PINTA Collab PL: Maltgarden [Browar PINTA / Browar Maltgarden]

Polskie współpracy, czyli piwo PINTA Collab PL: Maltgarden z Browaru PINTA oraz Browaru Maltgarden.

PINTA Collab PL: Maltgarden [Browar PINTA / Browar Maltgarden]

Granice powoli się otwierają, seria Hazy Disco powinna niedługo doczekać się kontynuacji. W międzyczasie Browar PINTA skupił się na warzeniu piw z zaprzyjaźnionymi browarami z naszego kraju. Ekipa z Wieprza jest ogólnie lubiana, więc nie powinno być problemów ze znalezieniem odpowiednich kompanów. Aby poradzić sobie z dużą liczbą chętnych, browar wydaje nowe piwa w parach. Tak było w przypadku Collabów z Browarem Stu Mostów oraz Nepomucen, tak jest w przypadku Browarów Funky Fluid oraz Maltgarden. Tym razem zdecydowałem się na zakup tylko jednego piwa, dlaczego? Na rynku jest tyle nowości, a ostanie dwa wypusty, aż tak mnie nie przekonały.

STYL: DDH Double IPA
EKSTRAKT: 18,0 Plato
ALKOHOL: 7,6 %
SŁODY: jęczmienny pilzneński, pszeniczny jasny, płatki owsiane błyskawiczne, płatki pszenne błyskawiczne
CHMIEL: El Dorado, Mosaic, Galaxy, Sabro
DODATKI: ?
DROŻDŻE: WLP066 London Fog
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 23.03.2021

Ostatecznie wybrałem piwo uwarzone w Maltgardenem. Przekonało mnie zestawienie odmian chmielu. Wydało mi się ono ciekawsze, niż w piwie uwarzonym z Funky Fluid. Duet El Dorado oraz Galaxy powinien zrobić swoje. Do tego jest on wspierany przez kokosowe Sabro oraz Mosaic, chmiel pasujący do wszystkiego. Coraz więcej browarów podaje Hop Rate, dziś będzie to okazałe 20 g / litr. Zwróciłem też uwagę na zawartość alkoholu, na szczęście przekracza ona magiczne siedem i pół procenta. Całość fermentowała na drożdżach WLP066 London Fog, widzę je coraz częściej w piwach typu New England.

Etykiety całej serii nawiązują do motywów związanych z procesem warzenia piwa. Zdjęcie przedstawia zawór regulacji ciśnienia w zbiorniku, dzięki któremu możemy ustalić odpowiednie wysycenie piw. Poza tym wszystko ładnie opisane, jak zwykle. Piwo jest dostępne w puszkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze PINTA w Wieprzu.

PINTA Collab PL: Maltgarden [Browar PINTA / Browar Maltgarden]

KOLOR
Zamglenie na poziomie światowym. Podobają mi się te polskie NEIPY z puszki, jasne, żółte, biała piana, nic tylko wrzucać fotki do internetu.

AROMAT
Jest ananas, i to już od samego początku. Jest on dzielnie wspierany przez kokos przez co zapach kojarzy się od razu z Piña Coladą. Mi aromat ciepłych żółtych pestkowców zawsze przypada do gustu.

SMAK
Szczerze, oczekiwałem więcej po pierwszym łyku. Ananas nie jest już tak wyraźny, jak w przypadku aromatu. Ogólnie smak poszedł w nieco innym kierunku. Czuję tu zieloną nutę, bardziej w stylu limonki, ale nie tak kwaśną. Finisz jest gładki i łagodny, w stylu kokosa. Zapomnijcie o goryczce, to nie ten adres. IBU nie gra pierwszych skrzypiec w New England, ale soczystość już tak. Niestety, nie ma jej tu za wiele. Chociaż może za wysoko zawiesiłem poprzeczkę? Piwo jest wysoce pijalne, nuty kokosa oraz pestkowców są wysokich lotów i każde kolejne przechylenie szkła przynosi mi gładkie chmielowe doznania. Nie jest to jednak poziom intensywności znany mi z najlepszych przedstawicieli stylu. Do tego z czasem pojawia się coraz więcej lekko gorzkich zielonych nut w stylu skórki od pomarańczy. Ogólnie moment, kiedy na moim podniebieniu zamiast soczystej brzoskwini mam lekko gorzki i szybko znikający owoc, nie jest zwiastunek wysokiej oceny przy piwach stylu New England.

PINTA Collab PL: Maltgarden [Browar PINTA / Browar Maltgarden]
OCENA : 4,00 / 5,00

Fajna DIPA i tyle. Można wypić i zaliczyć do statystyk, ale piwo mnie nie parowało.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments