M-43 [Old Nation]

Piwo M-43 z amerykańskiego browaru Old Nation należy do serii New Orthodox IPA, która zbiera dobre opinie. Pora ją przetestować.

piwo M-43 [Old Nation]

Sezon na New England uważam za rozpoczęty, a czy on ma jakąkolwiek przerwę? Podział na picie lekkich piw w lato, a mocnych zimą jest chyba stereotypem. Pewnie spece od sprzedaży powiedzą co innego, ale &** z tym 😉 Sprawdziłem już sporą część piw w stylu New England z Anglii, teraz pora na Amerykę. Patrząc na oceny to USA ma dużą przewagę, jednak ciężko dostać u nas świeże puszki zza wielkiej wody. Nie jest to niemożliwe, ale trzeba przygotować w tym celu wiele monet. Nie piłem wcześnie żadnego piwa z browaru Old Nation, ale ma on na swoim koncie kilka wysoko ocenianych piw w stylu IPA. M-43 jest jednym z nich. Chociaż średnia na untappd 4,1 i ponad 100 piw na koncie. Chciał bym mieszkać w jego okolicy 😉

STYL: New England IPA
EKSTRAKT: ?
ALKOHOL: 6.8%
SŁODY: pilzneński, pszeniczny, owies
CHMIEL: ?
DODATKI: ?
DROŻDŻE: Boli: calypso, amarillo, citra, Dry: citra, amarillo, simcoe
IBU: 65
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 13.12.2018

Pierwsze co rzuca się w oczy to dosyć wysoka goryczka. Zastanawiam się, czy 65 IBU to nie za dużo jak na New England IPA. To co podoba mi się w piwie M-43 to podanie informacji o chmielach jakich tu użyto. Ba, jest też podział na te dodane podczas gotowania i te dodane na cichą. Klasa. Podstawą był tu słód pilzneński, a w zasypie znalazły się również płatki owsiane.

Puszka wygląda przeciętnie. Nie widzę tu grafiki, która cokolwiek miała by mi urwać. Całość utrzymana jest w klimacie a’la gazeta sprzed kilku lat. Białe tło oraz czarne litery, lekko przetarte. Nie etykieta jest jednak najważniejsza, a zawartość. Piwo M-43 zostało uwarzone w browarze XXX i jest dostępne w puszkach o pojemności 440 mililitrów.

piwo M-43 [Old Nation]

KOLOR
Piwo jest nieprzejrzyste a jego kolorystycznie najbliżej mu do pomarańczy. Hazy – to się zgadza na pewno.  Piana jest przedniego sortu. Widzę w niej sporo drobnych pęcherzyków, które pękają zostawiając po sobie ładny lacing.

AROMAT
Jest soczyście i owocowo. W mój nos uderza słodki i tropikalny zapach. Nie jest on za bardzo intensywny, chociaż? Jest mango, ananas, marakuja. Podoba mi się ta słodowa baza, to ją czuć na finiszu. Fajnie, naprawdę fajnie.

SMAK
Jest dobrze, pierwszy łyk to konkretne soczyste uderzenie. Piwo jest pełne, a moją buzię wypełnia smak cytrusów. Z tej owocowej mieszanki najlepiej wyczuwam mango oraz mandarynki. Finisz, to IBU na bardzo niskim poziomie. Słodycz nie jest aż tak duża, jak zwiastował aromat. Z czasem goryczka staje się coraz większa, chociaż i tak daleko jej do nawet średniego poziomu. Bardzo fajnie kontruje słodkie, tropikalne owoce. Smak jest intensywny i spójny. Przejście między słodkim klimatem, a goryczką jest płynne. Piwo jest gładkie i wysoce pijalne. Dużo owoców w połączeniu z soczystością, tego właśnie szukam w NEIPA. Kolejny sokopodobny trunek.

M-43 [Old Nation]
OCENA: 4.00/5.00

Jest gładko, aksamitnie, owocowo, nic dodać, nic ująć. Bardzo przyjemnie się to pije. Na plus, brak granulatu chmielowego. Daję 4/5.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o