Patrons Project 14.02 Monocromicon [Northern Monk / Amundsen]

Piwo Patrons Project 14.02 Monocromicon to wspólne dzieło Northern Monk oraz Amundsen.

Patrons Project 14.02 Monocromicon [Northern Monk / Amundsen]

Kolejna puszka z mojego drugiego ulubionego browaru z UK trafiła w moje ręce. Na horyzoncie pojawiło się kolejne piwo z serii Patrons Project. Nie kupuję wszystkich wypustów z tego projektu, ale staram się wyłapać te ciekawsze. Na szczęście puszki wiszą długo na stronie i zanim je zakupie w internecie pojawia się już sporo opinii na ich temat. Tak, często sugeruję się ocenami z Untappd. Nie mam funduszy aby spróbować wszystkich nowości, więc trzeba sobie pomóc z wyborem. Może nie patrzę głównie na ocenę, a bardziej na odczucia. Nie każdy lubi słodycz w RISach. Ja tak i właśnie tego szukam w opisie. Polecam sprawdzać piwa pod tym kątem, z ocenami bywa różnie.

STYL: Imperial Stout
EKSTRAKT: 26.5% wag.
ALKOHOL: 10,4%
SŁODY: jęczmienny, pszenica, płatki owsiane
CHMIEL: ?
DODATKI: laktoza, cukier muscovado, puree z kwaśnych wiśni, ziarna kakaowca, ziarna tonki
DROŻDŻE: ?
IBU: 30
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 07.2019

Piwo powstało we współpracy z norweskim browarem Amundsen. Nie mylić z popularną wódką 😉 Ten Imperial Stout ma ponad 26 Plato i przy jego warzeniu użyto sporo dodatków. Laktoza i cukier muscovado odpowiadają za słodycz. Puree z kwaśnych wiśni zadba tu o odpowiednią kontrę. Do tego ziarna kakaowca oraz tonki. Mam nadzieję, że ten ostatni składnik nie zdominuje tu całego piwa.

Etykieta ma swój klimat. Widzę tu jakieś dziwne stwory z wybałuszonymi oczami. Styl szkicu jest bardzo charakterystyczny, jego autorem jest Steve Myles. Podoba mi się promowanie lokalnych grafików. Piwo Patrons Project 14.02 Monocromicon jest dostępne w puszkach o pojemności 440 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Northern Monk.

Patrons Project 14.02 Monocromicon [Northern Monk / Amundsen]

KOLOR
Piwo ma ciemną barwę. Przypomina mi ona brąz, ale ma niewielki czerwony odcień. W firmowym szkle jest już czerń i to konkretna. Piana dosyć obfita, ma beżowa barwę i długo utrzymuje się na powierzchni.

AROMAT
Jest intensywny i bardzo wymieszany, zróżnicowany. Czuję tu na pewno kwaśne wiśnie, poza nimi jest tu kakaowiec. Bałem się że tonka wszystko zdominuje, ale umiejętnie jej użyto. W tle jest kawa, ale czuć ją tu naprawdę minimalnie. Ogólnie zapach jest bardzo orzeźwiające jak na Imperial Stout.

SMAK
Pierwszy łyk jest podobny do aromatu. Dużo tu wszystkiego. Najpierw jest tonka, nuty wanilii oraz cynamonu. Później przechodzą one powoli w kwaśny motyw wiśni. Finisz to wyraźny kakaowiec. Wprowadza on tu nuty gorzkie oraz kakao. Piwo nieźle rozgrzewa. W tym elemencie pojawia się coś w stylu tonki. Na scenę wchodzi też coraz więcej słodyczy. Wszystkie te trzy elementy są dobrze za sobą połączone. Każdy z nich ma swoje pięć minut. Na szczęście nie ma tu efektu baterii, znanego z innych ciemnych piw z wiśnia. Nagazowanie jest niskie, alkohol dobrze ukryty. Ciało jest raczej wodniste jak na moje lepkie standardy. Finisz w stylu kakao robi się coraz wyraźniejszy. Bardzo dobrze zbalansowane piwo. Sporo tu tych dodatków, ale wszystkie do siebie pasują.

Patrons Project 14.02 Monocromicon [Northern Monk / Amundsen]
OCENA: 4,25 / 5,00

Kolejny bardzo dobry Stout z Northern Monk. Browar potrafi używać dodatków, czekam na kolejne puszki.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments