NESTA [Browar Trzech Kumpli]

Każda świeżynka z Browaru Trzech Kumpli wywołuje niemałe poruszenie. Zapraszam na recenzję piwa NESTA.

NESTA [Browar Trzech Kumpli]

Pamiętam jeszcze czasy, kiedy to Browar Trzech Kumpli informował o kolejnych premierach i wszyscy się nimi jarali. Obecnie nowości owego browaru skierowane są chyba do szerszego grona piwosza, a niżeli do typowego birgika. Chociaż z drugiej strony browar ten nie słynął nigdy z łączenia dziwnych stylów w jeden, trzymają się oni głównie piwnej klasyki. W ofercie widać Hoppy Saison czy Australian IPA ale obecnie nie są tu pozycje przyciągające birgików pragnących igrzysk. Na szczęście browar broni się jakością. Jako stały bywalec Lidla często sięgam po ich piwa. Niemiecki market może pochwalić się dobrą ofertą na kraft i takich Trzech Kumpli można tam dostać od ręki. Ich piwa są po prostu dobre, nie wiem, czy kiedykolwiek trafiłem na średnią warkę?

STYL: Tropical Foreign Extra Stout
EKSTRAKT: 16,5 Plato
ALKOHOL: 6,0 %
SŁODY: jęczmienne, słody żytnie, jęczmień palony
CHMIEL: ?
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 06.03.2022

Piwo nie ma w sobie nahajpowanych dodatków. Podstawą jest  Foreign Extra Stout z przedrostkami Tropican oraz Nitro. Co do efektu nitro, na mnie nie robi on wrażenia i zazwyczaj rozpijam butelkę na kilka dolewek, więc nie będzie mi dane obserwowanie drobnych bąbelków. Tropical napisane jest w nawiasie, nie ma ono żadnego wpływa na zasyp czy też chmiel. Oznacza po prostu region tropikalny skąd pochodzi owy styl. Może bardziej, gdzie był eksportowany. Sam styl od zawsze mi podchodził. Różnica między FESem a zwykłym Stoutem? Dla mnie to głównie nuty owoców o które zadbały drożdże.

Niby Trzech Kumpli nie ma wielce skomplikowanych etykiet, niby to tylko wzorki … do mnie jednak one przemawiają. W moim rankingu stawiam je wyżej niż te z Funky Fluid. Drobne elementy łączą się w całość, fajnie to wygląda. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Zapanbrat w Żywcu.

NESTA [Browar Trzech Kumpli]

KOLOR
Ciemny brąz, nie za gęste. W szkle widać czerń z nieco beżową pianą, bardziej niewielkim kożuchem.

AROMAT
Słodko, zapach idzie w kierunku kakao. W tle pojawia się melasa oraz ciemne owoce. Ogólnie jesteś słodko, ciemne nuty są zdecydowanie w tle. Coś innego.

SMAK
Tu jest już ciemniej. Nie jest to kakao, bardziej czarna czekolada. Jej gorzka strona przybiera na sile, z każdą kolejną sekundą robi się coraz bardziej gorzko, czekoladowo. Taki RIS w wersji klasycznej, nieco na lajcie. Szukam tych owoców, znalazłem je w drugim podejściu do szkła. W tle pojawia się melasa, za dużo jej nie ma, ale coś tam się kręci. Jest gorzko, ale o tym już chyba pisałem? Alkohol jest oczywiście niewyczuwalny. Ciało? Gładkie, niskie nasycenie, gładko spływa po moim podniebieniu. Po upływie kilku minut czarne owoce zaczęły przybierać na sile. Stają do walki z ciemną stroną, nie mają w sumie szans, ale podoba mi się ten motyw. Szukacie Stouta, który nie jest słodki, ma w sobie sporo gorzkich nut? To polecam.

NESTA [Browar Trzech Kumpli]
OCENA : 4,00 / 5,00

Przyjemne lekkie i ciemne piwo. Mało kto decyduje się iść tą drogą. Oby na rynek trafiło więcej FESów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments