Muffin [Browar Piwojad]

Pora na coś słodkiego. Piwo Muffin z browaru Piwojad powinno być tu idealnym wyborem.

Muffin [Browar Piwojad]

Będzie to moje pierwsze spotkanie z Piwojadem. Słyszałem wcześniej o jego piwach, ale nigdy nie trafiłem na żadną butelkę w sklepie. Gdy usłyszałem o piwie Muffin, wiedziałem, że go spróbuję. Znaczy będę chciał spróbować, bo z dostępnością piw w Polsce jest dalej jak w lesie. Wysyłki online nie ma i pewnie długo nie będzie. Ale dobra, polityka na bok. Dlaczego piwo przypadło mi do gustu? Przez słodycz. Każdy lubi chyba muffinki. Nie? Nie ściemniaj 😉 Piwojad postarał się odtworzyć muffinkę w piwie. Śmiałe podejście, którego nie powstydziło by się nawet Omnipollo. Szedzki browar wybrał by zapewne aromaty. Jaką drogą poszedł Piwojad?

STYL: Chocolate Peanut Milk Stout
EKSTRAKT: 16% wag.
ALKOHOL: 5.1%
SŁODY: słód jęczmienny, żytni, płatki owsiane,
CHMIEL: ?
DODATKI: Laktoza, orzeszki ziemne odtłuszczone, prażone ziarna kakaowca
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 15.10.2018

Patrząc na skład nie widzę tu żadnych aromatów. Muffinka ma być naturalne. W składzie widzę laktozę, orzeszki ziemne w wersji odtłuszczonej (ze względu na pianę) oraz prażone ziarna kakaowca. Ciało powinno być odpowiednie, w zasypie widzę bowiem płatki owsiane. Ekstrakt nie jest zbyt wysoki, ale odfermentowanie wskazuje do odpowiedni poziom słodyczy.

Etykieta jest bardzo prosta. Pierwszy element widać już z daleka, jest to logo browaru Piwojad. Duży mrówkojad trzyma swoją długą trąbę nad szkłem z piwem. Niżej muffina, również pokaźnych rozmiarów. Wszystko na przeźroczystym tle. Kontretykieta wygląda podobnie, znalazłem na niej same podstawowe informacje oraz …. logo facebooka, bez linku, bez żadnego odsyłacza. Po co je tam wrzucili? Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Gryf w Szczyrzycu.

Muffin [Browar Piwojad]

KOLOR
Piwo ma kolor ciemnego brązu, w szkle wygląda już na kompletnie czarne. Nie jest zbyt gęste. Piana jest spora, obfita, ale mało trwała. Widzę w niej dużą ilość brązowych pęcherzyków.

AROMAT
Zapach jest słodki oraz czekoladowy. Całość jest raczej średnio intensywna, w tle pojawia się lekka nuta rozgrzewania. Ot, taki przyjemny Sweet Stout. Podoba mi się ta słodka otoczka, coś ala kawa z mlekiem. Nie czuję tu żadnych orzechów.

SMAK
O, tu orzechy są już lepiej wyczuwalne. Ogólnie pierwszy łyk nie przynosi zbyt wielu smakowych doznań. Na pierwszym planie przyjemny smak czekolady oraz kawy z mlekiem, takiej lekko rozwodnionej. Z czasem nuty słodyczy są coraz większe. Staram się tu doszukać nut orzechów, ale znikły gdzieś w mleku. No może na siłę? Gdyby nie napis na etykiecie to ja bym ich nie znalazł. Piwo jest bardzo lekkie, iście sesyjne. Dla mnie jest tu bardzo dużo nut mlecznych, podobieństwo do muffinki jest naciągane. Omnipollo zrobiło byto inaczej 😉 ale czy jest się do czego przyczepić? Całość jest przyjemna, mleczno-czekoladowa. Smak utrzymuje się dosyć długo w moich ustach. Nie znajdziecie tu żadnej gorzkiej kontry. Pod koniec czuję tego orzecha, nareszcie.

Muffin [Browar Piwojad]
Ocena: 3,5/5

Poprawne piwo. Słodycz, mleko, czekolada, trochę orzecha. Lekkie i sesyjne. Liczę na wersję imperialną! Muffin jest ok, ale czegoś mi tu zabrakło. Z czasem robi się zbyt nudny. Oceniam go na 3,5. Właśnie, do tej pory oceniałem piwa w skali od 0 do 10. Teraz przechodzę na 0-5, aby łatwiej oceniań piwa na moim profilu na portalu untappd.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments