Maniac [Browar Funky Fluid]

Mi tam soczki się nigdy nie znudzą, więc podchodzę do piwa Maniac z Browaru Funky Fluid.

Maniac [Browar Funky Fluid]

Jeśli pogubiliście się już w nowych piwach z Funky Fluid to zamierzam właśnie zrecenzować jedno z nich. Nie jest to najnowsza pozycja z CV browaru, ma ona już ponad 200 ocen na Untappd co jest dosyć duża liczbą, jak na polską produkcję. Szczególnie biorąc pod uwagę ilość przeróżnych IPA na sklepowych półkach. Ostatnie pozycje z FF mi podeszły, więc postanowiłem dać szansę kolejnej z nowości. Poza tym mam słabość do chmielu pochodzącego z Australii i Nowej Zelandii. Amerykańska klaska w tropikalnym wydaniu też mi podchodzi, ale jeśli miałbym się zdecydować “który region będziesz pił do końca życia?” to … po dłuższym zastanowieniu wybrałbym te odmiany z tej dalekiej części świata.

STYL: Double IPA
EKSTRAKT: 19,0 Plato
ALKOHOL: 8,0 %
SŁODY: ?
CHMIEL: Galaxy, Enigma, Motueka, Mosaic
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: ?

Bardzo cieszy mnie fakt zawartości alkoholu na poziomie ośmiu procent, od tego zaczyna się mój przedział stylu Imperial IPA. O chmielu pisałem już wyżej, pochodzi on w dużej mierze z Australii i Nowej Zelandii. Galaxy i Enigma powinna dać bardzo tropikalne odczucia. Ten duet jest dosyć popularny, używany był już m.in w piwie Forgotten Password z Maltgardena. Mosaic to chmielowa klasyka, a Motueka … może mieć problemy z wybiciem. Chmiel ten kojarzy mi się z zwiewnymi nutami, może on mieć problemy z przebiciem się przez Galaxy.

Dzisiejsza etykieta przypomina mi stylem te z Maltgardena. Lubię abstrakcję, więc te wpół zaschnięte maźnięcia farby do mnie przemawiają. Mimo, że widziałem już sporo grafik w tym klimacie, to Maniac ma w sobie coś oryginalnego. Piwo jest dostępne w puszkach o pojemności 500 mililitrów.

Maniac [Browar Funky Fluid]

KOLOR
Jasne, dominuje tu żółta barwa oraz spora pełnia. Piana w postaci lekkiego kożucha.

AROMAT
Zapach wskazuje na spore pokłady soczystości. Lubię te mocne tropikalne nuty uderzające w nozdrza. Na początku mango z odrobiną mandarynki, później doszła goryczka. Dziś na pewno nie będzie płasko

SMAK
Odczucia smakowe też zaczynają z wysokiego c. W tym aspekcie goryczka ma więcej do powiedzenia, na razie wędruje ona w zielone kierunki połączone z grejpfrutem. Owoce są wycofane, przynajmniej na początku. Intensywny smak idzie w parze z ciałem. Jest ono dosyć gęste, w stylu cielistego Imperial IPA. Zazwyczaj wynika to z większej obecności cukrów, dziś słodycz jest niska. Po raz kolejny przechylam szkło w poszukiwaniu owoców, nic. Może nie do końca nic, ale mało, oj mało. Trawiasta goryczka szybko przejmuje pałeczkę. Tropiki obecne są 2-3 sekundy po nabraniu piwa do ust. Aha, nie wspomniałem o soczystości, w tym pierwszych chwilach czuję ją wyraźnie. Ten motyw zawsze podnosi końcową ocenę.

Maniac [Browar Funky Fluid]
OCENA : 4,25 / 5,00

Całość może być lekko zawyżona. W bezpośrednim starciu oceniam je niżej od wczorajszego Hypnohopus.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments