OZ Whisky Barrel Aged [Browar Birbant]

Piwo OZ Whisky Barrel Aged jest jednym z bardziej pożądanych piw ostatniego miesiąca. Dziś trafiło w moje ręce.

piwo OZ Whisky Barrel Aged [Browar Birbant]

Kolejny Barrel Aged na rynku. O ich dużej liczbie pisałem już przy okazji recenzji piwa Angel’s Share Barrel Aged z Browaru Komitet. Na horyzoncie są kolejne, ale czy to powód do zmartwień? Nope. Dziś sprawdzę jak wypadła produkcja z Browaru Birbant. Ich piwo trafiło na rynek równo miesiąc temu i od razu zrobiło się o nim głośno. Wysokie oceny na piwnych portalach, pochlebne opinie w internecie i bardzo dobra cena. Piwa o podobnych parametrach kosztują często dwa razy więcej. W stosunku cena/jakość/parametry może się równać jedynie z piwem Behemot z Browaru Perun. Jego jakość została też doceniona przez fachowców. Piwo OZ Whisky Barrel Aged zdobyło srebro w kategorii Wood & Barrel Aged Style na KPR 2017. Dziesiątka wisi w powietrzu? Zacznę od składu.

STYL: Imperial Stout
EKSTRAKT: 24,5% wag.
ALKOHOL: 10.5%
SŁODY: Pale Ale, Monachijski, Czekoladowy, Cafe Light, Black
CHMIEL: Magnum
DODATKI: ?
DROŻDŻE: S-04
IBU: 50
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 25.10.2019

Parametry są rzeczywiście imperialne. Prawie 25 Plato oraz 10% alkoholu. Bazą było tu piwo AX, RIS z browaru Birbant. Spędził on sześć miesięcy w beczkach po niemieckim whisky SLYRS. Czy pół roku robi robotę? Myślę, że browar mógł się pokusić o kilka dodatkowych miesięcy, ale ten okres powinien w zupełności wystarczyć. Widać to po innych recenzjach. Większość piw o tym woltażu fermentuje się drożdżami płynnymi, w tym wypadku browar użył standardowych S-04. Jestem ciekaw efektu ich pracy, ale z tak wysokim ekstraktem poradziły sobie całkiem nieźle.

Etykieta nawiązuje do nazwy piwa. Widzę na niej chyba czarnoksiężnika z krainy OZ? Bezgłowa postać na mrocznym koniu. W jego ręku mieni się zielony miecz. Ej, czarodziej wyglądał inaczej. Właśnie zieleń i szarość wybrano tu do reprezentowania kolorystyki. Szary kolor i główna postać są widoczne na pozostałych etykietach RISów z browaru. Różnią się one jedynie odcieniem broni, dziś mamy zieleń. Informacje na etykiecie są dobrze widoczne a całość wykonana jest z dużą estetyką. Piwo OZ Whisky Barrel Aged jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w browarze Zarzecze w Pietrzykowicach.

piwo OZ Whisky Barrel Aged [Browar Birbant]

Piwo ma czarny kolor. Przy przelewaniu widać było trochę brązowych przebłysków, ale w szkle jest już konkretna czerń. Piana nie jest zbyt obfita, ma ona beżowy kolor. Szybko redukuje się do obręczy przy samym szkle.

Aromat zwiastuję prawdziwą bombę. Lubię tak zaczynać recenzje, już wiem, ze będzie dobrze. Czuję tu dużo nut słodko-gorzkiej czekolady. Całość jest bardzo, bardzo intensywna. Na finiszu pojawia się konkretne rozgrzewanie. Są też nuty kawy, ale przede wszystkim słodycz.

Po pierwszym łyku zarysował mi się duży uśmiech na twarzy. Smak jest tu również intensywny. Czuję trochę czekolady, zaraz po niej pojawia się gorzka nuta, coś podobnego do kawy. Na końcu, powoli, dostojnie, wchodzi konkretne rozgrzewanie. Może ciut za duże? Gdyż lekko pali w przełyk. W każdym kolejnym łyku na początku pojawia się ciekawa słodka nuta, coś jak … nie wiem, marcepan? Szybko jednak mija. Finisz jest wytrawny, lekko gorzki o rozgrzewający. Uczucie palenia szybko ustąpiło, piwo jest bardzo dobrze ułożone. Co do ciała, to nie jest ono zbyt gęste. Jak na swój woltaż pije się je  zbyt dobrze, alkohol jest tu bardzo dobrze ukryty. z czasem słodka nuta staje się bardziej wyraźna i dłużej wyczuwalna. Poczułem też smak czerwonych owoców, a rozgrzewanie ma teraz kawowy finisz. Dużo się tu dzieje, a smaki są cały czas bardzo intensywne. Czuć je do ostatniej kropli. Szkoda, że piwo nie wyszło w większych butelkach.

OZ Whisky Barrel Aged [Browar Birbant]
OCENA: 9/10

Bardzo dobre piwa, zasłużona 9. Jest słodycz, jest paloność, jest pijalność. Do perfekcji zabrakło tu ciut więcej ciała. Ale to moje widzimisię. Polecam je każdemu, ba, sam kupiłem drugą butelkę. Brawa dla browaru.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments