PINTA Collab PL: Trzech Kumpli [Browar PINTA / Browar Trzech Kumpli]

Każdy chyba czekał na tę współpracę, przed państwem PINTA Collab PL: Trzech Kumpli uwarzone przez Browar PINTA oraz Browar Trzech Kumpli.

PINTA Collab PL: Trzech Kumpli [Browar PINTA / Browar Trzech Kumpli]

 

W sklepach pojawił  się właśnie ostatni duet afiszowany jako Collab PL. Z jednej strony smuteczek, z drugiej cieszy szansa na powrót formatu Hazy Disco. Być może Browar PINTA powróci do serii i zacznie warzyć piwa z kolegami z zagranicy? Nie jestem patriotą i przyznam oficjalnie, seria Hazy Disco wypada póki co lepiej, niż Collab PL. Chłopaki postanowili zakończyć ten etap w wielkim stylu, serwując nam wisienkę na torcie w postaci współpracy ze znanym i lubianym Browarem Trzech Kumpli. Każdy z nas ma na koncie kilkanaście butelek Pan IPAni. Ja mam nieco problemów z pozostałymi wypustami Trzech Kumpli. Trafiały się wtopy, przynajmniej w moim mniemaniu. A dziś, z tego co słyszałem, też może być różnie. Piwo zdobywa bowiem bardzo skrajne oceny. Dla jednych jest dobrym reprezentantem stylu, dla innych karmelową landrynką. Poważnie, dawno nie widziałem puszki z tak różnymi ocenami. Wśród znajomych na Untappd przedział wynosi od 2,50 do 4,50. Ciekawe jak będzie u mnie?

STYL: Double West Coast IPA
EKSTRAKT: 20,0 Plato
ALKOHOL: 9,8 %
SŁODY: jęczmienny: Golden Promise, płatki ryżowe błyskawiczne, glukoza
CHMIEL: Galaxy, Nelson Sauvin, Mosaic
DODATKI: ?
DROŻDŻE: SafAle US-05
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 14.05.2021

Piwo zostało uwarzone na przekór panującym trendom. Macie dosyć soków bez wyrazu? To dobrze trafiliście, PINTA Collab PL: Trzech Kumpli to prawilne West Coast Double IPA. Na próżno szukać tu zamglenia, a goryczka powinna wgnieść w fotel. Powinna, jednak ostatnio często słyszę przechwałki typu “sprawdź nasze IBU, ale daliśmy goryczki”, a efekt jest zgoła odmienny. Tutaj browary reklamują piwo jako wyraziste, klarowne i buchające chmielem. Dobór chmielu nie jest przypadkowy. Z jednej strony Mosaic, jeden z symboli piwnej rewolucji. Na drugim końcu Galaxy i Nelson Sauvin, kojarzące się z tropikalnymi nutami oraz winogronami. Hoprate to pokaźnie 20 gram na litr. Nigdy nie przekonam się do drożdży US-05, ale co tam. Parametry piwa są potężne, dla mnie jest to już Triple IPA, a z nimi bywa różnie. Ciężko osiągnąć czystość profilu chmielowego przy 20 Plato.

Jak to na piwo mocno chmielone przystało, etykieta przedstawia worek z granulatem chmielowym. Pochodzi on z doliny Yakima, co świadczy o wysokiej jakości produktu. Lubię ten surowy roboczy klimat etykiet z serii Collab PL, będzie mi ich brakowało. Piwo jest dostępne w puszkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze PINTA.

PINTA Collab PL: Trzech Kumpli [Browar PINTA / Browar Trzech Kumpli]

KOLOR
Na pewno piwo nie jest klarowne, sporo NEIPA wygląda podobnie. Piana jest dosyć obfita, opada powolutku.

AROMAT
W zapachu jest nieco słodyczy przypominającej mi starą szkołę. Mosaic zrobił swoje i klimat drzew iglastych oraz męskiej szatni jest tu wyraźnie wyczuwalny. W tle muśnięcie tropików oraz winogron.

SMAK
No dobra, na razie lekki zawód. Piwo jest cholernie pełne, przy takich parametrach można było oczekiwać przeciwnego rozwiązania. Jest też słodycz idąca w miód. To co mnie najbardziej zasmuciło to długi posmak alkoholu, niczym w piwie za 1,22 zł. W drugim podejściu jest już nieco lepiej, ale ten wygrzew. Kurcze, strasznie psuje odbiór. Na domiar złego goryczka nie jest wcale wysokich lotów. A tak obiecywali … Owszem, piwo zostawia gorzki posmak, ale ta wyraźna słodycz i gęste ciało przechylają szalę na słodką stronę. Nie tak wyobrażałem sobie piwo w stylu West Coast. No nic, piję dalej, ale krajobraz nie ulega wielkiej zmianie. Nie ma tu tropikalnego soczku, to im wyszło. Ciało jest wyraźne, to też z plusów. Całość mnie jednak nie przekonuje. Taki słodziak, w złym tego słowa znaczeniu. Nie wiem, czy to kwestia czasu? Piwo jest za świeże? Ale co ma się tu ułożyć, to nie Stout. Do końca degustacji profil smakowy nie uległ zmianie. Smakuje jak średniej jakości Triple IPA.

PINTA Collab PL: Trzech Kumpli [Browar PINTA / Browar Trzech Kumpli]
OCENA : 3,50 / 5,00

Zawód, dołączam do osób wystawiających słabą ocenę. Ciężki słodziak z niewielką goryczką.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments