New England DDH DIPA Enigma + Nelson Sauvin [AleBrowar]

Powrót legendy, czyli New England DDH DIPA Enigma + Nelson Sauvin z AleBrowaru.

New England DDH DIPA Enigma + Nelson Sauvin [AleBrowar]

Przeniosę się w czasie o kilka miesięcy. Pamiętam dobrze premierę duetu New England DDH DIPA Citra + Galaxy oraz New England DDH DIPA Simcoe + Mosaic. Te dwa piwa zostały bardzo dobrze przyjęte. Okazało się, że w naszym kraju można zabutelkować New England będące na poziomie europejskim. Piwa zyskały dobre oceny i wydawało się, że będzie to początek pięknej serii. Niestety, seria ustała, a kolejne pozycje nie miały już tak dobrych ocen. Podobno nawet kolejne warki pierwszego duetu, którym tak się zachwycałem, nie trzymały już poziomu. Ogólnie mam problem z AleBrowarem, nie pamiętam kiedy ostatnio wydali bardzo dobre piwo? Seria Joint Of Skulls była dobra, ale nie rewelacyjna. Piwo Smooth IPA nie było nawet dobre. Może dzisiejsza degustacja sprawi, że spojrzę na browar ponownie przychylnym okiem?

STYL: Imperial IPA
EKSTRAKT: 20,0 Plato
ALKOHOL: 7,0 %
SŁODY: Pale Ale, owsiany, dekstrynowy, płatki owsiane, płatki pszenne
CHMIEL: Enigma, Nelson Sauvin
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 19.11.2020

Zacznę od parametrów, oczywiście 7% nie jest jeszcze oficjalnie imperialną wartością, ale trend zawyżania można zaobserwować w polskim krafcie od kilku dobrych lat. Odbiorcy chyba się już do tego przyzwyczaili. Co przekonało mnie do zakupu? Duet chmielu jaki wybrał AleBrowar. Nelson Sauvin jest moją ulubioną odmianą, a jego połączenie z Enigmą może dać bardzo dobry efekt. Browar obiecuje cytrusowe doznania oraz soczystość, ile razu już to słyszałem?

Etykieta nawiązuje do poprzednich piw z tej serii. Jedyną różnicą jest kolorystyka, tym razem widzę tu żółto-zielono-różowe tło. Plus za podanie składu. Piwo jest dostępne w butelce o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w AleBrowarze w Lęborku.

New England DDH DIPA Enigma + Nelson Sauvin [AleBrowar]

KOLOR
Nie jest to jasny standard w stylu New England. Piwo prezentuje się nieco ciemniej. To zazwyczaj jest zwiastunem utlenienia.

AROMAT
Na pewno jest wyraźnie, owoce meldują się na pierwszym planie. Są to dojrzałe owoce, czuć ich słodszy klimat. Nelson wnosi białe winogrona, są one jednak zdominowane przez nektarynkę oraz pomarańcze.

SMAK
Piwo jest pełne, jak na DIPA przystało. Owa pełń jest podbijana przez słodki klimat tropikalnych owoców. Na razie przypomina mi to początki serii, znaczy na plus. Jest też soczystość, wyczucie jej na początku jest zawsze dobrym znakiem. Odczucia podobne do miąższu, niestety, nie jest ona zbyt długa. Jakie owoce są to najlepiej wyczuwalne? Ja określę je jako miks brzoskwini oraz mango. Liczyłem na więcej nut winogron, w końcu są on znakiem charakterystycznym Nelsona. Tu wyczuwam je jedynie w tle, nadają piwu kolejnego wymiaru. W bezpośrednim starciu z pestkowcami są na straconej pozycji. Wyraźny smak towarzyszy mi przez całą degustację. Pod koniec jest nieco za słodko. Nie jest to level pierwszych piw z serii, ale wraca ona na odpowiednie tory.

New England DDH DIPA Enigma + Nelson Sauvin [AleBrowar]
OCENA : 4,00 / 5,00

Jest dobrze, ale nie bardzo dobrze. Owoce i pełnia są na miejscu, szkoda tylko tej za wyraźniej słodyczy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments