Patrons Project 6.06 White Grape Brut IPA [Northern Monk / Edge Brewing]

Piwo Patrons Project 6.06 White Grape Brut IPA to efekt współpracy Northern Monk oraz Edge Brewing.

Patrons Project 6.06 White Grape Brut IPA [Northern Monk / Edge Brewing]

Udało się. Kilka tygodni temu napisałem tekst na temat nowego stylu Brut IPA. Ostatnio zrobiło się o nim głośno również w naszym kraju. Ciekawe na ilu konkursach piw domowych będzie on jedną z kategorii? Brut IPA to styl w którym enzymy rozkładają cukry złożona na proste w celu osiągnięcia wytrawnego profilu. Sam zaciekawiłem się jak smakuje i postanowiłem poszukać czegoś w tym stylu. Sugerowałem się ocenami i ciężko znaleźć jakieś europejskie Brut IPA z oceną powyżej 3,8. Być może smak i serca Europejczyków zdobyło New England i ciężko się odzwyczaić? Poszperałem, pogooglowałem i fajną opcją na start z Brut wydało się White Grape Brut IPA z Northern Monk. Jest to kolejne piwo z serii Patrons Project. Browar Edge Brewing mieści się w Barcelonie i był chyba pierwszym zagranicznym browarem z jakim Northern Monk uwarzył piwo. Tym razem to Hiszpanie wpadli do UK.

STYL: Brut IPA
EKSTRAKT: 13.5% wag.
ALKOHOL: 7,0%
SŁODY: ?
CHMIEL: Nelson Sauvin, Hllertau Blanc, Citra BBC,Ekuanot Cryo
DODATKI: sok z białych winogron
DROŻDŻE: ?
IBU: 15
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 22.12.2018

Widzicie jak to odfermentowało? 13,5 Plato zeszło do 7%, praktycznie zero cukru. Browar zdecydował się na dodanie winogron oraz ich ulubionego chmielu Nelson Sauvin. Piwo fermentowało na czystych oraz nisko schodzących drożdżach Kolsch Yeast. Potem 20 l soku z winogron na beczkę oraz podwójne chmielenie na zimno Nelsonem. Barwa piwa to 4,5 EBC, będzie więc bardzo jasne.

Etykieta wygląda klawo. Mi osobiście kojarzy się z New World Order. Jakieś dziwne symbole, głowa kozła, kreski, tip. Róż nieźle kombinuje się z szarością. Ostatnio Northern Monk ukrywa zawsze pod właściwą etykietą drugą etykietę na której znaleźć można dokładne informacje na temat składu oraz historię powstawania piwa. Patrons Project 6.06 White Grape Brut IPA jest dostępne w puszkach o pojemności 440 mililitrów i zostało uwarzone w browarze Northern Monk.

Patrons Project 6.06 White Grape Brut IPA [Northern Monk / Edge Brewing]

KOLOR
Przy przelewaniu dobrze szkła widzę, że tak do końca klarowne to to nie jest. Po opisie liczyłem na coś na kształt Lager, a to bliżej do IPA. Chociaż? Z czasem nieźle się wyklarowało. Piana średnia.

AROMAT
Za wiele się tu nie dzieje. Może w drugim podejściu? Zaciągam się i… Czuję szampana. Wszystko przez białe winogrona, które są te na pierwszym planie. Za to finisz przypomina mi trochę New England. Jest tu niewielka słodycz oraz tropiki. Mango, może trochę cytryn? Takie miks szampana i chmielu. Szkoda, że tak mało intensywne.

SMAK
Dobra, pora zmierzyć się z tym stylem. Pierwszy łyk i … hmm … na pewno jest to coś nowego. Czuję tu niewielką słodycz,  podobną do winogron. Do tego niewielka porcja tropików. Na finiszu jest rzeczywiście wytrawnie, w stylu szampana. Trochę bałem się tej wystawności, a tu taki pozytyw. Nagazowanie jest średnie, po tym faktorze też oczekiwałem więcej. Kurcze, tak to jest jak się naczyta o czymś i ma się wyimaginowany obraz danego stylu. Chyba polubi te Brut IPA. Chociaż i tak bliżej mi do New England. Piwo jest bardzo lekkie i wysoce pijalne. Nie wiem, czy nie jest to dobra opcja dla osób zaczynających z kraftem? Wszystko lajtowe. Właśnie, jedyny minus to ten słaby smak. Może trzeba spróbować jakiegoś Brut DIPA? Na języku czuć ten Dry. Ogólnie na plus. Zapomniałem o alkoholu, bo wcale go nie czuć, mimo sporej wartości.

Patrons Project 6.06 White Grape Brut IPA [Northern Monk / Edge Brewing]
OCENA: 3,75 / 5,00

Debiut oceniam na plus. W piwie znalazłem sporo winogron oraz chmiel .Wysoce pijalne. Na pewno wrócę do Brut IPA.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o