PINTA Collab PL: Stu Mostów [Browar PINTA / Browar Stu Mostów]

Czy PINTA Collab PL: Stu Mostów uwarzone przez Browar PINTA oraz Browar Stu Mostów podniesie poziom serii?

PINTA Collab PL: Stu Mostów [Browar PINTA / Browar Stu Mostów]

Polskie kooperacje, część druga. Tym razem Browar PINTA zaprosił do współpracy Browar Stu Mostów. Ekipa z Wrocławia gościła u mnie na blogu już kilka razy. W większości przypadków chwaliłem ich piwa. Szybko przejrzałem statystyki i wniosek jest jeden, były to w dużej mierze ciemne piwa. Cała seria piw typu Porter lub Imperial Stout leżakowanych w beczkach po innych alkoholach. W tej kategorii jest to chyba jeden z browarów trzymających równy i wysoki poziom swoich wypustów. Co z jasnymi piwami? Nie pamiętam kiedy ostatni raz piłem IPA z Browaru Stu Mostów? Chociaż ich Imperial IPA wygrała w moim ślepym teście pokonując 7 innych butelek, więc warzyć potrafią.

STYL: DDH Double IPA
EKSTRAKT: 18,0 Plato
ALKOHOL: 7,8 %
SŁODY: jęczmienny pilzneński; słód pszeniczny jasny; płatki owsiane błyskawiczne; płatki pszenne błyskawiczne
CHMIEL: Simcoe® (USA), Comet (USA), Vic Secret™ (AUS)
DODATKI: ?
DROŻDŻE: WLP066 London Fog
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 21.02.2021

Podstawą piwa ma być żywiczno-grapefruitowym profil, o który zadbają drożdże Simcoe oraz Comet. Następnie melduje Vic Secret, mam co do niego mieszane uczucia. Smakowało mi kilka piw, większość dawała jednak dziwne kwiatowe nuty. Całość fermentowała na drożdżach London Fog. Przy poprzedniej wersji chmielu było dużo, dziś będzie go jeszcze więcej. Browar pochwalił się bowiem hop ratio na poziomie 21 gram na litr.

Na etykiecie widzę ponownie etap z procesu warzenia piwa, może bardziej z fermentacji. Podoba mi się ten jasny i surowy klimat, czekam na kontynuację serii fotografii. Piwo jest dostępne w puszkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze PINTA w Wieprzu.

PINTA Collab PL: Stu Mostów [Browar PINTA / Browar Stu Mostów]

KOLOR
W szkle widzę jasną barwę wchodzącą w żółty ze słomkowym odcieniem. Zresztą, widać wyżej.

AROMAT
Zapach na początku nie ma w sobie zbyt wielu owocowych nut. Rządzi tu raczej grejpfrut, za nim czuję żywicę. Kolejne dwa podejścia dały ten sam efekt. Aromat jest wyraźny.

SMAK
Na początku poczułem lekki zawód, oceny lepsze, a puszka przypomina mi kooperację z Nepomucenem. Mało wyraźne, nieco goryczki, owoce schowane daleko w tle. Oby piwo się rozkręciło. Ciało wydaje się być ciut gęstszego, w porównaniu do poprzedniej wersji. Smak też idzie w dobrą stronę. Na planie pojawiły się owoce, do wspomnianego wyżej grejpfruta dołączyła brzoskwinia. Jest też soczystość, dla mnie to faktor po którym poznaje dobre New England. Tu je zarejestrowałem, więc plus. Ogólnie piwo dobrze się rozkręca, czuję też białą nutę. Coś w stylu winogron lub agrestu. Ta współpraca wyszła lepiej. Nie wiem, czy to zestawienie chmielu, czy drożdże? Owoce są wyraźniejsze i bardziej do siebie pasują. Białe nuty, brzoskwinia, grejpfrut, dobre, dobre. Im cieplejsze, tym lepsze.

PINTA Collab PL: Stu Mostów [Browar PINTA / Browar Stu Mostów]
OCENA : 4,25 / 5,00

Zdecydowanie lepsze. Teraz pora czekać na kolejny duet, który lada dzień pojawi się w sklepach.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments