Parkin Cake [Cloudwater]

Czy można połączyć ciasto z piwem? Parkin Cake z browaru Cloudwater pomoże mi odpowiedzieć na to pytanie.

Parkin Cake [Cloudwater]

Każdy lubi ciasta. Nawet osoby, które za nimi nie przepadają w rzeczywistości je kochają 😉 Słodkie ciasto może być idealną inspiracją dla piwowara. Jako przykład posłuży mi Anagram ze szwedzkiego browaru Omnipollo. Jest ono opisane jako Blueberry Cheesecake Stout. Rzeczywiście, ja czułem momentami smak podobny do pysznego sernika, niestety, wszystko dzięki złym aromatom o których jest obecnie głośno za sprawę premiery piwa Grodziski Porter Śliwkowy z Browaru Grodzisk. Co ja sądzę na ten temat? Wszystko jest dla ludzi i użycie tego dodatku mi w żaden sposób nie przeszkadza. W przypadku piwa wzorowanego na wypiekach tym bardziej. Do ciast też dodaje się często aromaty.

STYL: Imperial Brown Ale
EKSTRAKT: ?
ALKOHOL: 10,0%
SŁODY: Golden Promise, Flaked Oats, Heritage Crystal, Melanoidin, Red Rye Crystal DRC
CHMIEL: Tettnanger
DODATKI: Ginger Juice, Dry Ginger, Allspice, Nutmeg, Dark Muscovado Sugar, Black Treacle
DROŻDŻE: JW Leeds
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 03.10.2018

Piwo zostało uwarzone z okazji uwarzenia pięćsetnej warki. Browar postanowił odwzorować cynamonowo owsiane ciasto popularne w północnej Anglii – Parkin. Podstawą jest tu imperialna wersja Brown Ale, ze sporą ilością różnych słodów. Do tego obowiązkowo cynamon oraz kilka innych przypraw, aby jak najlepiej odwzorować aromat ciasta. Jak widać, można się obyć bez aromatów. Nie podano ekstraktu początkowego, ale 10% alkoholu mówi, że był on raczej wysoki.

Pomysł na etykietę był identyczny jak na koncepcję piwa. Chcecie ciasto? Dostaniecie ciasto. Widzę tu dokładnie strukturę ciasta Parkin i z chęcią bym jego spróbował. Barwa etykiety zwiastuje sporą ilość cynamonowych nut. Piwo jest dostępne w puszkach o pojemności 440 mililitrów i zostało uwarzone w browarze Cloudwater w Manchesterze.

Parkin Cake [Cloudwater]

KOLOR
Piwo ma barwę jasnego brązu. Ciemniejsze niż Lager, ale jaśniejsze niż Porter. Brown Ale, nazwa nie kłamie. W szkle robi się już ciemno. Do tego kompletny brak piany.

AROMAT
Będzie to ciasto? Pierwszy wdech to spora dawka cynamonu oraz otoczka w stylu landrynek. Zapach jest dosyć intensywny i rządzą tu słodkie nuty. Całość pachnie rzeczywiście jak dobre ciasto cynamonowe. Jest też trochę gałki muszkatołowej. Ot, takie mocno podkręcone piwo świąteczne.

SMAK
Pierwszy łyk praktycznie pokrywa się jeden do jednego z aromatem. Rządzi tu cynamon oraz nuta przypraw. Przez kilka sekund całość wydawała się wytrawna, jednak finisz rozwiał wszelkie wątpliwości. Słodycz na sto procent. Słodkie nuty przypominają mi trochę cynamonowe landrynki, albo czerwoną oranżadę Hellena. Ciało jest dosyć pełne, w końcu to wersja Imperialna. Spojrzałem jeszcze raz na etykietę, aby się upewnić co do alkoholu. Tak, to piwo ma 10%, a nie czuć go wcale. Cynamonowa landrynka rządzi. Z każdym kolejnym łykiem jest jej coraz więcej. Nie ma tu żadnej goryczkowej kontry, słodycz wylewa się każdą stroną. Piwo jest też dosyć soczyste jak na Brown Ale, coś jak landrynka z nadzieniem. Smak utrzymuje się do samego końca. Piwo dedykowane osobom lubiącym słodycz. Pod koniec jest już ciężko, cukier daje konkretnie w kość. Dla mnie ok, mogłem wypić je pod kawałek ciasta, ale o tym nie pomyślałem.

Parkin Cake [Cloudwater]
3,75 / 5,00

Słodki kawałek cynamonowej landrynki. Tylko i wyłącznie dla osób lubiących te klimaty.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments