Piwo leżakowane w beczce

Barrel Aged, czyli piwo leżakowane w beczce po innym alkoholu to ciekawy temat. Oto przegląd beczek w jakich można leżakować piwo z krótką charakterystyką.

Piwo leżakowane w beczce

Sporo piw posiada na etykiecie informację Barrel Aged, oznacza to, że piwo leżakowało w beczce. Pierwszym piwem które leżakowało w drewnianej beczce było prawdopodobnie Goose Island’s Bourbon County Stout. W 1992 piwowar browaru postanowił wypełnić sześć drewnianych beczek po Bourbonie piwem. Do tej pory BCBS, który leżakuje sto dni w beczkach po Bourbonie Jack Daniels, jest jednym z lepiej sprzedających się piw w USA.

Leżakowanie piwa w beczkach po alkoholach wprowadza do piwa dodatkowe nuty danego alkoholu. Mogą to być kokos, wanilia, suszone owoce albo torf. Wszystko zależy od piwowara i tego na jaką beczkę się zdecyduje. Zazwyczaj w beczkach leżakuje się piwa ciemne i mocne, chociaż znajdą się też wyjątki od tej reguły.

Przykłady piw leżakowanych w beczkach:

Piwa leżakowane w beczce po Whisky

Whisky (w pisowni irlandzkiej i amerykańskiej whiskey) to napój alkoholowy powstały z destylacji zacieru zbożowego leżakowany głównie w dębowych  beczkach. Jakie nuty będzie miało piwo leżakowane w beczce po Whisky? Będzie to wanilia, nuty korzenne, rodzynki, wszystko zależy do rodzaju Whisky.

Piwo leżakowane w beczce po Bourbonie

Przykłady piw leżakowanych w beczce po Whisky:

KORD Whiskey Barrel Aged [Jan Olbracht Browar Rzemieślniczy]
OZ Whisky Barrel Aged [Browar Birbant]

Piwa leżakowane w beczce po Bourbonie

Bourbonem nazywa się Whiskey wyprodukowane w USA w zacierze którego przynajmniej 51% całości stanowi kukurydza. Bourbon nie musi być produkowany w stanie Kentucky, jednak użycie nazwy bourbon wymaga, aby whiskey leżakowała przynajmniej 2 lata w tym stanie. Jakie nuty będzie miało piwo leżakowane w beczce po Bouronie? Będzie to wanilia, kokos oraz nuty drewna.

Piwo leżakowane w beczce po Bourbonie

Przykłady piw leżakowanych w beczce po Bourbonie:

Lilith Bourbon Barrel Aged [Browar Golem]
Bourbon County Brand Stout [Goose Island]
Deep Dark Sea Bourbon Barrel Aged [Brokreacja]

Piwa leżakowane w beczce po Rumie

Rum to napój alkoholowy wytwarzany ze sfermentowanego soku z trzciny cukrowej, koncentratu tego soku lub melasy. Popularność tego trunku zawdzięcza się w dużym stopniu piratom, którzy w XVII wieku pływali po Morzu Karaibskim. Leżakowanie piwa w beczce po rumie wnosi do niego aromaty melasy, cukru trzcinowego, ziół, karmelu.

Piwo leżakowane w beczce po Rumie / foto : koloarum.com

Przykłady piw leżakowanych w beczce po Rumie:

Milky Moon Rum Barrel Aged [Browar Golem]
Imperial Smoked Baltic Porter Jamaican Rum Barrel Aged [Browar Widawa]
Yummy Rummy [ Dugges / Cloudwater]

Piwa leżakowane w beczce po Calvadosie

Calvados to wytrawny winiak francuski, charakteryzujący się wytrawnym jabłkowym smakiem oraz aromatem. Wyrabia się go poprzez destylację cydru. Nazwa jest zastrzeżona wyłącznie dla alkoholi wytwarzanych w  Normandii. Leżakowanie piwa w beczce po Calvadosie wnosi do niego nuty zielonego jabłka, gruszki oraz dębiny.

Piwo leżakowane w beczce po Calvadosie/ foto : static.vinepair.com

Przykłady piw leżakowanych w beczce po Calvadosie:

Porter Noster Calvados Barrel Aged [Porter Czarna Owca]
Fusion 2018 Vintage [Moor Beer Company]

Piwa leżakowane w beczce po Koniaku

Rodzaj winiaka, którego nazwa zastrzeżona jest wyłącznie dla produktów wytwarzanych w okolicach miejscowości Cognac we Francji. Wytwarza się go z określonych gatunków winogron, następnie leżakuje on w dębowej beczce, aby uzyskać charakterystyczny kolor. Leżakowanie piwa w beczce po Koniaku wnosi do niego nuty wanilii, orzechów suszonych owoców, a także drzewa.

Piwo leżakowane w beczce po Koniaku / foto : cognacnm.com

Przykłady piw leżakowanych w beczce po Koniaku:

Porter Noster Cognac Barrel Aged [Browar Czarna Owca]
Taanilinn Cognac BA [Põhjala / To Øl]

Piwa leżakowane w beczce po Sherry

Sherry to Hiszpańskie wzmacniane wino wyrabiane z białych winogron. Bazowe wino wzmacniane jest destylatem winnym, wyrabianym w La Manchy. Moim numerem jeden jeśli chodzi o Sherry jest Pedro Ximénez. Leżakowanie piwa w beczce po Sherry wnosi do niego nuty rodzynek, suszonych owoców, cytrusów.

Piwo leżakowane w beczce po Sherry / foto : blog.distiller.com

Przykłady piw leżakowanych w beczce po Sherry:

Deep Dark Sea Pedro Ximenez BA [Brokreacja]
Imperator Bałtycki Sherry Oloroso BA [Browar PINTA]
Pime Öö PX [Põhjala ]

Piwa leżakowane w beczce po Laphroaig

Znana na całym świecie destylarnia Laphroaig Distillery znajduje się na wyspie Islay. Laphroaig uważana jest za jedną z najbardziej aromatycznych szkockich whisky. Jej wytrawny i lekko gryzący smak ceniony jest przez wielu koneserów. Leżakowanie piwa w beczce po Laphroaig wnosi do niego nuty torfu, fenole oraz nuty apteczne.

Piwo leżakowane w beczce po Laphroaig / foto : thewhiskyexchange.com

Przykłady piw leżakowanych w beczce po Laphroaig:

Buried Alive Laphroaig Barrel Aged [Brokreacja]
Gehenna Laphroaig Barrel Aged [Browar Golem]
Projekt 30 #2 [Browaru Maryensztadt]

Piwa leżakowane w beczce po Whiskey Jack Daniels

Jack Daniels to najbardziej rozpoznawalne Whiskey z amerykańskiego stanu Tennessee. To co wyróżnia Jacka to proces filtrowania destylatu przez grubą warstwę węgla drzewnego z klonu cukrowego, powoduje to wyeliminowanie z trunku wszystkich ostrych i nieprzyjemnych aromatów. Leżakowanie piwa w beczce po Whiskey Jack Daniels powinno nadać mu nuty wanilii, biszkoptu oraz przypraw.

Piwo leżakowane w beczce po Whiskey Jack Daniels/ foto : rainbarrelsandmore.com

Przykłady piw leżakowanych w beczce po Whiskey Jack Daniels:

Chocolate Rye RIS Jack Daniels Whiskey 2018 [Browar Maryensztadt]

Piwa leżakowane w beczkach po Bourbonie Woodford Reserve

Woodford Reserve to ceniony amerykański Burbon wytwarzany tradycyjnymi metodami na podstawie wiekowych receptur. Destylacja odbywa się w miedzianych alembikach, co jest swego rodzaju ewenementem. Następnie całość trafia do dębowych beczek. W piwach leżakowanych w beczkach po Bourbonie Woodford Reserve można znaleźć nuty karmelu, pieprznej ostrości oraz gorzkiej czekolady.

Piwo leżakowane w beczce po Bourbonie Woodford Reserve / foto : wikipedia.org

Przykłady piw leżakowanych w beczce po Woodford Reserve:

Gideon’s Pancake Stack [Omnipollo / 3 Sons Brewing]
Oh, Honey…! [Browaru PINTA / Superstition Meadery]
Bearded Lady Barrel Aged Bourbon Dessert Edition [Magic Rock Brewing]