NEIPA [Browar Szałpiw] vs [BrewDog]

Dorwałem dwa piwa w stylu New England IPA Hazaja z Browaru Szałpiw oraz Hazy Jane z BrewDog i postanowiłem je porównać.

NEIPA - Hazaja Szałpiw Hazy Jane BrewDog

Porównań piw w stylu NEIPA jest już sporo. Dlaczego zdecydowałem się na kolejną? Pomyślałem, że ciekawie będzie porównać piwo z naszego podwórka z piwem z zagranicy. Coraz więcej polskich browarów decyduje się na uwarzenie piwa w stylu New England IPA. Niektóre próby się udają, inne wychodzą średnio. Co ciekawe styl ten zwany jest też Notheast IPA, czy też Vermont IPA. Znaczy styl, NEIPA nie jest oficjalnym stylem piwnym, jest to odmiana piwa India Pale Ale. Dlaczego jest aż tak popularna?

Według rożnych historii pierwszym piwem w stylu NEIPA było Heady Topper z The Alchemist. To co kręci większość fanów NEIPA to wygląd piwa. Jest ono mętne, mgliste (ang. hazy). Sporo piwowarów domowych stara się odtworzyć tą mętność poprzez dodawanie mąki. Mętność nie jest jednak najważniejsza. Piwa te charakteryzują się mocnym nachmieleniem. Nie bójcie się, nie chodzi tu o sporą goryczkę, a o aromat. Większość chmielu dodawana jest na koniec gotowania lub podczas fermentacji. Piwo jest pełne, gęste oraz gładkie. Piłem już kilka piw w tym stylu, ciekawe jak wypadnie dzisiejsza dwójka.

BOHATEROWIE

NEIPA - Hazaja Szałpiw Hazy Jane BrewDog

HAZAJA (Browar Szałpiw)

STYL: New England IPA
EKSTRAKT: 14,0% wag.
ALKOHOL: 5.8%
SŁODY: pilzneński, pszeniczny
CHMIEL: Zeus, Simcoe, Mosaic
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 13.04.2018

HAZY JANE (BrewDog)

STYL: New England IPA
EKSTRAKT: ?
ALKOHOL: 7.2%
SŁODY: ?
CHMIEL: ?
DODATKI: płatki pszeniczne
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 15.07.2017

DESIGN

Ciężko porównać butelkę do puszki. Obie grafiki wpisują się w szablon browarów. Szałpiw ma zawsze jedną postać na swojej etykiecie. Tak było z Petronelką. Tym razem widać na niej hazaja, czyli królika. Przy każdym piwie uczę się kolejnego słowa z poznańskiej gwary. BrewDog to też standard, logo browaru, kilka kresek, nazwa piwa. Kolorystycznie wybrałbym BrewDog’a.

KOLOR

Jak widać na zdjęciu, są to dwa kompletnie różne piwa. Hazaja jest bardziej brązowa, karmelowa. Jest też bardziej przejrzysta, choć przez oba piwa ciężko cokolwiek zobaczyć. Piwo z BrewDog jest pomarańczowe, gładkie. Nie widać tutaj żadnych przebłysków. Piana  w przypadku obu piw jest uboga. Szybko redukuje się do obręczy przy samym szkle.

AROMAT

Piwo Hazaja ma bardzo słodki aromat. Przez tą słodycz przebijają się czerwone owoce. Biorę kilka głębszych wdechów i zaczynam wyczuwać cytrusy. Na początku za dużo ich nie było. W piwie z BrewDog jest trochę kwiatów oraz zielona cytrusowa gryczka. Przy drugim wdechu czuję głównie mango. Aromat nie jest powalający, ale nie ma w nim słodyczy. BrewDog wypada lepiej.

SMAK

Pora na najważniejszy punkt. Biorę łyka piwa Hazaja, obawiałem się słodyczy, ale na razie jej nie ma. Niestety, nie ma też owoców. NEIPA bez owoców? Jest za to goryczka. Zaraz po niej pojawia się karmel, oj, nie tego oczekiwałem. Biorę kolejnego łyka i ani śladu świeżości. Dla mnie Hazaja smakuje jak zwykła IPA. Jak na jej tle wypadnie BrewDog? Piwo jest zdecydowanie łagodniejsze. Niestety, w nim też nie czuję zbyt dużo owoców. Ponownie rządzi goryczka. W kolejnych łykach pojawia się grejfrut, ale piwo ma dziwną zalegającą goryczkę. Psuje ona całość. Oba piwa są średnie i bardzo wodniste. Nie mają pełni.

WERDYKT

Chciałem wybrać lepsze piwo, ale mam z tym duży problem. I Hazaja, i Hazy nie pasują mi kompletnie do stylu. Poprzez sporą dawkę karmelu gorzej wypadło piwo z Browaru Szałpiw. Hazy Jane też jest średnie, ale bliżej mu do NEIPA.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments