Piwa zagraniczne 2017 [TOP 5]

Na początek roku 2018 małe podsumowanie roku 2017. Dziś wpis o 5 najlepszy piwach z zagranicy, które wypiłem w ubiegłym roku.

top 5 piwa z zagranicy

Zdecydowałem się zrobić małe podsuwanie minionego roku. Wiem, wiem, powinienem to zrobić jeszcze w grudniu, ale byłem zajęty ważniejszymi sprawami. Na blogu oceniłem ponad 100 piw, postanowiłem wybrać te najlepsze. Na pierwszy ogień idą piwa z zagranicy. Oto moje top five.

5 – Anagram [Omnipollo / Dugges]

Piąta pozycja dla piwa Anagram. Omnipollo i Dugges wykonali kawał dobrej roboty. Aromat ciasta, Amaretto i konkretna słodycz. Jedyne piwo, gdzie w smaku jagody są naprawdę mocno wyczuwalne. Do tego dużo czekolady i “sernikowych” nut. Kremowe ciało i goryczka, która trzyma całość w ryzach. Bardziej byłem zajęty piciem piwa, niż pisaniem jego recenzji. Tej pozycji z Omnipollo nie wolno przegapić.

4 – Cocoa Cacao [Dugges / Stillwater]

A kogo mamy na 4 pozycji? Ponownie browar Dugges. Piwo Cocoa Cacao powstało we współpracy z Stillwater. Ten Imperialny Czekoladowy Stout mogę przyrównać do batonika w butelce. W aromacie znalazłem dużo czekolady oraz truskawek. Pięknie pachnie, pięknie smakuje. Czekolada i czerwone owoce maskują alkohol. Do tego likierowe ciało i piwo ląduję na mojej liście. Czy je powtórzę? Nie wiem 😉 Niedawno dowiedziałem się, że jest też wersja Barrel Aged. Stoi ona wysoko na liście piw, których chcę spróbować w przyszłym roku. Jeśli kochacie słodycz to nie możecie ominąć Cocoa Cacao.

3 – Porridge Bullet – Cellar Series [Põhjala]

Brązowy medal powędrował do Estonii. Porridge Bullet to jedyne piwo w zestawieniu, które zostało uwarzone w pojedynkę. “Owsiankowy” pocisk to śniadaniowe piwo leżakowane w różnych beczkach. Piwo rozgrzewa swoim intensywnym aromatem, w którym znalazłem czekoladę oraz czerwone owoce. Smak kawy i czekolady utrzymuje się w ustach długo po przełknięciu piwa. Czerwone owoce, czekolada i palony finisz, te trzy elementy są tu genialnie ułożone. Nie wiem, czy nie było to najintensywniejsze piwo jakie piłem w tym roku? Po tej pozycji zakochałem się z całej Cellar Series. Tak zdobywa się klientów!

2 – Chubbles [Cloudwater / The Veil Brewing]

Piwa mocne, piwa ciemne, piwa intensywne, a na drugim miejscu ląduję IPA? Dokładnie. Może nie do końca, gdyż Chubbles to Triple IPA. Piwo powstało we współpracy Cloudwater oraz The Veil. Browar z Manchesteru wie, jak zrobić dobre Imperial IPA w stylu New England. Po przelaniu piwa do puszki czuć było moc tropików: cytrusy, pomarańcze oraz białe winogrona. Każdemu łykowi towarzyszy idealny balans pomiędzy tropikami a goryczką. Do tego ciało, pełne i soczyste. IPA z 10% alkoholu o pijalności soku z owoców tropikalnych. Byłem pod bardzo dużym wrażeniem. Nie tylko ja. Puszki zniknęły ze sklepu w kilka dni, a ceny za odsprzedaż dochodziły nawet do … 80 zł. Liczę na kolejną warkę w 2018 roku. Cloudwater, musisz!

1 – Original Maple Truffle Ice Cream Waffle [Omnipollo / Buxton]

Pora na pierwsze miejsce. Tytuł najlepszego piwa roku 2017 zdobywa Original Maple Truffle Ice Cream Waffle. Duet Omnipollo – Buxtron zrobili to po mistrzowsku. Długo szukałem tego piwa, ale warte było zachodu. W aromacie czułem połączenie syropu klonowego oraz pralin. Jak to pięknie pachniało. Smak był gęsty, intensywny i mocny. Połączenie klonu oraz nut drewna. Spore rozgrzewanie i ogromna ilość pralin. A ciało? Gęste, oleiste. Poezja. Jeśli gdzieś znajdę drugą butelkę, biorę ją w ciemno. Nawet dwie, trzy. Zapach jest tak intensywny, że po otworzeniu butelki w całym pokoju czuć było tylko to piwo. Zasłużone złoto. Chyba wyślę dyplom “Złoto PiwneOpinie” do browarów z gratulacjami 😉

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments