Milky Moon [Browar Golem]

Piwo Milky Moon z Browaru Golem to podobno jedno z “najgęstszych” piw uwarzonych w naszym kraju. Wchodzę w to!

Milky Moon [Browar Golem]

Browar zapowiedział piwo już kilka miesięcy temu, zapowiadając słodką bombę. Mam kilka swoich ulubionych browarów i Golem jest jednym z nich. Ich piwa biorę w ciemno, szczególnie ciemne. Zaliczyłem całą serię Lilith, przejechałem się na wersji  Rum Barrel Aged, ale to za mało, aby ich znienawidzić 🙂 Chłopaki z Golema mocno weszli w beczki. Dobrze, im więcej beczek w krafcie, tym lepiej. Taki Milky Moon wyszedł od razu w dwóch wersjach, podstawa oraz Barrel Aged. Dziś sprawdzę tą pierwszą, druga czeka w piwnicy. Piwo miało swoją premierę na Warszawskim Festiwalu Piwa.

STYL: Imperial Oatmeal Milk Fenugreek Coconut Cinnamon Stout
EKSTRAKT: 28.0 % wag.
ALKOHOL: 8,0%
SŁODY: jęczmienny, płatki owsiane
CHMIEL: ?
DODATKI: Laktoza
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 31.10.2018

Zacznę od ekstraktu. Początkowy wynosił 28 Plato, a końcowy aż 14,5! Ciekawe ile krajowych piw może się pochwalić podobnym wynikiem? Nie licząc Jopejskiego, nie będzie ich za dużo. A styl? Imperial znaczy moc, a Oatmeal konkretne ciało. Następnie Milk, w składzie laktoza, ok. A to Fenugreek? Kozieradka pospolita? He? A co to za dodatek? Sprawdziłem w wiki i suszone liście kozieradka mają gorzki smak. Funfact: Efektem ubocznym spożywania nawet małych ilości tej rośliny jest zapach curry lub syropu klonowego w moczu 😉 Pozostałe dwa dodatki: kokos i cynamon są zawsze mile widziane.

Etykieta jest bardzo minimalistyczna. Widzę na niej biały mleczny księżyc na czarnym tle. Nazwa piwa pisana jest dużymi żółtymi literami, dobrze ją widać. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Czarnków w Chodzieży.

Milky Moon [Browar Golem]

KOLOR
Piwo jest czarne, gęste i nieprzejrzyste. Czyżby te legendy o ciężarze tego piwa były prawdziwe? Piana nie jest zbyt obfita, ma beżową barwę i szybko opada.

AROMAT
Pierwsze wrażenia: jest słodko, to na pewno. Na szczęście bez przegięcia. Przy głębszym wdechu wyczuwam cynamon oraz trochę czekolady. Z tą czekoladą jest ciekawie, z jednej strony gorzka, z drugiej mleczna. Bardzo świeżo i bardzo przyjemnie.

SMAK
No, no. Pierwszy łyk to przyjemna dawka kilku smaków. Jest intensywnie, świeżo i wyraźnie. Na początku jest cynamon, następnie wchodzi czekolada, a finisz to sporo nut palonych. Tutaj również wyczuwam połączenie gorzkiej oraz mlecznej czekolady. Ciało jest rzeczywiście gęste i kremowe. Można się zakochać. Podobają mi się te delikatne muśnięcia cynamonu. Słodycz jest wysoka, ale palone nuty trzymają wszystko w ryzach. Czy jest kokos? Na pewno najmniej do wyczuwam, ale pałęta się gdzieś tam w tle. Wydaje mi się, że czuje tu też coś podobnego do anyżu? Ale pewny nie jestem. Podoba mi się różnorodność tego piwa. Kilka smaków, spora intensywność, alkohol dobrze ukryty.

Milky Moon [Browar Golem]
OCENA: 4,25 / 5,00

Browar Golem, dobra robota. Gęste, pełne, smaczne. Właśnie tego oczekuję po RISach ze sporą liczbą dodatków oraz wysokim BLG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments