Moloch [Browar Golem]

Browar Golem nie zwalnia tempa. Niedawno pojawiło się ich nowe piwo Moloch. Jak wypadnie ten Strong Ale?

Moloch [Browar Golem]

Piwo Moloch miało swoją premierę kilka tygodni temu, wraz z duetem Milky Moon. Podstawa Milky Moon wypadła dobrze, wersja Barrel Aged czeka na swoją kolejkę. Chodzą słuchy, że piwo doczeka się trzeciej wersji. Tym razem ma to być moja ulubiona beczka po rumie. Mniam. Oby wyszło lepiej niż Lilith Rum Barrel Aged. Moloch również doczekał się rodzeństwa. Niedawno Golem wydał wersję leżakowaną w beczce po whisky Laphroaig. Chłopaki mają rozmach. Jestem bardzo za wypuszczaniem Imperial Stoutów w kilku wersjach i podoba mi się polityka browaru z Poznania.

STYL: Strong Ale
EKSTRAKT: 24% wag.
ALKOHOL: 9.2%
SŁODY: jęczmienne
CHMIEL: ?
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 31.05.2019

Z etykiety nie dowiemy się za wiele na temat składu, na stronie internetowej Browaru Golem też cisza. Co my tu mamy? Strong Ale dobrze mi się kojarzy. Wiem, że to nieco inny klimat, ale piwo Bloody Belfegor wspominam dosyć fajnie. 24 Plato odfermentowało do 9,2 % alkoholu, więc powinno być słodko. Strong jest synonimem słowa Imperial, a wszystko co imperialne oceniam zazwyczaj na plus 😉

Etykieta ma dwa kolory: odcień różu oraz czerń. Widzę tu logo browaru oraz nazwę piwa umieszczoną w trójkącie. W tle diabelskie rogi. Etykieta jest dosyć krótka, chyba wcześniejsze Lilith był nieco dłuższe? Piwo Moloch jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Czarnków w Chodzieży.

Moloch [Browar Golem]

KOLOR
Piwo ma barwę jasnego brązu. W szkle widać już ciemny brąz. Widzę też sporo bąbelków unoszących się ku górze. Piana ma beżowy kolor i znika z pola widzenia w ciągu kilku sekund.

AROMAT
Pierwsze wrażenie to fajna i ułożona słodycz z lekką nutą wędzonki w tle. Chociaż przy drugim oraz trzecim wdechu całość idzie bardziej w stronę karmelu. Pod koniec piwo pokazuje jednak swój pazur. Zachęcające i intensywne.

SMAK
Początek jest obiecujący. Nie ma tu żadnej słodyczy, a to jej oczekiwałem po aromacie. Bardziej jest to klimat wędzony i nuty kawy. W drugim łyku pojawia się już palony karmel z dużym naciskiem na jego gorzką stronę. Alkohol jest tu dobrze ukryty, a ciało raczej średnie. Nie jest to żaden ulep. Dobrze wyszło to połączenie gorzkiego karmelu oraz wędzonki. Brakuje mi tu tego “Strong”, nic tu nie dociska, nie ma nic imperialnego. Jest przyjemnie, ale raczej spokojnie. Na szczęście nie ma tu słodkiego przegięcia w stylu piwa Dirty Bastard. Wszystko przez odpowiednią gorzką kontrę. To ona idealnie uzupełnia tu słodką landrynkę.

Moloch [Browar Golem]
OCENA: 3,75 / 5,00

Fajna alternatywa dla RIS, IPA, DIPA i NEIPA. Te style pite w kółko zaczynają lekko nudzić. Moloch to ciekawy Strong Ale, który przypadł mi do gustu.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments