Pime Öö PX – Cellar Series [Põhjala]

Pora odpalić petardę, czyli recenzja piwa Pime Öö PX – Cellar Series z estońskiego browaru Põhjala.

beer Pime Öö PX - Cellar Series [Põhjala]

Długo się zabierałem za to piwo. Zakupiłem je dobry rok temu i odłożyłem do piwnicy, aby wyjąć je w odpowiednim momencie. Dlaczego? Podobno jest to najlepsze piwo z Põhjala. zaraz po, albo na równi z rewelacyjnym Porridge Bullet. Taka rekomendacja mi wystarczy. Na untappd piwo ma obecnie średnią 4,3 i jest numerem cztery na liście najlepszych wypustów browaru. Dodatkowo na etykiecie Pime Öö PX znajduje się napis Cellar Series. Odhaczam więc kolejny element tej serii. Z dostępnością piw z browaru Põhjala jest u nas coraz lepiej. Nie chodzi mi tu tylko o podstawę, ale też o te droższe wypusty. Jestem na tak, im więcej dobrych piw a sklepach, tym lepiej. Pewnie się powtórzę, ale w swoim przedziale cenowym ciężko znaleźć coś lepszego i tak dobrze dostępnego jak piwa z estońskiego browaru.

STYL: Imperial Stout
EKSTRAKT: 35,0 % wag.
ALKOHOL: 13.90%
SŁODY: Pale malt, Munich malt, Special B, Crystal 300, Crystal 150, Crystal 200, Carafa type 2 special, Chocolate malt, Chocolate Rye, Oats
CHMIEL: Magnum, Northern Brewer
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: 60
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 03.07.2020

Tym razem piwo spędziło sześć miesięcy w dębowych beczkach po hiszpańskim winie sherry Pedro Ximenez. Piłem już Pime Öö Islay BA, czyli inną wersję tego Imperial Stouta, która leżakowała w beczce po torfowej whisky z wyspy Islay. W zasypie widać sporą liczbę ciemnych słodów, aż mi ślinka cieknie.

Co tu napisać o etykiecie? To że jest? Widzę tu kilka kolorowych i rozmytych kropek. Połączenie koloru czerwonego i żółtego sprawia, że piwo jest dobrze widoczne w sklepie. Do tego jakaś guma a’la lak, której można się bez problemu pozbyć przy użyciu własnych rąk. Pime Öö PX jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w browarze Põhjala.

beer Pime Öö PX - Cellar Series [Põhjala]

KOLOR
Piwo jest gęste, masywne. Barwa to ciemny brąz, w szkle oczywiście czerń. Piany nie ma tu wcale. Utworzyło się jedynie kilka drobnych bąbelków. Ale gęstość, na szkle zostają ślady po piwie.

AROMAT
Piekielne duża intensywność, już na starcie. Zapach nie ma w sobie zbyt dużego rozgrzewania, mimo wysockiego woltażu piwa. Czuję tu sporą słodycz w karmelowym stylu oraz nuty wiśni. Zapach jest ułożony, wszystko do siebie pasuje. Beczka jest bardzo wyraźny. Co tu dużo pisać, piękny aromat.

SMAK
Pierwsze łyk i… od razu na mojej twarzy zagościł uśmiech. Duża dawka intensywnego smaku, wszystko jest ułożone i konkretne. Są tu nuty czerwonych owoców, połączone z niewielką dawką czekolady. Balans między tymi dwoma elementami jest idealny. Na finiszu pojawia się palony karmel, wzmacnia on odczucie słodyczy. Ciało jest dla mnie rewelacyjne. Gęste, oblepia całe moje podniebie. Lubię te klimaty, komuś może to nie podejść. Nagazowanie jest oczywiście niskie, ale w tym piwie nie jest ono do niczego potrzebne. Alkohol jest rewelacyjnie ukryty, jest lekkie rozgrzewanie, ale to normalne przy Imperial Stout. Smaku nie ulatuje, jego wysoka intensywność trzyma poziom. Słodko, czerwone owoce z karmelem, zero alkoholu, niezła uczta. Z czasem czuć coraz więcej wina, nuty czerwone są wyraźniejsze. Słodycz też. Fuck, wszystko jest konkretne. Chyba zaopatrzę się w drugą butelkę.

Pime Öö PX – Cellar Series [Põhjala]
OCENA: 4,75 / 5,00

Nie wiem, czy to przez leżak, czy na początku już tak było, ale piwo jest .rewelacyjne. Jeśli gdzieś je zobaczycie, bierzcie bez namysłu..

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments