwę. Chociaż pod słońce jest to bardziej żółty kolor. Rzeczywiście, wygląda jak typowe New England. W szkle widzę ogromną pianę, a w niej masą dużych pęcherzyków. Po opadnięciu zostaje po niej fajny lacing.

AROMAT
Jest intensywnie i soczyście. Spora dawka cytrusów, grejpfruta i brzoskwini. W tle wyczuwam muśniecie słodkiego mango. Słodycz stanowi tylko tło dla owoców. Świeżo i soczyście, zapowiada się dobrze.

SMAK
Pierwszy łyk i na twarzy pojawia się uśmiech. Damn, spora słodycz, masywne ciała, a wszystko wymieszane z owocami. Już wiem, że te pochwały nie były sponsorowane 😉 Po pierwszych dwóch łykach mogę powiedzieć, że tak dobrego Imperial IPA z Polski jeszcze nie próbowałem. Na pierwszy plan wychodzi dojrzałe i słodkie mango, w tle wspiera je brzoskwinia. Wszystko bez wyraźnej goryczkowej kontry. Poziom zbliżony do piw z UK, szacunek. Piwo jest gładkie, nisko nagazowane, a alkohol jest rewelacyjnie ukryty. Z czasem słodycz przybiera bardziej na sile. Czy brakuje mi goryczki? Może trochę, ale to NEIPA i finisz jest taki lekko goryczkowy. Piłem już IPA, gdzie na finiszu był dużo większy miód. Tutaj jest w sam raz. Ależ to jest soczyste! Owoce płyną ze wszystkich stron. Kingpin potrafi w TIPA, bez dwóch zdań. Jedyny minus to zbyt duża słodycz, gdy butelka jest już prawie pusta. Ale to już na siłę 😉 Bez tego był by poziom światowy. Teraz jest europejski. Pijcie póki świeże! Nie patrzcie na cenę.

Pixie Dust [Browar Kingpin]
OCENA: 4,25 /  5,00

Najlepsza TIPA w Polsce! Owoce, soczek, soczyste. Trzeba niemałych umiejętności, żeby uwarzyć takie piwo. Czapki z głów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments