Nitro Beans – Brazylia Samambaia Yellow Bourbon [Browar Szpunt]

Dawaj tą kawę, czyli piwo Nitro Beans – Brazylia Samambaia Yellow Bourbon z Browaru Szpunt.

Nitro Beans - Brazylia Samambaia Yellow Bourbon [Browar Szpunt]

Piwo z kawą, czy kawa z piwem? Można tak napisać o każdym dodatku lądującym w ciemnym piwie. Czy istnieje idealne wyśrodkowanie proporcji? Raczej nie. Każdy ma inne smakowe preferencje. Dla jednych kawa powinna się pojawiać jedynie w tle, dodając kolorytu. Pozostali wolą, gdy dodatek dominuje, przecież wybrali piwo z kawą. Na scenie kraftowej da się zauważyć pewną zależność. Coraz więcej browarów otwiera się na rzemieślnicze palarnie kawy. Efektem tego są piwa, w których dodatek wychodzi zdecydowanie na pierwszy plan. Wspomnę tu o piwie Breakfast Stout: Ethiopia Uraga Coffee z Funky Fluid, które smakowało rzeczywiście jak kawa z niewielkim dodatkiem ciemnego piwa. Dziś powinno być podobnie.

STYL: Coffee Stout
EKSTRAKT: 15,0 Plato
ALKOHOL: 5,6 %
SŁODY: ?
CHMIEL: ?
DODATKI: kawy Brazylia Samambaia Yellow Bourbon
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: ?

Zacznę od najważniej rzeczy dotyczącej piwa z dodatkiem kawy, czyli od kawy. Piwo zostało uwarzone w kooperacji z palarnią Hard Beans Coffee Roasters z dodatkiem nasyconego azotem cold brew z kawy Brazylia Samambaia Yellow Bourbon przygotowanego z użyciem Hard Tanka. Nie przekonują mnie piwa nasycone azotem, cała ta magia piany kompletnie do mnie nie trafia. W puszce wygląda to zazwyczaj średnio. Poszukałem też dokładniejszych informacji na temat samej kawy, otóż smakowo powinna ona wnieść nuty herbatników, toffi, mlecznej czekolady i czerwonych jabłek. Nie licząc ostatniej z wymienionych rzeczy, brzmi bardzo sympatycznie.

Etykieta błyszczy. Podoba mi się sposób w jaki maźnięto ziarna kawy. Bardzo oryginalna koncepcja, ciężko wymyślić coś nowego reprezentującego piwo z kawą, a jednak się udało. Całość prezentuje się naprawdę zacnie, ostatnie wypusty z Browaru Szpunt prezentują się bardzo dobrze. Piwo jest dostępne w puszkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze

Nitro Beans - Brazylia Samambaia Yellow Bourbon [Browar Szpunt]

KOLOR
Ciemne i dosyć nisko nagazowane. Efekt nitro po raz kolejny nie zrobił na mnie wrażenia.

AROMAT
Zapach jest już dużo lepszy, czuję tu świeżo zmielone ziarna kawy. Wyraźnie czuć tu efekt wypalania, palarnia zrobiła dobrą robotę. Poza tym za wiele się tu nie dzieje. Kawa i tyle.

SMAK
Podchodzę do szkła z lekką obawą. Biorę dużego łyka i tak, ciało jest dosyć pełne patrząc na niskie parametry piwa. Smak również daje radę, na początku poczułem tu palone ziarna, jednak z każdą kolejną sekundą pojawiają się tu nuty czerwonych truskawek. Finisz to subtelna dawka kawy i kakao. Nie za mocno, nie za lekko, w sam raz. Nagazowanie jest bardzo niskie, kolejny minus efektu nitro. Zero słodyczy, po piwie możecie się spodziewać kubka kawy bez grama cukru. Dobrze, w tak lekkim Ballingu wytrawny klimat bardzo przypadł mi do gustu. Mimo braków w ciele, kawa robi swoje. Jest świeża, mocno daje o sobie znać. I tak do samego końca.

Nitro Beans – Brazylia Samambaia Yellow Bourbon [Browar Szpunt]
OCENA : 4,00 / 5,00

Piwo bardzo przypomina mi kawę. Szkoda tego płaskiego ciała, nieco gazu mogłoby podnieść końcową ocenę.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments