Łódź i Młyn [Browar Piwoteka / De Molen]

De Molen przylatuje do Polski i uwarzył razem z Browarem Piwoteka piwo Łódź i Młyn.

Łódź i Młyn [Browar Piwoteka / De Molen]

Holenderski browar De Molen cieszy się dużą popularnością. Znak wiatraka na etykiecie oznacza też dobrą jakość. Browar chcąc utrzymać swoją pozycję nie może sobie pozwolić na wtopy, dlatego do współpracy wybiera najlepszych. Stąd wybór Piwoteki. Ładnie im posłodziłem? 😉 De Molen przedstawiać już nie muszę, pisałem o nim więcej przy okazji recenzji piwa XXX. Piłem już kilka piw z tego holenderskiego browaru i większość z nich trzyma wysoki poziom. Cieszę się, że na styl wybrano Imperial Stout. Akurat w tej dziedzinie De Molen radzi sobie wyśmienicie. Piwoteka na moim blogu jeszcze nie gościła. Piłem już kilka piw z łódzkiego browaru, podoba mi się jego niekonwencjonalne podejście odnośnie dodatków. To właśnie Piwoteka uwarzyła piwo z dodatkiem śledzia, czy tymiankiem, rozmarynem oraz szałwią. Odważnie, ale czy smacznie? Na to pytanie każdy musie sobie sam odpowiedzieć. Dużym plusem browaru był jego sklep internetowy, dosyć często z niego korzystałem. A teraz? Mam nadzieję, że za jakiś czas przepisy się zmienią i będzie można z niego znowu legalnie korzystać.

STYL: Russian Imperial Stout
EKSTRAKT: 29,7% wag.
ALKOHOL: 13.81%
SŁODY: Jęczmienny: belgijski pils, monachijski, mild, karmelowy 120, czekoladowy, zakwaszający, płatki owsiane, słód pszeniczny, palony jęczmień
CHMIEL: zeus
DODATKI: jarzębina
DROŻDŻE: Danstar Nottingham
IBU: 110
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 19.10.2021

Widzicie ten ekstrakt? Prawie 30 Plato! Piwo może spokojnie stawać w szranki z Projektem #30 z browaru Maryensztadt.  Podoba mi się wymienienie pełnego składu, jak widać główną część zasypu stanowią belgijski pils oraz monachijski. Będę dziś pił kolejne piwo z dodatkiem jarzębiny. Kilka tygodni temu było głośno o piwie Barlow Sorbus z Browaru Kormoran. W nim wylądowała również jarzębina. Ja jej zbytnio nie wyczułem, ale może mam słabego nosa? Zobaczymy jak będzie dziś. Piwo ma dosyć wysoką goryczkę i zastanawiam się, czy nie zakryje tego dodatku?

Etykieta trzyma klimat Piwoteki. Chociaż De Molen też. Jest to młyn w interpretacji graficznej browaru z Łodzi. Dla mnie etykiety mają lekko mroczny i tajemniczy wygląd. Podoba mi się czcionka i jej rozmieszczenie na młynie. Na plus podanie pełnego składu. Piwo Łódź i Młyn jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów, chociaż na etykiecie jest napis 500 ml 😉 i zostało uwarzone w browarze w Bodegraven.

Łódź i Młyn [Browar Piwoteka / De Molen]

KOLOR
Przy przelewaniu do szła widać było ciemny brązowy kolor. Piwo wydaje się być dosyć gęste. W szkle jest oczywiście czarne, piana średnia, beżowa, drobnopęcherzykowa.

AROMAT
W aromacie czuję dużo czerwonych owoców oraz gorzką czekoladę. Jest też lekkie rozgrzewanie, które uderza w nozdrza. Może to alkohol? Bo grzeje konkretnie. Trochę mi to przypomina likier o smaku wiśniowym. Zapach zwiastuje słodycz, oby tak było.

SMAK
W smaku na początku czuję ponownie czerwone owoce, krótko, ale wyraźnie. Później powoli pojawia się goryczka, nie za mocna, mogę ją porównać do pół-gorzkiej czekolady. Słodycz też jest średnia, ale zaznacza swoją obecność, to mnie cieszy. Smak nie należy do najintensywniejszych, dosyć szybko znika, zostawiając po sobie goryczką i jakoś ciastkowy posmak. Alkohol jest lekko wyczuwalny, ale nie przeszkadza i nie psuje całości. Jest wyczuwalny poprzez rozgrzewanie. Piwo to połączenie kawy, czekolady i nuty czerwonych owoców, może to ta jarzębina? Niestety, całość jest mało intensywna. Słodyczy ubywa z każdym łykiem, a goryczka robi się coraz większa.

Łódź i Młyn [Browar Piwoteka / De Molen]
OCENA: 3,75/5

Bardzo delikatny Imperial Stout, mało intensywny. Tej jarzębiny nie ma tu za dużo. Daję mu 3,75.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments