PINTA Collab PL: Ziemia Obiecana [Browar PINTA / Browar Ziemia Obiecana]

Dwa browary, jeden bardzo znany, drugi bardzo rzadko pojawia się na moim blogu. W szkle wyląduje piwo PINTA Collab PL: Ziemia Obiecana uwarzone przez Browar PINTA oraz Browar Ziemia Obiecana.

PINTA Collab PL: Ziemia Obiecana [Browar PINTA / Browar Ziemia Obiecana]

Browar PINTA wydał nowy duet piw z serii Collab PL. Dziś kooperacja numer jeden, czyli Browar Ziemia Obiecana. Sama nazwa wskazuje już na lokalizację w Łodzi, chyba większość z was oglądała film o identycznym tytle z Danielem Olbrychskim w roli głównej. Browar nie mieści się bezpośrednio w Łodzi, a w Pabianicach. Jego założycielem oraz głównym piwowarem jest  Łukasz Kierski. Słyszałem już o nich sporo dobrego, szczególnie o piwach z kategorii tych kwaśnych. Jedno z nich wygrało Beer Geak Madness. Patrzę wstecz i nie będzie to debiut browaru, gdyż piłem już piwo uwarzone we współpracy z Browarem Stu Mostów. Bardzo dobrze wspominam chwile spędzone z ART+33 Imperial Pastry Sour Ale. Był to chyba mój pierwszy Pastry Sour.

STYL: DDH IPA
EKSTRAKT: 16,5 Plato
ALKOHOL: 6,2 %
SŁODY: Jęczmienny pilzneński, pszeniczny jasny, owsiany, płatki owsiane błyskawiczne, płatki pszeniczne błyskawiczne, maltodekstryna
CHMIEL: Citra BCC, Nelson Sauvin, Enigma, Sultan
DODATKI: ?
DROŻDŻE: A38 Juice
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 22.04.2021

Dziś udam się w inne klimatu. Piwo, jak większość kolaboracji Pinty, reprezentuje styl DDH IPA. Tak więc sporo chmielu, czyli to co modne już od kilku lat. Browar informuje o użyciu 21 gram chmielu na litr, sporo. Ostatnio modne jest chwalenie się ile to chmielu trafiło do piwa. Rzut oka na chmiel i widzę tu mój ulubiony Nelson Sauvin, będą winogrona, o tak. Poza tym nieśmiertelna Citra, Enigma oraz ananasowy Sultan. Brzmi dosyć jednokierunkowo. Całość fermentowała na drożdżach A38 Juice, które powinny podkręcić soczystość piwa.

Co tym razem widać na etykiecie? W fachowym nazewnictwie jest to wizernik. Pozwala on na wizualną inspekcję złocistego trunku w trakcie jego transferowania na różnych etapach produkcji. Jak widać jest on elegancko odpicowany. Metal aż razi nowością. Podoba mi się surowy klimat tej serii, ciekawe kiedy zabraknie już miejsc do fotografowania? Piwo jest dostępne w puszkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze PINTA w Wieprzu.

PINTA Collab PL: Ziemia Obiecana [Browar PINTA / Browar Ziemia Obiecana]

KOLOR
Bardzo jasny, iście słomkowy. Do tego słaba piana i praktycznie zerowe nagazowanie.

AROMAT
Zapach lekko mnie rozczarował. Brakuje mi tu intensywności, muszę się naprawdę mocno zaciągać, aby cokolwiek poczuć. Na szczęście białe owoce rekompensują mi początkowe minusy.

SMAK
Czy będzie zawód? Na szczęście pierwsze podejście do szkła jest dużo lepsze. Może dlatego, że uwielbiam Nelson Sauvin? Białe winogrona są wyczuwalne już od samego początku. Z każdym kolejnym łykiem jest ich coraz więcej, oprócz nich pojawiają się też żółte owoce w stylu brzoskwini. Jest ona oczywiście słabo wyczuwalna na tle winogron, ale fajnie dopełnia całość. Piwo poruszać się w wytrawnych obszarach. Jest nieco lepiej, niż w przypadku wersji z Mermaid, ale nie jest to soczek. Ja biorę w ciemno każde piwo z Nelsonem, lubię ten klimat. Finisz jest nieco goryczkowy, z każdą sekundą jest jej coraz więcej. Fajna odskocznia od piw z dużą ilością żółtych owoców. Winogrona pełną gębą, nieco pestkowców. Wyszedł też ananas. Lekko gryzie, dziś mi to jednak nie przeszkadza.

PINTA Collab PL: Ziemia Obiecana [Browar PINTA / Browar Ziemia Obiecana]
OCENA : 4,00 / 5,00

Jako fan Nelsona polubiłem to piwo od razu. Winogrona z niewielką goryczką, dobre na upalne dni.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments