MIŚ Russian Imperial Stout Whisky BA [Przystanek Tleń]

Znacie już Misia Russian Imperial Stout Whisky BA z Przystanku Tleń?

piwo MIŚ Russian Imperial Stout Whisky BA [Przystanek Tleń]

MIŚ to Russian Imperial Stout leżakowany w beczce po whisky. Piwo zostało uwarzone przez Przystanek Tleń. Browar jest jak dla mnie tegorocznym odkryciem. Moja przygoda z Przystankiem Tleń zaczęła się od dwóch Porterów. Wersja Barrel Aged oraz podstawowa wywarły na mnie bardzo duże wrażenie. Oba piwa były dostępne w dobrej cenie, żałowałem później, że nie wziąłem ich więcej. Podobnie było z Porterem leżakowanym w beczce po rumie. Tym razem wziąłem już więcej butelek i bardzo dobrze zrobiłem. Wersja z jamajskim rumem to jedno z lepszych polskich piw, jakie piłem w tym roku. Porter, Tleń, to recepta na sukces. Jak będzie z imperialnym Stoutem?

STYL: Russian Imperial Stout Whisky Barrel Aged
EKSTRAKT: 21,0% wag.
ALKOHOL: 8.5%
SŁODY: jęczmienny
CHMIEL: ?
DODATKI: wiśnie
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 01.06.2018

Russian Imperial Stout Whisky BA został wydany w duecie z piwem Sour Cherry Wild Ale. Oba piwa wyszły w ograniczonych wersjach. Na rynku pojawiło się 2 600 butelek Imperial Stout’a. Piwo ma 21 Plato, co jest raczej średnią wartością jeśli chodzi o RIS’a. Robotę powinna tutaj zrobić beczka po whiskey. Dodatkowo piwo zostało wzbogacone o wiśnie. Jestem ciekawy, jak wyszło w praniu.

piwo MIŚ Russian Imperial Stout Whisky BA [Przystanek Tleń]
Każda butelka ma swój własny numer.
Butelka też przypomina Szpaka. Jest długa szyjka, stylowa etykieta,złota czcionka. Aby nadać piwu jeszcze większego prestiżu, browar zdecydował się na ponumerowanie butelek. Mi trafiła się butelka numer 2 105. Piwo zostało uwarzone w Browarze Przystanek Tleń i jest dostępne w stylowych butelkach o pojemności 330 mililitrów.

piwo MIŚ Russian Imperial Stout Whisky BA [Przystanek Tleń]

Piwo ma ciemny kolor, jest praktycznie czarne. Po tym co widzę wydaje się być oleiste i gęste. Piana jest na poziomie zerowym, może nie, jest to poziom minimalny. Na powierzchni widzę mały beżowy kożuch.

W aromacie czuję sporo kawy oraz czekolady. Całość ma lekko słodką otoczkę. Na razie nie czuję nic z beczki po whisky. Podobnie jest z alkoholem, nic nie pali, nic nie rozgrzewa. Zapach jest bardzo przyjemny.

W pierwszym łyku jest raczej średnio, za to w drugim pojawiają się już wiśnie. Dosyć szybko jak na Imperial Stout, zazwyczaj posmak czerwonych owoców wychodzi w połowie butelki. Dodatek jednak zrobił swoje. Zaraz po wiśniach pojawia się długi posmak kawy oraz czekolady. Goryczka jest dosyć wysoka, ale przez intensywność pozostałych smaków nie jest ona zbyt wyczuwalna. Piwo jest gładkie, a ciało raczej średnie. Jak na 21 Plato nawet bardzo średnie. Poza tym jest bardzo dobrze. Wiśnia jest bardzo dobrze wyczuwalna, daje faje tło. Nuty kawy oraz czekolady są lżej zaakcentowane. Alkohol też jest lekko wyczuwalny, głównie poprzez rozgrzewanie w przełyku. Nuty beczki i wanilii też się pojawiają, ale przy wiśni za dużo nie wskórały. Całość jest lekka, liczyłem na zdecydowanie więcej ciała.

PIWO MIŚ Russian Imperial Stout Whisky BA
OCENA: 8/10

Lekki Imperial Stout z browaru Przystanek Tlen. Na pierwszym planie są wiśnie, beczka z tyłu. MIŚ dostaje 8.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o