Öö XO – Cellar Series [Põhjala]

Öö XO – Cellar Series z estońskiego browaru Põhjala, czyli kolejne spotkanie z beczką.

beer Öö XO - Cellar Series [Põhjala]

Od jakiegoś czasu kolekcjonuje piwa z Cellar Series. Zaczęło się od Porridge Bullet, reszty piw już nie liczę. Owsiankowy pocisk stał się odnośnikiem, do którego często porównuje inne piwa leżakowane w beczce. Nie jest to najlepsze piwo jakie piłem w życiu, ale takiego wow nie miałem chyba przy żadnym innym. Oznaczenie Cellar Series dotyczy grupy piw leżakowanych w beczkach po innych alkoholach. Co jakiś czas zaglądam na stronę browaru Põhjala i rodzina Barrel Aged ma coraz więcej członków. Połowę butelek mam już zaliczoną, pora zająć się resztą.

STYL: Imperial Baltic Porter
EKSTRAKT: 24,2 % wag.
ALKOHOL: 11,5%
SŁODY: Pale Ale, Munich, Carafa II Special, Special B, Chocolate malt, Crystal 300
CHMIEL: Magnum, Northern Brewer
DODATKI: Cukier Demerara
DROŻDŻE: ?
IBU: 60
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 13.03.202021

Piwo Öö XO to specjalna wersja Öö leżakowana przez kilka miesięcy w beczkach po Koniaku. Uwielbiam te litery w nazwach i dopytywanie się w sklepie “czy mają państwo Öö?” 😉 Podstawą był więc Porter Bałtycki, dziś mam do czynienia z wersją imperialną. Ekstrakt na poziomie 24 Plato, to nic wielkiego jak na Põhjala. W składzie piwa widzę słód czekoladowy oraz brązowy cukier trzcinowy Demerara. Nie obędzie się więc bez słodkich klimatów.

Etykieta przedstawia lekko rozmytą grafikę. Widok kojarzy mi się z tym co widzi osoba znajdująca się na dni studni. Połączenie ciemnych kolorów z białymi elementami. Bez żadnych graficznych fajerwerków. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Põhjala.

beer Öö XO - Cellar Series [Põhjala]

KOLOR
Widzę tu ciemny brąz. Po przelaniu całości do szkła jest ono czarne, bez jakichkolwiek przebłysków.  Piwo jest chyba dosyć mocno nagazowane, widzę tu sporo drobnych bąbelków, które tworzą fajną beżową pianę.

AROMAT
Ale to jest intensywne oraz piękne!  Kocham Cellar Series. Zapach to sto procent gorzkiej czekolady, aż mam ochotę wybrać się do sklepu i kupić sobie tabliczkę prosto z Belgii. Trochę się tym zapachem pozachwycałem i w tle wyczuwam teraz koniak. Jest więc niewielka słodycz i rozgrzewanie. Na razie rewelka.

SMAK
Pora sprawdzić jak smakuje. Pierwsze wrażenie to gęste ciało, które zaznacza swoja obecność w przełyku. Odczucia smakowe są konkretne już od samego początku. Czuję tu połączenie Portera i koniaku. Z jednej strony słodycz w stylu pralin, z drugiej gorzka czekolada. Ta ciemniejsza strona szybko przejmuje inicjatywę, spychając słodycz do narożnika. Piwo lekko rozgrzewa na finiszu. Z każdym kolejnym łykiem jest tak samo, żaden ze smaków nie blednie. Öö XO podejdzie na pewno osobom lubiącym palone nuty, jest ich tu sporo i beczka ich nie zdominowała. Chociaż koniak też jest cały czas wyczuwalny, stanowi odpowiednie dopełnienie. Czuć tu tego Imperiala. I to właśnie lubię, miały być konkrety i piwo je dostarczyło.

Öö XO – Cellar Series [Põhjala]
OCENA: 4,00 / 5,00

Bardzo dobry Imperial Baltic Porter. Piwo rozgrzewa i dostarcza dużo nut palonych podkręconych koniakiem. Na plus.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments