PIA [Browar Trzech Kumpli]

Piwo PIA to nowa sesyjna IPA z Browaru Trzech Kumpli utrzymana  w klimatach Nowej Zelandii.

PIA [Browar Trzech Kumpli]

W polskim krafcie dobrze się dzieje. Powstają nowe browary przez co zwiększa się też liczba piw po które warto sięgać. Żeby zaistnieć trzeba uwarzyć coś bardzo dobrego. Przeciętność też można sprzedać, ale chyba nie to jest celem prawdziwych browarów rzemieślniczych? A do takich zaliczam właśnie Browar Trzech Kumpli. Dawno nie piłem nic z ich stajni, jakoś nie po drodze mi było z ich nowymi wypustami. Kiedy w internecie usłyszałem o ich IPA z chmielem z Nowej Zelandii postanowiłem odświeżyć moją znajomość. Uwielbiam klimaty Australii i Nowej Zelandii, niestety, mało polskich browarów podąża w tym egzotycznym kierunku. A szkoda, jest to fajna alternatywa dla Ameryki. Browary wydał dwa piwa z tymi chmielami, ja sięgnąłem dziś po lżejsze.

STYL: NZ Session IPA
EKSTRAKT: 12,5% wag.
ALKOHOL: 4,4%
SŁODY: jęczmienny, płatki pszenne, płatki owsiane, pszeniczny
CHMIEL: Wai-iti, Motoueka, Galaxy
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 09.07.2019

Nazwa stylu jest nieco myląca. Osobiście wolę określenie Pale Ale niż Session IPA. Widzę tu też New Zeland, sprawdzam odmiany chmielu i jest tam Galaxy … z Australii. Może się czepiam, ale to nie Nowa Zelandia 😉 Mnie cieszy obecność chmielu Motueka, uwielbiam go. Parametry są rzeczywiście sesyjne, piwo byłoby idealne na lato, ale ja nie będę na nie czekał.

Nazwa piwa wywodzi się z tradycyjnej maorytańskiej szkoły ezoterycznej,  w której na początku jesteś pia. Ostatnim levelem jest Taura (pozdro dla kumatych). Grafika wpisuje się w styl Trzech Kumpli. Zielone esy floresy i duży napis PIA. Po prawej stronie informacje o tym co czeka nas podczas degustacji oraz skład. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Zapanbrat.

PIA [Browar Trzech Kumpli]

KOLOR
No, no, piękne to wygląda. Kolor piwa przypomina mi napój 7 Up. Jest to bardzo jasny odcień żółtego, taki słomkowy. Przy przelewaniu nie jest zbyt zamglone, ale w szkle prezentuje się już zacnie. Piana standardowo, biała, średnio obfita.

AROMAT
Pierwszy wydech to spora dawka winogron, limonki oraz cytryny. Rządzą tu lekko kwaśne nuty. Piwo jest przez to bardzo orzeźwiające w odbiorze. Nie ma tu zbyt wiele słodyczy, więc jeśli na nią liczycie to nie tym razem. Ogólnie zapach mógł by być mocniejszy, ale to Session.

SMAK
Mniam, piwo jest bardzo gładkie i delikatne w odbiorze. A mimo to smak jest bardzo wyraźny oraz dobrze wyczuwalny. Tutaj również prym wiodą lekko kwaśne nuty. Czuję tu soczyste ledwo dojrzałe winogrona oraz tropikalna cytrusy. Smak daje lepsze wrażenia niż aromat. Podoba mi się też niski poziom goryczki. Piwo jest bardzo owocowe i pijalne. Z czasem pojawia się też trochę mandarynek, dobrze pasują one do tych kwaśnych nut. Nie tu zbyt wielkiej soczystości, ale ten Nowo Zelandzki klimat mi bardzo odpowiada. Takie sesyjne piwa mi bardzo odpowiadają. W ustach są nawet pełne i bogate w smak, a procenty nie są tu wcale wyczuwalne. Oczywiście DDH wypadło by lepiej, ale nie będę narzekał. Nie piłem chyba bardziej wyrazistego New England Pale Ale w Polskim wydaniu.

PIA [Browar Trzech Kumpli]
OCENA : 4,00 / 5,00

Fajnie wypić IPA na nie amerykańskich chmielach. Trzech Kumpli robi to dobrze, a PIA tylko to potwierdza.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments