Pime Öö Islay BA – Cellar Series [Põhjala]

Piwo Pime Öö Islay BA z estońskiego browaru Põhjala to kolejny przedstawiciel Cellar Series, który zagościł w moim szkle.

beer Pime Öö Islay BA – Cellar Series [Põhjala]

Jak najłatwiej zdobyć klienta? Reklama, promocja, gratisy? Nie. Najlepszym sposobem jest serwowania bardzo dobrych produktów w przystępnych cenach. Mój pierwszy kontakt z Cellar Series wypadł bardzo dobrze, piwo Porridge Bullet zmiotło system. Cowboy Breakfast potwierdził wysoki poziom całej serii i postawiłem sobie za cel spróbowanie wszystkich piw z browaru leżakowanych w beczkach. Jeśli macie jakieś zalegające butelki możecie je spokojnie podsyłać na mój adres 😉 Tak więc w piwnicy ląduje coraz więcej butelek z estońskiego browaru. Dziś zdecydowałem się na Pime Öö Islay BA. Podstawą jest tu Imperialny Stout Pime Öö, który leżakował w beczkach po szkockim Whisky z wyspy Islay.

STYL: Imperial Stout
EKSTRAKT: 35,0 % wag.
ALKOHOL: 13.60%
SŁODY: Pale malt, Munich malt, Carafa Special II, Special B, Chocolate malt, Cara 300, Flaked oats, Chocolate rye
CHMIEL: El Dorado, Hallertau Blanc
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: 30
DATA SPOŻYCIA/WARKA: ?

Spójrzcie na tą liczbę Plato, dużo ponad 30. Piwo Pime Öö Islay BA ląduje wysoko w moim rankingu Top 5 Plato Ever. Alkoholu też jest tu sporo. Põhjala ma u mnie szacunek za podawanie pełnego składu. Fakt, nie ma go na etykiecie, a jedynie na stronie www, ale niektóre browary nie mają nawet tego. IBU w dolnych granicach stylu, patrzą na tą wartość oraz ekstrakt wiem jedno, będzie słoooodko. Do tego beczka po whisky z wyspy Islay, czyli spora dawka torfu. Martwi mnie trochę dosyć niska ocena podstawy, ale może beczka to ładnie wyciągnie?

Etykieta Pime Öö Islay BA utrzymana jest w klimacie browaru Põhjala. Połączenie czerni i bieli w postaci przecinających się linii. Grafika jest prosta, ale przyciąga. Ma w sobie pierwiastek tajemniczości i mroku. Całość rozjaśnia pomarańczowa lakopodobna substancja znajdujący się na szyjce. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w browarze Põhjala.

beer Pime Öö Islay BA – Cellar Series [Põhjala]

KOLOR
Piwo ma czarny kolor, nie widzę w nim żadnych przebłysków. Do tego nie sprawa gęstego wrażenie, ciało wygląda średnio. Piany nie ma tu wcale, jest wprawdzie kilka bąbelków, ale bez szału.

AROMAT
W aromacie jest nie wielka ilość alkoholu oraz nuty ziemiste. Coś w rodzaju czarnoziemu 😉 Do tego trochę orzecha. Całość jest intensywna, ale mało wyraźna. Na finiszu jest lekka paloność. Na razie jest średnio, a do Porridge Bullet mu bardzo daleko. Na razie jest średnio, ale nie samym aromatem żyje człowiek.

SMAK
Pierwszy łyk i już czuję jak bardzo mocne jest to piwo. Rozgrzewanie od razu daje o sobie znać, w gardle czuję lekkie palenie. Po nim wchodzi fajny smak czerwonych owoców oraz nuty palone. Alkohol jest średnio ukryty, kilka miesięcy w piwnicy załatwiłoby sprawę. Ciało nie jest zbyt gęste i piwo wydaje się być lekko nagazowane. Nie lubię tego w Stoutach. Nagazowanie jest jednak tak niskie, że nie będę się dziś do niego przyczepiał. Z czasem posmak czerwonych owoców robi się coraz wyraźniejszy, a paloność schodzi na drugi plan. Do alkoholu idzie się przyzwyczaić i po pewnym czasie przestałem zwracać na niego uwagę. Po niemiłym początku robi się całkiem przyjemnie. Słodycz czerwonych owoców oraz lekka likierowatośc są wyczuwalne na początku, później wchodzi paloność oraz nuty bardziej wytrawne. Pod koniec czuję też czekoladę.

Pime Öö Islay BA – Cellar Series [Põhjala]
OCENA: 4,25/5

Bardzo pijalne piwo o ciekawym smaku. Są czerwone owoce i słodycz przechodzące w wytrawny klimat. Jedyną wadą piwa jest spora ilość alkoholu, którą czuć na początku. Jest dobrze, ale według mnie wypada najgorzej z Cellar Series.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments