Peated RIS Slyrs BA [Browar Wężel]

Nie wiem jakim cudem kupiłem piwo Peated RIS Slyrs BA z Browaru Wężel? Ale kupiłem i trzeba je ocenić.

Peated RIS Slyrs BA [Browar Wężel]

Czasami przypadek pomaga. Piwo Peated RIS Slyrs BA mijałem już chyba z ponad dziesięć razy na półce ze sztosami w olsztyńskim Piwoszniku. Sztosami? Tak, warto tam zajrzeć i samemu się przekonać. Ceny niektórych butelek przekraczają magiczne 40 zł, które przeciętny Polak wydaje miesięcznie na alkohol. Warto wyrobić średnią już jednym zakupem 😉 Wracając do piwa. Butelka stała na półce kilka dobrych miesięcy, aż tu nagle zobaczyłem zachęcający opis u jednego z piwnych blogerów, którego śledzę. Skoro smakowało, to może warto je sprawdzić? Poszedłem, kupiłem, sprzedawca zadowolony, bo zwolniło się miejsce na półce, można wystawić kolejnego sztosa z zaplecza. Wracam do domu, i co? Kupiłem nie tą wersję co trzeba. No nic, jak już mam, to wypiję.

STYL: Imperial Stout
EKSTRAKT: 24,5 Plato
ALKOHOL: 10,5 %
SŁODY: jęczmienny: Château Whisky, monachijski typ I, czekoladowy ciemny, karmelowy 300, barwiący
CHMIEL: Iunga
DODATKI: Płatki owsiane błyskawiczne, łatki pszenne błyskawiczne
DROŻDŻE: S-04
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 29.11.2023

Sporą część zasypu stanowi tu słód wędzony torfem o nazwie Château Whisky. Oprócz niego widzę tu słody dająca sporo słodyczy oraz ciemnych nut. Szanuję za podanie rodzajów płatków, błyskawiczne może oznaczać drogę na skróty, ale czy inne browary ich też nie stosują? Całość fermentowała na drożdżach S-04 w temperaturze 20-22 C. Następnie piwo trafiło na 10 miesięcy do 190 litrowych beczek po bawarskiej whisky single malt, Slyrs. Nie jest to pierwsze piwo leżakowane w beczce po Slyrsie, które będę pił.

Podoba mi się oprawa graficzna piwa Peated RIS Slyrs BA. Całość zapakowana jest w tekturowe opakowanie. Swego czasu panowała moda na sztosy z kartonika, teraz chyba powoli ten trend zanika? Projekt grafiki wygląda spoko, widzę tu beczkę. Jeśli chodzi o opis to jest on rzeczywiście bardzo obszerny, ale nie pasuje mi ta czcionka, a właściwie te czcionki, gdyż naliczyłem ich tu ponad 8. Trochę rażą one w oczy. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone dla Browaru Wrężel.

Peated RIS Slyrs BA [Browar Wężel]

KOLOR
Piwo jest oczywiście czarne, jak na Russian Imperial Stout przystało. Kątem oka zauważyłem sporą gęstość, co mnie akurat ucieszyło. Po pianie nie ma żadnego śladu.

AROMAT
Pyszna wędzonka. Już na początku piwo pokazuje swojego pazura, mocne uderzenie nut torfowych, o tak! Nie trzeba się mocno zaciągnąć, aby poczuć nuty wędzone połączone z ciemną czekoladą. Zapach jest pełny, ale nie ma tu za dużo słodyczy, całość idzie raczej w wytrawnym kierunku. Całość jest bardzo czysta i wyraźna.

SMAK
Pierwszy łyk przyniósł mi podobne doznania. Jest jedna drobna różnica, są one jeszcze intensywniejsze. Torf jest wyraźny i zaczyna od mocnego uderzenia. Na finiszu nie ma słodyczy, zamiast niej poczułem goryczkę. Jest ona połączona z nutami drewna. Cały smak utrzymuje się na moim podniebieniu długo po odstawieniu szkła. W drugim łyku jest podobnie, w trzecim też. Profil smakowy nie ulega wielkiej zmianie, a dlaczego miałby to robić? Z czasem poczułem tu też nieco nut przyprawowych. Podoba mi się ten smak, jest czysty i wyraźny. Dodatkowym plusem piwa jest jego ciało. Mimo niskiego nagazowania czuję jego pełnie. Efekt tez został osiągnięty przy niskiej słodyczy. Z czasem pojawia się tu coraz więcej drewna, wędzonego drewna. Fani wędzonki nie będę zawiedzeni.

Peated RIS Slyrs BA [Browar Wężel]
OCENA: 4,25 / 5,00

Przez przypadek kupione, bardzo dobrze wędzone. Oby więcej takich pomyłem w 2020 roku.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Corey Behring Falken
Corey Behring Falken
1 rok temu

“coraz więcej drewna, wędzonego drewna” – Wszyscy się lapią na to łapią. Wszystki oceny jakie czytałem sugerują, że mamy do czynienia z piwem leżakowanym w beczce po wędzonej whisky. To piwo zostało uwarzone z użyciem słodu wędzonego torfem, a whisky nie jest wcale wędzone i samo w sobie ma ponoć owocowy profil.