Pan IPAni Wersja Urodzinowa [Browar Trzech Kumpli]

Czy piwo Pan IPAni Wersja Urodzinowa z Browaru Trzech Kumpli będzie najlepszym IPA uwarzonym w Poslce?

Pan_IPAni Wersja Urodzinowa [Browar Trzech Kumpli]

Urodzin czas dalszy. Tym razem zdecydowałem się na jubileuszową wersję piwa Pan IPAni. Pierwsza z trójki, Califia, wypadła bardzo dobrze. Czy dziś będzie podobnie? Jestem tego na sto procent pewien. Kiedy usłyszałem o nowej odsłonie rewelacyjnej IPki, pomyślałem, że może to być jedno z lepiej ocenianych piw 2019 roku. A być może nawet najwyżej oceniane IPA uwarzone w naszym kraju. Dlaczego? Podstawa ma dobranoc średnią, ale przy ogromnej liczbie ocen ciężko jest utrzymać wysoką notę. Jubileuszowe butelki ukażą się w mniejszej ilości i jest to jednorazowy wypust. Kupią go wyłącznie osoby zainteresowane kraftem i każdy będzie zapewne hojny przy wystawieniu końcowej oceny. Postawa była dobra, tutaj poszło więcej chmielu, wszyscy mówią, że jest dobre, to kto śmiał by dać niską ocenę? 😉

STYL: New England IPA
EKSTRAKT: 16,0 Plato
ALKOHOL: 6,5 %
SŁODY: jęczmienny, pszeniczny, płatki owsiane, płatki pszenne
CHMIEL: ?
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 16.03.2020

Na Untappd piwo dodane jest w kategorii New England. Standardowa wersja widnieje chyba jako Wheat IPA? Nieważne, ona style są do siebie bardzo podobne. Szczególnie jeśli są mocno nachmielone, a wersja urodzinowa zyskała dodatkową porcję chmielu na zimno. Browar nie podaje odmian chmielu, na www widnieje informacja o dodaniu do podstawy następujących odmian chmielu: Perle, Amarillo, Citra oraz Mosaic. Ciekawe, czy dane są aktualne?

Pierwszy raz widzę grafikę z tak bliskiej odległości i bez żadnych napisów. Chyba wersja z dużej butelki podobała mi się bardziej. Ta ma swój klimat, ale dwa kolory i nic poza tym. Jakoś to do mnie nie trafia. A mniejsza butelka? Coś czuję, że będę żałował pomniejszonej zawartości. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Zapanbrat w Żywcu. Mi trafiła się butelka numer 954.

Pan_IPAni Wersja Urodzinowa [Browar Trzech Kumpli]

KOLOR
Piwo jest bardzo jasne, z wyglądu przypomina mi Amok. To tego klasowe zamglenie w stylu New England, chociaż nie jest to zbyt duża mętność. Piana ok.

AROMAT
Zapach jest intensywny i bardzo owocowy. Czuję tu cytrusy oraz gruszkę. Aromat z czasem nieco blednie, ale bardzo wysoko oceniam jego świeżość. Po kilku chwilach doszły też nektarynki. Orzeźwienie, zero słodyczy, jest dobrze.

SMAK
Mniam, pierwszy łyk przynosi smak gruszek oraz białych winogron. Na finiszu pojawiła się niewielka goryczka, ona też jest wysokich lotów. W kolejnym podejściu odczucia są podobne. Piwo jest bardzo lekkie, na razie kojarzy mi się bardziej z Pale Ale niż IPA. Ciało jest mega gładkie, nagazowanie jest niskie. Wszystko to ma wpływ na ogromną pijalność, gdybym nie musiał opisać piwa poszłoby pewnie w pół minuty. Z czasem pojawia się coraz więcej nut owoców tropikalnych, są tu cytrusy, mango oraz brzoskwinia. Podoba mi się fakt, że odczucia smakowe nie są przesłodzone. Owoce są świeże i soczyste. Do tego niewielka goryczka, wszystko tu do siebie pasuje. Tropiki najwyższych lotów. Do tego soczystości, piwo naprawdę się rozkręciło. Czułem tu też nieco arbuza. Piwo przebija Amok, tam było więcej białych owoców, tu tropiki grają pierwsze skrzypce. Trzech Kumpli zrobiło to bardzo dobrze. Czy piwo ma jakieś wady? Mogło być oczywiście więcej chmielu, zachód robi to ciut lepiej. Piwo nadrabia jednak konkretną świeżością.

Pan IPAni Wersja Urodzinowa [Browar Trzech Kumpli]
OCENA : 4,50 / 5,00

Tak, piłem właśnie najlepsze IPA uwarzoną w naszym kraju. To będzie zapewne najwyżej oceniane piwo w 2019 roku.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o