PINTA Collab PL: Nepomucen [Browar PINTA / Browar Nepomucen]

Po co nam świat, jak mamy Polskę? Dziś sprawdzę piwo PINTA Collab PL: Nepomucen z Browaru PINTA oraz Browaru Nepomucen.

PINTA Collab PL: Nepomucen [Browar PINTA / Browar Nepomucen]

Koronawirus zrobił swoje. COVID-19 ma wpływ na gospodarkę, pracę, ograniczenia w przemieszczaniu się oraz serię Hazy Disco. W założeniach PINTA miała warzyć piwa ze znajomymi z różnych części świata. Granice zamknięte, nie ma jak dojechać do browarów, można się pokusić o warzenie piwa online, ale co to za przyjemność? Chłopaki postanowili nieco zmienić swój sposób działania i zacząć współpracę z browarami z naszego kraju. Na początek do puszek trafiły dwa piwa, zdecydowałem się zakupić obie. Poprzednie zagraniczne duety trzymały wysoki poziom, nasz kraj ma być gorszy? Nie, szczególnie jeśli na pierwszy ogień idzie kooperacja z Browarem Nepomucen. A ten browar potrafi warzyć jasne owocowe bomby.

STYL: DDH Double IPA
EKSTRAKT: 18,0 Plato
ALKOHOL: 7,3 %
SŁODY: jęczmienny pilzneński, pszeniczny jasny, płatki owsiane błyskawiczne, płatki pszenne błyskawiczne,owsiany, płatki ryżowe
CHMIEL: Mosaic, Nelson Sauvin, Sabro, Enigma
DODATKI: ?
DROŻDŻE: WLP4042 Hazy Daze
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 19.02.2021

Piwo reprezentuje najpopularniejszy styl ostatnich miesięcy, czyli DDH Double IPA. DDH oznacza dużo chmielu, a konkretnie 19 gram na litr. Pierwsze skrzypce mają grać tu białe owoce pochodzące od australijsko-nowozelandzkiego duetu Enigma / Nelson Sauvin. Bardzo lubię ten klimat, stąd też decyzja o wypiciu tej puszki w pierwszej kolejności. Martwi mnie nieco to Sabro, nie mogę się przekonać do jego kokosowych nut. Całość dopełnia Mosaic. Piwo fermentowało na drożdżach Hazy Daze, potrafią one dać bardzo soczyste oraz mętne piwo.

Na etykiecie widać oryginalne zdjęcie z procesu warzenia w browarze. Podoba mi się ten surowy klimat. Szary kolor w tle oraz złote wnętrze kotła. Na etykiecie znajduje się też pełny skład, szacunek. Piwo jest dostępne w puszkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze PINTA w Wieprzu.

PINTA Collab PL: Nepomucen [Browar PINTA / Browar Nepomucen]

KOLOR
Tu nie mogę się do niczego przyczepić. Od początku jest mętne oraz jasno-żółte.

AROMAT
Od razu czuję tu wpływ chmielu Nelson Sauvin, białe winogrona uderzają ze sporą intensywnością. Ten aromat zdominował pozostałe. W tle nieco zielonych nut, może melon? Mi podeszło.

SMAK
Na początku lekki zawód. Cała ta magia białych nut jest kompletnie niewyczuwalna w smaku. Teraz jest nieco słodko, nieco wytrawnie, nieco dziwnie. Poczułem też coś nieprzyjemnego i sztucznego, na szczęście tylko w pierwszym podejściu. Ciało jest bardzo gładkie, ale nie za pełne. Z czasem pojawia się goryczka w stylu grejpfruta, białego grejpfruta. Całość nieco gryzie, robi się tak … w sumie nie jest źle, ale liczyłem na więcej. Czy piwo się rozkręca? Średnio. Po ogrzaniu pojawiła się dziwna zielona nuta i została ze mną na dłużej. Piwo jest wytrawne, nie ma tu za dużo słodyczy. Ogólnie jest nieco puste, te białe winogronowe nuty nie mają wsparcia. Ciało to woda, może nawet za bardzo. Przez co uważam je, że ma nie do końca wykorzystany potencjał.

PINTA Collab PL: Nepomucen [Browar PINTA / Browar Nepomucen]
OCENA : 3,75 / 5,00

No tak średnio bym powiedział. Nuty białych owoców nieco się rozjeżdżają, piwo do mnie nie trafia.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments