Long Way, Short Step [Track Brewing / SOMA Beer]

Raz, dwa, trzy i cztery, pora na recenzję piwa Long Way, Short Step z Track Brewing oraz SOMA Beer.

Long Way, Short Step [Track Brewing / SOMA Beer]

Jak zapewne zauważyliście rok 2020 obfituje w piwa typu Triple IPA. W UK ukazało ich się mnóstwo : DDH Patternist z Polly’s Brew Co, Nawet nasze lokalne podwórko zaczyna coraz częściej wydawać piwa w tym stylu. Nie tak dawno piłem przecież Funk Around: Brew By Numbers z Browaru Funky Fluid oraz . Przypomina mi to sytuację sprzed kilku lat, kiedy to browary przeszły z warzenia IPA na rzecz Imperial IPA, które na początku było uważane za coś dużo mocniejszego, wyjątkowego. Teraz taka DIPA mało kogo już podnieca, ale TIPA? To już co innego. No właśnie, czy tu historia również nie zatoczy koła? Przy tak dużej ilości Triple IPA ten styl też stanie się normalnością. Chociaż ma on jedną przewagę, nie ma już nic wyżej. Przynajmniej ja tak myślałem dopóki nie usłyszałem o piwie uwarzonym przez Track Brewing we współpracy z hiszpańskim SOMA Beer. Browar znany mi już z produkcji o nazwie Hop City 2020.

STYL: Quadruple IPA
EKSTRAKT: ?
ALKOHOL: 13,0 %
SŁODY: Barley, Oats
CHMIEL: Citra BBC, Galaxy, Mosaic Cryo & Strata
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 05.10.2020

Ekipie z Manchesteru przyświecał jedne cel : uwarzmy największe IPA na jakie nas stać! Quadruple, czyli poczwórna IPA osiąga potężne cyfry, zawartość alkoholu wynosi tu bowiem trzynaście procent. To poziom przewyższający niektóry piwa w stylu Imperial Stout. Nie sztuką uwarzyć na mocne IPA, sztuką sprawić, aby było ono pijalne. Aby osiągnąć tak wysoki ekstrakt browar wspierał się konkretnym zasypem oraz cukrem (nie podano jakim). Do fermentacji użyto drożdży własnej propagacji. Taki potwór potrzebuje ogromnej ilości chmielu, stąd też decyzja o rozłożeniu chmielenia na dwie konkretne partie. Browary zdecydowały się na użycie odmian Citra BBC, Galaxy, Mosaic Cryo & Strata. Mają one dać smak cytrusów oraz pestkowców.

Etykieta cholernie mi się podoba. Począwszy od żywej kolorystyki, a kończąc na nieregularnym kształcie. Wizualny sztos. Piwo jest dostępne w puszkach o pojemności 440 mililitrów i zostało uwarzone w browarze Track Brewing w Manchesterze.

Long Way, Short Step [Track Brewing / SOMA Beer]

KOLOR
Mętne, bardzo mętne. Bałem się o utlenienie i ciemny kolor a tu proszę. Jasne, żółte i spora czapa białej piany.

AROMAT
Zapach już od samego początku przybiera charakter słodkich tropikalnych owoców. Sporo tu nut brzoskwini oraz mango. Z czasem pojawiła się też zielona, świeżo skoszona trawa. Zapach nie jest ciężki, mimo wyraźniej słodyczy.

SMAK
Tutaj początek jest już ciężki, jednak wysoki ekstrakt zrobił swoje. Na szczęście nie jest to słodycz w stylu karmelu lub, co gorsza, alkohol. Czuję tu wyraźnie słodkie mango, finisz wnosi lekkie rozgrzewanie. Przy tak wyraźniej słodyczy jest ono mile widziane. Nie jest to alkohol, bardziej hop burn. Ciało jest gęste, jakże inaczej? Bałem się ciężaru, jednak owoce zrobiły swoje. Mango stało się wyraźniejsze, a i słodyczy jakby mniej. Tym czego mi brak jest soczystość, ciało ok, wyraźne, ale soczek wniósł by piwo na wyższy poziom. A tak? Szanuję za dobrze ukryty alkohol, chociaż te lekkie rozgrzewanie pojawia się tu od czasu do czasu. Dobre te owoce, jednak bez soczkowego klimatu nie mogę dać wyższej oceny. Po kilku minuta pojawiła się goryczka w stylu trawy, lekko gryząca. Jednak te kilogramy chmielu pozostawiły po sobie nieco śladu. Największy plus? Wyrazistość. Mała pucha a owoc bucha. Pod koniec jest też nieco soku, ciut ciut. Piwo się otworzyło, i te imperialne parametry pokazały swoje najlepsze oblicze.

Long Way, Short Step [Track Brewing / SOMA]
OCENA : 4,25 / 5,00

Ciekawy eksperyment. Pacjent nie umarł, ale co to za życie? Ja piwa na długo nie zapamiętam.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments