New England DDH DIPA Citra + Galaxy [AleBrowar]

Polska DIPA wstaje z kolan. Dziś kolejne piwo z AleBrowar, tym razem będzie to New England DDH DIPA Citra + Galaxy.

New England DDH DIPA Citra + Galaxy [AleBrowar]

Jakiś czas temu w moje ręce trafiło piwo New England DDH DIPA Simcoe + Mosaic. W internecie było sporo opinii typu “to już Europa”, “najlepszy New England jakiego piłem”, więc postanowiłem zestawić go z DIPA z Verdant. Puszka z UK okazała się lepsza, ale reprezentant naszego kraju dużo od niego nie odstawał. Nie jestem wielkim specem, wypiłem już trochę soczkowych NEIPA z UK i AleBrowar mógł by tam spokojnie sprzedać swoje cacko. Dziwiłem się dlaczego wcześniej żaden browar nie poszedł tą drogą? Wystarczy skopiować rozwiązania z zachodu i już masz przepis na sukces. Co tydzień wydaj nowe piwo, zmień chmiel i po robocie. Tak jak robią to Monkish czy Verdant. Ci którzy nie patrzą na cenę piwa wolą ciągle próbować czegoś nowego. Jeśli AleBrowar zostanie przy tych trzech piwach to za jakiś czas nie będzie o nich już tak głośno, jeśli jednak seria się powiększy, wróżę jej ogromny sukces.

STYL: Imperial IPA
EKSTRAKT: 20,0% wag.
ALKOHOL: 8,9%
SŁODY: Pale Ale, dekstrynowy, płatki owsiane, płatki pszenne
CHMIEL: Citra, Glaxy, First DH Citra, Second DH Galaxy
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 17.08.2019

No tak, ten sam zasyp co w poprzednim piwie. Jeśli się sprawdził to po co go zmieniać? Ciekawi mnie ten słód dekstrynowy, swego czasu był on składnikiem każdego New England od Cloudwater. Chyba spróbuję go w domu. Płatki owsiane oraz pszenne stanowiły zapewne sporą część zasypu. Browar obiecywał DDH i etykieta to potwierdza. Najpierw w piwie wylądowała Citra, a na drugie chmielenie poszedł chmiel Galaxy.

Jedyną różnicą na etykiecie jest (oczywiście oprócz nazwy) kolor. Tym razem grafika utrzymana jest w barwie … niebieskiej i różowej, w takich pudrowych odcieniach. Piwo New England DDH DIPA Citra + Galaxy jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w AleBrowar w Lęborku.

New England DDH DIPA Citra + Galaxy [AleBrowar]

KOLOR
Może piwo jest ciut ciemniejsze niż te które widziałem z puszek z UK, ale i tak jest nieźle. A to jest butelka, szacun AleBrowar! Do tego jest ono naprawdę mgliste. Idealne piwo do fotografowania, piana też jest na miejscu.

AROMAT
Pierwszy wdech i już chcę pisać o tym piwie w samych superlatywach. Czuję tu dużą ilość tropikalnej gumy do żucia. Na razie nie ma tu ani grama goryczki. Ależ to pięknie pachnie! Marakuja, ananas, dojrzałe i soczyste owoce. Plusem aromatu jest jest intensywność oraz żywotność. Piszę ten tekst już kilka minut, a ze szkła dalej buchają tropiki.

SMAK
Żeby teraz nie było zawodu … biorę pierwszego łyka i, o tak, zapowiada się kawał dobrego piwa. Ciało jest pełne oraz bardzo soczyste. W smaku rządzą tropiki, na pierwszym planie czuję marakuję oraz mango. Galaxy to jest jednak kozak. Z czasem pojawia się też goryczka, nie jest ona zbyt wysoka, ale na tle słodkich owoców jest ona dobrze wyczuwalna. Czy nie ma jej za dużo? Nie przeszkadza w odbiorze owoców, ale nie pogardziłbym również levelem zero. Po bardzo dobrym początku owoce zaczynają lekko przygasać, nie są już aż tak intensywne. Dalej je czuć, bez dwóch zdań, ale europejski top pod tym względem wygrywa. Chociaż piwo też ma już “swoje lata”, trzeba było pić na świeżo i wtedy wydać osąd. New England DDH DIPA Citra + Galaxy jest bez wątpienia jedną z lepszych New England DIPA uwarzonych w Polsce. Każdy łyk przynosi mi orzeźwienie oraz tropikalnego kopa. Owoce zostały ze mną do ostatniej kropli, a ta pojawiła się zdecydowanie za szybko.

New England DDH DIPA Citra + Galaxy [AleBrowar]
OCENA : 4,25 / 5,00

Brawo AleBrowar, idźcie tą drogą. Czekam na kolejne piwa z serii DDH DIPA, może tym razem z trzema odmianami chmielu?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments