Marcowe [Browar Ukiel]

Może miesiąc nie do końca się zgadza, ale zawsze warto sięgnąć po piwo Marcowe z Browaru Ukiel.

Marcowe [Browar Ukiel]

Dawno nie było u mnie nic z Browaru Ukiel. Jednym z powodów może być fakt, że ten olsztyński browar nie uzupełnia swojej oferty o nowe pozycje. Ekipa znad jeziora Ukiel trzyma się stylów obranych na początku swojego działania. Ostatnią nowością był Witbier uwarzony we współpracy z Browarnikiem Tomkiem. Aha, nowa warka trafi lada moment do butelek. Tak więc piłem już każde piwo z browaru, więcej niż 3-4 razy. Moim numerem jeden jest na pewno West Coast IPA, lubię chmielowe kierunki. Co z numerem dwa? Czy jest to wspomniany wyżej Witbier, a może cieszący się dobrą opinią Porter Bałtycki? Otóż nie. W moim rankingu numerem dwa jest Marcowe. Nie licząc Portera, to właśnie ten styl jest moim numerem jeden w kategorii piw dolnej fermentacji. Lubię go za słodycz oraz ciało, które z założenia są wyraźniejsze, niż w przypadku Lagera.

STYL: Marcowe
EKSTRAKT: 14,0 Plato
ALKOHOL: 5,5 %
SŁODY: Weyermann: pilzneński, monachijski, Carapils, zakwaszający
CHMIEL: Magnum, Saaz
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 30.09.20/98-19

Ogólnie piwo marcowe można porównać nieco do lagera wiedeńskiego. Oba są słodsze i pełniejsze do lagera. W bezpośrednim zestawieniu z wiedeńskim to własnie marcowe ma wyższy ekstrakt początkowy oraz końcową wartość alkoholu. Marcowe z Browaru Ukiel balansuje na górnej granicy stylu dopuszczalnej przez BJCP, a mianowicie wartości 14 plato. Zasyp jest prosty, słód monachijski oraz Carapils powinny wnieść odpowiednią słodycz. Piwo jest chmielone dwoma odmianami chmielu Magnum oraz Saaz. Zawartość alkoholu odpowiednia, aby móc sobie spokojnie usiąść z nim na balkonie.

Etykieta w stylu browaru, widzę tu okrągłe tyło. Tym razem jest ono lekko pomarańczowe. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Ukiel w Olsztynie.

Marcowe [Browar Ukiel]

KOLOR
Widać wyżej. W szkle coś w stylu ciemnego bursztynu. Do tego biały kolor piany, nie ma jej za dużo.

AROMAT
Wyraźna nuta pochodzenia chmielowego. Są to nuty ziołowe z intensywną słodową podbudową. Do tego nieco chlebowości. Słodycz się rozkręca.

SMAK
Na początku poczułem wysokie nasycenie, bąbelki gazu uderzyły w moje podniebienie. Po przełknięciu pojawiła się słodka nuta, ja kojarzę ją ze skórką z chleba. Smacznie, wyraźnie i nagle pojawiła się dosyć mocna goryczka. Tego się nie spodziewałem. Przypomina mi ona ziołowy finisz Pilsa. Może nieco za wysoko jak na styl? W kolejnym podejściu goryczka jest już dużo niższa, tak więc jestem stylowo. Słodycz nie jest może aż tak wysoka, ale nadaje piwu pełni. Takie dolniaki mogę pić. Nie ma tu kukurydzy, DMS, nie zarejestrowałem żadnej z tych wad. Słody oraz nuty chleba. Oba te elementy pozostawiają po sobie długi aftertaste. Goryczka, której się na początku przestraszyłem, jest niska i wprowadza lekką kontrę. Dobry reprezentant stylu.

Marcowe [Browar Ukiel]
OCENA : 4,00 / 5,00

Niektórzy boją się oceniać wyżej klasyczne style, ale nie ja. Warto sięgnąć po Marcowe z Browaru Ukiel.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments