Misty [Browar Trzech Kumpli]

Serii dobrych piw końca nie widać. Dziś w szkle wyląduje Misty z Browaru Trzech Kumpli.

piwo Misty - Browar Trzech Kumpli

Na etykiecie w miejscu nazwy stylu mamy napis Contemporary IPA. IPA każdy zna, ale Contemporary? Kolejny nowy piwny styl? Otóż nie, a żeby widzieć o co chodzi wystarczy znać język angielski (albo umieć korzystać z translatora). W tłumaczeniu wyraz Contemporary oznacza współczesny, czyli dosłownie współczesna IPA. Aha, czyli IPA która jest obecnie na czasie? Odpowiadam po jednej nutce: New England IPA. W sumie to mogłem odpowiadać bez nutek, ale nie wiem czy jest taka opcja. O New England pisałem już przy okazji recenzji piwa Dodo z Artezana. Jeśli nie chce Wam się klikać w link, to w wielkim skrócie: są to piwa bardzo mętne. Nie przez przypadek wybrałem własnie to piwo. Raz, mam spore zaufanie do Browaru, a dwa, piwo jest dosyć wysoko oceniane na portalach internetowych. Polowałem na nie już od kilku tygodni, ale udało mi się je dostać dopiero w tym tygodniu. Oby sok był wart wyciśnięcia.

Co do samej etykiety to wygląda ona … współcześnie. Misty (i tu po raz kolejny pomogła mi znajomość języka angielskiego) oznacza mglisty. To właśnie ową tytułową mgłę widać na etykiecie. Znaczy bardziej krajobraz i mgłę, bo bez krajobrazu sama mgła wyglądałaby słabo, hehe. Całość wykonana jest metodą kropek. Nie wiem jak to się profesjonalnie nazywa, ale te kropki kojarzą mi się ze sceną w filmie, kiedy psycholog pokazuje pacjentowi kartkę i pyta go “co pan widzi?”- “Widzę krajobraz, mgłę, wygląda jak piwo” – “Brawo, zgadł pan, to co? po jednym?” Ja właśnie otworzyłem swoje. I uwaga, zazwyczaj nie wlewam nigdy piwa z osadem. Dziś będzie inaczej, gdyż na etykiecie znalazłem info “jeśli chcesz poznać je w pełni, koniecznie nalej je wraz z osadem z dna butelki”.

kolor piwa Misty - Browar Trzech Kumpli

Piwo bardzo ładnie się przelewa do szkła. Jest ono gładkie. Co do koloru, to wygląda mi on na ciemno żółty. Wchodzi on w złoty. Całość jest mętna i nieprzejrzysta, niczym woda w Łynie. Niby trochę tam widać, ale jak już wejdziesz do wody po kostki, to nie widać w niej stóp. Piana ma biały kolor i dosyć szybko znika, pozostaje po niej jedynie pierścień przy samym szkle.

Aromat jeszcze bardziej zachęca do spróbowania tego piwa. Przy pierwszym wdechu czuję sporo słodkich owoców, przechodzą one w lekkie tropiki. Amerykańskie chmiele zrobiły robotę. Przy drugim zaciągnięciu jest już nieco inaczej, tym razem czuję sporo białych owoców, głównie winogrona. Przypomina mi to trochę białe wino. Całość nie jest zbyt intensywna.

Biorę pierwszego łyka i dzieje się tutaj naprawdę sporo. Piwo jest bardzo lekko nasycone, nagazowanie jest trafione w punkt. Zacząłem od nasycenia, gdyż razem z gładkim ciałem, nadają one piwu bardzo dużej pijalności. Aż chce się wziąć następnego łyka. Nie jest to jednak nic nowego w przypadku piw z Browaru Trzech Kumpli. Nie wiem jak oni to robią, ale mają patent na pijalne piwa. I oby tak dalej. W smaku piwo jest słodko-kwaśno-gorzkie z minimalną goryczką na finiszu. Goryczka przypomina mi trochę smak skórki od pomarańczy, nie jest to typowa piwna goryczka. Jest ona krótka i niezalegająca. Fajnie komponuje się ona z owocowym smakiem piwa. No właśnie, w smaku czuję cytrusy: grejpfruta, trochę mango i wspomnianą już skórkę od pomarańczy. Po zasmakowaniu osadu grejpfrut jest jeszcze wyraźniejszy, czuć też drożdże. Wow.

STYL: Contemporary IPA
EKSTRAKT: 15,0% wag.
ALKOHOL: 5.5%
SŁODY: jęczmienny
CHMIEL: zmienna mieszanka: Mosaic, Citra, Amarillo, Columbus, Chinook, Palisade
DODATKI: płatki pszenne, płatki owsiane
DROŻDŻE: ?
IBU: 40
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 04.092017
OCENA: 9/10

Piwo jest bardzo orzeźwiające i gładkie. Znajdziecie tu sporo tropikalnych owoców, aż czuć to mocne słońce przebijające się przez cytrusowe drzewa. Dla mnie to piwo to idealna równowaga między słodyczą a goryczką. Najlepsze NEIPA jakie do tej pory piłem. Daje mu 9 i chcę zostać kumplem trzech kumpli. Żałuję jednego, kupiłem tylko jedną butelkę.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments