Modern Polish IPA [Browar Funky Fluid]

Cudze chwalicie, swego nie znacie, czyli piwo Modern Polish IPA z Browaru Funky Fluid.

Modern Polish IPA [Browar Funky Fluid]

Skąd jest ten chmiel? Jeśli to pytanie trafia do browarów warzących piwa w stylu New England, to zapewne większość z nich odpowiada, że są z Ameryki, Australii bądź też Nowej Zelandii. Te kierunki są najpopularniejszymi chmielowymi miejscami od lat. Nie dotyczy to tylko polskiego kraftu, wystarczy spojrzeć na Wielką Brytanię. Większość piw takiego Cloudwater chmielona jest właśnie chmielem z USA. Ta popularność nie jest przypadkowa, w końcu lata pracy i zaufanie browarów nie jest dziełem przypadku, a bardziej pracy hodowców oraz laboratoriów. Na szczęście oprócz topowych kierunków zdarzają się też te lokalne, krajowe odmiany chmielu. Polskie odmiany zyskują coraz większą popularność, sam miałem przyjemność pić IPA chmielone odmianą Zula i było to piwo, które wyrwało mnie z kapci. Funky Fluid postanowił dać szansę rodzimym gatunkom, nie mogłem więc ominąć tej pozycji.

STYL: IPA
EKSTRAKT: 16,0 Plato
ALKOHOL: 6,8 %
SŁODY: jęczmienny, pszeniczny, owsiany, płatki owsiane, płatki pszenne
CHMIEL: Oktawia, Zibi, Książęcy, Iunga
DODATKI: ?
DROŻDŻE: London Fog
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 11.02.2022

Modern Polish IPA ma pokazać walory polskich odmian chmielu. Na nich też można uwarzyć dobre piwo wpisujące się w owocowe trendy. Co ciekawe, trafi ono do stałej oferty browaru, miły ukłon w kierunku osób lubiących wszystko co polskie. Podstawą jest tu IPA o ekstrakcie początkowym równym szesnaście Plato. Następne została ona podwójnie nachmielona na zimno odmianami Oktawia, Zibi, Książęcy oraz Iunga. Pochodzą one z Polish Hops, którego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać? Paweł robi kawał dobrej roboty. Szczególnie jestem ciekaw nut, które wniosą Oktawia i Zibi. Pierwszy z nich kojarzy mi się z limonką, a drugi z żółtymi pestkowcami.

Tło wprowadza mnie w zielony klimat. Grafika wygląda jak zielony liść widziany od spodu. Układ odbiega nieco od większości puszek. Wszystko przez duże logo widoczne na dole. Piwo jest dostępne w puszkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Nepomucen w Szkaradowie.

Modern Polish IPA [Browar Funky Fluid]

KOLOR
Wygląda jak rasowy New England. Mętne, jasne, idące w żółtym kierunku. Piana też na miejscu.

AROMAT
Sporo tu nut kwiatów, limonki oraz pestkowce, które są bardzo stonowane. Duży plus za intensywność, DDH zdało egzamin. Kolejny wdech, kolejna świeża dawka chmielu.

SMAK
Nieźle, smak jest totalnie inny. Pierwszą nutą, którą zarejestrowałem jest gruszka. Owoc wiedzie tu prym, jest to zielona odmiana, lekko niedojrzała. Tło to limonka, a może bardziej jej skórka? Im dalej w szkło, tym ciekawiej się robi. Każda kolejna sekunda przynosi mi coraz więcej nut kwiatów, teraz to one połączone są z limonką. Na siłę idzie tu też wyczuć jagody, kompletnie odmiennymi klimat od dominujących obecnie trendów. Ciało nie należy do do zbyt soczystych, ale jak na IPA jest dobrze. Odpowiednia pełnia, a na finiszu coraz większą rolę odgrywa goryczka. Jest ona idealnie dopasowana na kwiatów i owoców. Nie dominuje, ale daje o sobie znać. Co to dużo pisać, polski chmiel też potrafi w New England.

Modern Polish IPA [Browar Funky Fluid]
OCENA : 4,25 / 5,00

Powiew świeżości. Może do narodowy duch kraftu sprawił, że aż tak mi podeszło? Na pewno powtórzę.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments