Paleo Pinhead [Beavertown / Cigar City Brewing]

Piwo Paleo Pinhead to nowa pozycja z browaru Beavertown uwarzona wspólnie z Cigar City Brewing.

Paleo Pinhead [Beavertown / Cigar City Brewing]

Cigar City Brewing to browar z Florydy. Każdy chyba wie, gdzie ona leży? Na swoim koncie ma kilka konkretnych piw. Zastanawiałem się ostatnio nad zakupem ich RISa Marshal Zukov’s, ale spasowałem. Piwo Paelo Pinhead zostało uwarzone w angielskim browarze Beavertown. Brytyjczycy nie mają na koncie takich tuzów jak amerykanie, ale ich piwa trzymają bardzo wysoki poziom. Niedawno internet obiegło zdjęcia z zaplecza browaru, na którym widać piwo leżakowane w … amforach. Piwna hipsterka na maksa. Puszka trafiła do mnie dzięki mojemu bratu, który stał się moim oknem na brytyjską scenę kraftową.

STYL: Imperial Coconut Porter
EKSTRAKT: ?
ALKOHOL: 9%
SŁODY: Golden Promise, Chocolate, Brown, Low Colour Chocolate, DRC, T50 Crystal, Black, Oats
CHMIEL: Columbus, Ella
DODATKI: ?
DROŻDŻE:  US-05
IBU: 38
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 26.04.2018

Piwo Pealeo Pinhead to mocniejsza wersja Porteru z dodatkiem kokosa. Na puszce nie znalazłem żadnych informacji na temat dodatków, ale z dużym prawdopodobieństwem użyto tu kokosa i wanilii. W jakiej formie? Tego też nie wiadomo. To nie Polska, gdzie na etykiecie podany jest cały skład. Słód czekoladowy ma wnieść posmak czekolady. Niskie IBU świadczy o nie za dużym poziomie goryczki, słodycz powinna grać tutaj zdecydowanie pierwsze skrzypce. Na pewno nie będzie mi to przeszkadzało. Jestem bardzo ciekawy jak piwo wypadnie w porównaniu do innego kokosowego sztosa Even More Coco Jesus z Evil Twin?

Puszki z UK mają klasę. Tak było z Cloudwater, tak jest z Beavertown. Na puszce widzę szkielet podnoszący ciężary utworzone z planet. W tle rozciąga się galaktyka. Ot, taki zwykły rysunek, nic nadzwyczajnego 😉 Główna postać przypomina mi trochę bohatera legendarnej gry Medievil. Grafika jest naniesiona na puszkę farbą lub czymś podobnym. Czuć ją pod palcami w dotyku. Całość mieni się pod światło. Bardzo fajny projekt, czekam na pierwszy polski browar kraftowy (bo te inne są już od dawna zapuszkowane), który wyda puszki w podobnym stylu. Piwo Paleo Pinhead zostało uwarzone w Beavertown i jest dostępne w puszkach o pojemności 330 mililitrów.

Paleo Pinhead [Beavertown / Cigar City Brewing]

Piwo ma ciemnobrązowy kolor. Przy przelewaniu do szkła widać sporo przebłysków oraz dosyć wodniste ciało. Piana średnia, a raczej mizerna. Przy agresywnym nalewaniu utworzyło się kilka brązowych bąbelków, jednak szybko zniknęły.

W aromacie jest połączenie nut palonych oraz kokosa. Na finiszu pojawia się lekkie rozgrzewanie z pewną słodką nutą. Całość jest średnio intensywna. Z czasem wyczuwam coraz więcej nut alkoholu, ale nie wiem do końca, czy to alkohol, czy rozgrzewający kokos? Zapach jest dosyć przyjemny i ułożony.

W smaku kokos jest już zdecydowanie lepiej wyczuwalny. Czuję go już w pierwszym łyku. Ma on łagodny słodki finisz. Nuty palone są na razie bardzo słabo wyczuwalne, to samo dotyczy goryczki. Piwo  jest gładkie, a ciało gęstsze, niż mi się na początku wydawało. Najbardziej pasuje tu okreslenie, kremowe. Po trzecim łyku pojawia się rozgrzewanie, które ożywia słodycz i sprawia, że nie jest zamulająca. Z czasem pojawiają się też nuty wanilii. Nie są tak intensywne jak kokos, ale bez problemu je wyczułem. Goryczka też wchodzi do gry, ale czuć ją minimalnie. Jak na Porter przystało są tu też nuty kawowe, a może bardziej nuty kakao, gdyż nie jest to typowa gorzka czekolada, bardziej mleczna. Piwo jest dobrze ułożone, smaki wybornie przechodzą jeden w drugi. Alkohol nie jest tu wcale wyczuwalny, jedyne co grzeje to kokos. Lubię słodycz, więc to piwo bardzo przypadło mi do gustu. W nazwie stylu jest Imperial, ale w ustach nie mam tego odczucia. Piwo jest gładkie i lekkie. Pod koniec słodycz dominuje już zdecydowanie, ludziom lubiącym IBU666 może być to już ciut za dużo.

Paleo Pinhead [Beavertown / Cigar City Brewing]
OCENA : 9/10

Połączenie kokosa, czekolady i wanilii wyszło bardzo dobrze. Nie ma tu nut palonych, goryczki oraz alkoholu. Piwo jest kremowe i bardzo pijalne, daję 9.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o