Owech Owech Owech Bourbon BA [Browar Golem]

Piwo Owech Owech Owech Bourbon BA z Browar Golem to TIPA leżakowana w beczce. Nie zdarza się to często, więc trzeba go spróbować.

Owech Owech Owech Bourbon BA [Browar Golem]

Barrel Aged kojarzy się z piwami ciemnymi oraz mocnymi. Stąd w beczkach lądują najczęściej piwa takie style jak Barley Wine czy Porter. IPA do mocarzy nie należy i kojarzona jest raczej z czymś lekkim. Piwem które warto wypić na świeżo. Owech Owech Owech Bourbon BA to jednak Triple IPA. Styl, które nie ma żadnych oficjalnych wytycznych, ale powinien się zaczynać tam, gdzie kończy się Imperial IPA, czyli w okolicach 22 Plato i 10% alkoholu. Niestety, piwom w tym stylu często bliżej do Barley Wine, niż do IPA. Oby tym razem było inaczej. Ciężko jest zrobić IPA o tak mocarnych parametrach zachowując jej lekkość.

STYL: Triple IPA
EKSTRAKT: 24.0 % wag.
ALKOHOL: 9,6%
SŁODY: jęczmienny, płatki pszenne, płatki owsiane
CHMIEL: Amarillo, Citra, Galaxy, Simcoe
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 31.01.2019

Piwo leżakowało w beczkach w których wcześniej dojrzewała Lilith. Nie jestem specem, ale ponowne użycie tej samej beczki wiąże się pewnie ze stratą jej smaku i aromaty w piwie z kolejnego napełnienia? Ekstraktu początkowego nie powstydziłby się żaden Imperial Stout. Mieszanka chmielu też robi wrażenie, trzy z USA i jeden z Australii. Ciekawe czy beczka ich nie przytłoczy?

Nazwa piwa Owech nawiązuje do czegoś mglistego. Podstawa nazywała się Owech, DIPA Owech Owech, więc potrójna IPA nazywa się? Brawo. Owech Owech Owech. Etykieta przypomina mi nieco wcześniejsze wersje. Jest tu kilka linii, tym razem zdecydowano się na połączenie czerni oraz bieli. Na etykiecie znajdziecie nazwę piwa jedynie w języku hebrajskim. E? W sumie kupią to i tak wyłącznie ludzie związani z kraftem 😉 Piwo dostępne jest w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Czarnków SA w Chodzieży.

Owech Owech Owech Bourbon BA [Browar Golem]

KOLOR
Na pewno nie wygląda to jak IPA w stylu New England. Chyba, że taka mocno utleniona. Piwo na ciemną bursztynowa barwę. Faktor Hazy jest tu zaliczony. Piwo jest kompletnie nieprzejrzyste, a piana ma kremowy kolor.
AROMAT
Temu piwu nie brakuje intensywności. Pierwszemu wdechowi towarzyszy spore rozgrzewanie. Dużo tu kokosa oraz wanilii. Oba elementy grają tu pierwsze skrzypce, więc beczka zrobiła robotę. Do tego sporo tu słodyczy. Nut chmielu nie zanotowałem. Na razie jest ok.
SMAK
Dobra czy będzie to Barley Wine? Pierwszy łyk jest dosyć łagodny. Na pewno czuć tu kokos oraz wanilie. Na języku czuję już lekkie drewnienie. Nie ma za  to dużo słodyczy, finisz jest raczej goryczkowy. IBU nie jest tu zbyt wysokie. Ładnie komponuje się z beczką. Do tego czuję tu niewielką soczystość. Daleko mu do New England, ale czuć ją na podniebieniu. Ciało nie jest takie gęste, jakiego się spodziewałem. Jest on gładkie, miło spływa po moim gardle. Bałem się też karmelu, i proszę. Nie ma go tu za wiele. Czuję też tą IPA. Beczka dała kokosa i wanilie oraz trochę tanin. Wszystko to połączone jest z niewielką dawką chmielu. Fani tropików będą zawiedzeni, nie kupujcie tego piwa jeśli szukacie owocowej bomby. Ta goryczka jest ze stylu żywicy. Alkohol jest dobrze ukryty, mimo początkowego rozgrzewania. Fajne piwo.
Owech Owech Owech Bourbon BA [Browar Golem]
OCENA: 4,00 / 5,00
Browar Golem zrobił to dobrze. Może nie jest to stuprocentowa IPA w smak, ale czuć jej namiastkę.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments