Museum Of Classic Beers – Hallertauer Pils [Browar Maltgarden]

Czy kraft potrafi w dolniaki? W szkle wyląduje dziś piwo Museum Of Classic Beers – Hallertauer Pils z Browaru Maltgarden.

Museum Of Classic Beers - Hallertauer Pils [Browar Maltgarden]

Pilsner to klasyka. Czy jest ona tak stara, że nadaje się już wyłącznie do muzeum? Browar Maltgarden wydał niedawno pierwsze piwo z serii Museum Of Classic Beers. Fajny ukłon w kierunku osób zmęczonych kolejnymi premierami maksymalnie nachmielonych IPA. A jak tak przeglądam fora, to owa grupa jest coraz większa. Sporo osób tęskni za dobrym Koźlakiem czy Pilsem. Browar zdecydował się na tą drugą opcję. Pilsner to styl ceniony przez wiele osób pijących na codzień piwa kraftowe. Pijalność, nuta siarki, goryczka, tak właśnie powinien smakować ideał. Niestety, spora grupa Pilsów niesie ze sobą nuty masła. Nie pijam zbyt wielu piw w tym stylu, ale oceny Museum Of Classic Beers – Hallertauer Pils sprawiły, że postanowiłem go spróbować. Sporo osób uważa go za jednego z lepszych Pilsów uwarzonych w naszym kraju. Niestety, nie udało mi się dorwać świeżej warki.

STYL: Pils
EKSTRAKT: 12,0 Plato
ALKOHOL: 5,0 %
SŁODY: jęczmienny
CHMIEL: Hellertauer Hersbruker, Hallertauer Tradition
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 19.07.2020

Jak już pisałem na początku, jest to klasyczne piwa. Browar zdecydował się nachmielić je dwoma odmianami Hallertauer: Hersbrucker oraz Tradition. Piwo ma być wytrawne oraz orzeźwiające. Do tego wyraźna goryczka oraz nuty kwiatów, ziół oraz cytrusy. Sporo osób narzekało jednak na słodycz, która przybierała na sile z każdym kolejnym tygodniem. Jak będzie u mnie?

Etykieta wpasowuje się w klimat browaru. Rozmyte i postrzępione kawałki chmur? Czy co to jest? Styl bardzo przypomina mi niektóre etykiety estońskiego browaru Pohjala. Nazwa wygląda jak by ją ktoś odbił sprejem na ścianie.  Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Bytów Browar Kaszubski.

Museum Of Classic Beers - Hallertauer Pils [Browar Maltgarden]

KOLOR
Wygląda jak Pils. Piwo ma jasną żółtą barwę, jest praktycznie słomkowe. Podoba mi się lekkie zamglenie, jakie widzę w szkle. Biała piana oblepia szkło.

AROMAT
Zapach też jest przyjemny. Na początku czuję tu nuty siarki oraz nieco ziół. Aromat jest bardzo orzeźwiający, zachęca do sięgnięcia po szkło. Miks ziół i siarki oceniam pozytywnie, brakuje nieco intensywności.

SMAK
Zaraz po nabraniu piwa do ust poczułem nieco nut kwiatów, jednak po przełknięciu pojawia się konkretna goryczka. Ma ona posmak siarki i dominuje inne smaki. Razem z goryczą czuję tu sporą słodycz. Na szczęście nie jest to masełko, smak przypomina mi nieco cytrusy. Ciało jak to w Pilsie, na pierwszym planie jest pijalność. Piwo znika bardzo szybko. Fajna ta goryczka, teraz pojawiło się nieco więcej nut ziołowych. Wszystkie czynniki Pilsa zaliczone. Szkoda tylko tej dosyć wyraźniej słodyczy, bez niej piwo byłoby bardziej czyste i wyraźne. Piłem to piwo kilka tygodni temu i słodycz była zdecydowanie mniejsza. Widać jak piwo zniosło próbę czasu. Pod koniec pojawiło się też sporo nut kwiatów.

Museum Of Classic Beers – Hallertauer Pils [Browar Maltgarden]
OCENA : 3,75 / 5,00

Lekki i fajny Pils. Szkoda tej słodyczy, wyraźna goryczka. Czekam na następne edycję.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments