Olsztyński Festiwal Piw Rzemieślniczych 2018 [Zapowiedź]

Już jutro wystartuje Olsztyński Festiwal Piw Rzemieślniczych. Zapraszam do Olsztyna.

olsztynski festiwal piw rzemieślniczych 2018

Tegoroczny Olsztyński Festiwal Piw Rzemieślniczych 2018 odbędzie się w dniach 07.09 – 08.09. W porównaniu z zeszłym rokiem event będzie trwał o jeden dzień krócej. Dodatkowo rok temu były to targi, w tym roku jest to już “festiwal”. Co do lokalizacji to rok temu był to Hotel Omega, w tym roku jest to kąpielisko numer 3 umieszczone za Hotelem. Jak tam trafić? Najlepiej komunikacją miejską, polecam busy numer 107, 113, 302 oraz 307. Auto lepiej zostawić w domu 😉 Z Dworca Zachodniego to tylko 2 kilometry pieszo, więc też da radę.

Olsztyński Festiwal Piw Rzemieślniczych 2018 – Program

Program nie uległ wielkiej zmianie. Na miejscu będziecie mogli spotkać 18 Browarów, 2 producentów cydru oraz 11 foodtrucków. Olsztyński Festiwal Piw Rzemieślniczych ma już swój oficjalny program, który znajdziecie poniżej:

Będzie więc pokaz warzenia piwa na żywo zorganizowany przez PSPD, mordercze połączenia piwa i sportu, czyli II Olsztyńska Piwna Mila oraz popularna gra w Beer Ponga. Oprócz tego dużo muzyki i zabawy na świeżym powietrzu. Pogoda ma dopisać, a w połączeniu z klimatem jeziora może dać to bardzo dobry efekt.

Olsztyński Festiwal Piw Rzemieślniczych 2018 – Browary

Najważniejszą częścią festiwalu będzie piwo. Oto przegląd kilku browarów na które warto zwrócić uwagę w najbliższy weekend:

BROWAR INCOGNITO

Browar Incognito

Browar Incognito zaczął swoją działalność kilka miesięcy temu. Jest to stacjonarny browar rzemieślniczy mieszczący się w Kraśniczynie założony przez Sylwia i Michał Zielińskich. Do tej pory warzą oni głównie piwa w stylu India Pale Ale. Na festiwal zabierają następujące piwa:

West Coast IPA
American Wheat
Rice IPA
Black IPA
Session IPA

Powinno być lekko i przyjemnie. Na szczególną uwagę zasługuje tu na pewno Black IPA. Nie omieszkam jej spróbować.

BROWAR DE FACTO

BROWAR DE FACTO

Browar De Facto jest na rynku już od ponad roku. Jego lokalizacja to Zgoda, miejscowość znajdująca się 20 km od Torunia. Autorem receptur jest były piwowar domowy Piotr Domański. Na festiwalu będziecie mogli spróbować:

Poranek w Tokio – Fruit American Wheat (z dodatkiem pigwowca japońskiego i skórki pomarańczy), Ekstrakt 12,3 BLG, Alkohol 5,1%
Ruda w Ameryce – Orange AIPA, single hop, Ekstrakt 15,2 BLG; Alkohol 6,5%
Pamela – Pomelo APA, Ekstrakt 12 BLG, Alkohol 5%.
Pomysł na życie – Żytnia IPA (chmiele amerykańskie i nowozelandzkie), Ekstrakt, 13 BLG, Alkohol 5,6%
Granat chmielowy – AIPA, Ekstrakt 15,3 BLG, Alkohol 6,5%.
Ale lato – Summer Ale (z dodatkiem zestu z pomarańczy), Ekstrakt 11 BLG, Alkohol 4%

Sporo tu piw z dodatkami. Ciekawe brzmi pozycja z pomelo oraz IPA na nowozelandzkich chmielach.

BROWAR ZA MIASTEM

BROWAR ZA MIASTEM

Browar Za Miastem tworzą Marek, Piotr i Tomek. Pierwsze piwa z ich logo trafiły do sklepów w ubiegłym roku. W zeszłym roku zdobyli też dwa medale na KPR: brąz za Stout Owsiany oraz srebro za Earl Grey IPA. Na co dzień warzą swoje piwa w Browarze Zodiak, ale planują otworzyć własny browar pod Poznaniem. A co będzie na festiwalu?

Długi weekend – Pilsner, ekst. 12,0% wag. / alk. 5,0% obj.
Cichy Wieczór – Żytnie Bawarskie, ekstr. 14,0% wag. Alk. 5,8% obj.
Dzień Wolny – Pszeniczne, ekst. 12,5% wag. Alk. 5,6% obj.
Własne Sprawy – American Pale Ale, ekstr. 12,5% wag. Alk 5,6% obj obj.
Na Wypasie – Session IPA, ekstr. 11,5% wag. / Alk. 4,6% obj. / IBU 38
Dobra Noc – Stout Owsiany, ekstr. 13,7% wag. Alk. 5,3% obj.
Święty Spokój – Earl Grey z trawą cytrynową, ekstr. 14,4% wag. Alk. 6,5% obj.
Pogoda Ducha – Belgijski Dubel, ekstr. 16,0% wag. Alk. 7% obj., IBU ok. 21

Dodatkowo browar zapowiedział premierę swojego nowego piwa w stylu Black IPA. Trzeba będzie je sprawdzić.

RZEKA PIWA

Browar RZEKA PIWA

Rzeka Piwa to bydgoski browar kontraktowy. Ich pierwsze piwa zostały również uwarzone w Browarze Zodiak. Jego początki to końcówka 2017 roku. Na festiwalu będzie można spróbować czterech piw:

Prabóbr – Imperial Black IPA
Bobrossa – White IPA
Robin Boobr – Vermont IPA

Na czwartym kranie zagości prawdopodobnie Bobromir.

BROWAR PERUN

BROWAR PERUN

Kolejnym debiutantem będzie Browar Perun. Od jakiegoś czasu warzą we własnym browarze mieszczącym się w Budziszynie. Fanom kraftu szczególnie dobrze znana jest ich seria Behemoth z legendarnym już piwem Bafomet. Oprócz tego w ofercie browaru znajduje się sporo pozycji dla miłośników klasyki. W Olsztynie z kranów będzie można spróbować:

Serce Dębu – American Brown Ale
PERUN Pils – Pils
Jasny Grom – American Pale Ale
PERUN Dziedzictwo Marynka – Pale Ale
Mojito – Belgian Ale z limonką i mietą

Poza tym będzie sporo butelek np. Braggot, Noc Kupały, Sabat Czarownic, Orzechowy Gaj, Oblewanie Perperuny czy Furia Burzy.

ALEBROWAR

ALEBROWAR

AleBrowar powstał w 2012 roku, od zeszłego roku warzy piwo we własnym browarze w Lęborku. Ich logo jest dobrze rozpoznawalne, a piwa z AleBrowaru można dostać w prawie każdym większym markecie. Pewnie większość z was piła już Rownig Jack albo Smoky Joe. Od niedawna browar wydaję piwa z serii Single Hop IPA, które najlepiej pić na świeżo. Po wersji z Chinook i Amarillo przyszła pora na Centennial. Na festiwalu poleje się:

Single Hop Centennial – India Pale Ale
Hula HopWhite IPA
Not So ScaryNew England IPA
What a Shot – West Coast IPA
Rowing Jack – India Pale Ale
Imperial Smoky JoeImperial Whisky Stout

BROWAR PINTA

ALEBROWAR

Browaru PINTA nie trzeba nikomu przedstawiać. Został on założony w 2011 r. przez Ziemowita Fałata, Grzegorza Zwierzynę oraz Marka Semlę. Atak Chmielu był powiewem świeżości i wytyczył nowe kierunki w dziedzinie piwowarstwa. Obecnie trwa budowa własnego browaru. PINTA słynie z dużej liczby kooperacji z zagranicznymi browarami. W jej wyniku powstały takie piwa jak Lublin to Dublin czy Porter Bałtyk Adriatico. Ciesze się z obecności tego browaru i z chęcią odwiedzę ich stoisko.

BROWAR KAZIMIERZ

BROWAR KAZIMIERZ

Kolejny kontraktowiec, który wczoraj otrzymał pozwolenie na użytkowanie własnego browaru, gratulacje. Ten młody browar z Małopolski szybko zaskarbił sobie serca fanów. Rok temu ich Kara Mustafy zrobiła na mnie ogromne wrażenie. W tym roku na kranach popłynie świeża warka tego niesamowitego piwa. Browar Kazimierz to punkt, którego nie można ominąć.

 

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments