Lilith Rum Barrel Aged [Browar Golem]

Lilith Rum Barrel Aged,, o tak. Browar Golem prezentuje światu trzecie wcielenie Lilith w jednej z moich lubionych beczek.

Piwo Lilith Rum BA [Browar Golem]

Uwielbiam piwa leżakowane w beczkach po rumie. Porter Rum Barrel Aged z Przystanku Tleń oraz Imperial Smoked Baltic Porter z Widawy otrzymały ode mnie bardzo wysokie noty. Martwi mnie niska popularność piw w tej odmianie na naszym rynku. Może to kwestia ceny albo dostępności? Browar Golem zdobył jednak beczki po tym zacnym trunku i zalał je piwem Lilith. Piłem już wersję podstawową oraz tą leżakowaną w beczce po Bourbonie. O samo piwo jestem więc spokojny. Ciekawe co zrobi beczka? Poprzednie wersje było bardzo dobre, zdecydowałem się więc na zakup 2 sztuk. Nie lubię kupować w ciemno, ale co zrobisz? Jeśli piwo jest dobre, to rozchodzi się często w kilka godzin.

STYL: Imperial Stout
EKSTRAKT: 24,0 % wag.
ALKOHOL: 10.0%
SŁODY: Słód jęczmienny
CHMIEL: ?
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 30.03.2019

Na etykiecie nie podano pełnego składu, ale jest on zapewne podobny do poprzednich wersji. Ten sam ekstrakt, ta sama wartość alkoholu. To samo dotyczy szaty graficznej. Piwa tworzą jakąś mini serię, więc podobieństwo jest czymś naturalnym. Na etykiecie widać żółte elementy, poprzednio miały one biały kolor. Piwo leżakowało cztery miesiące w beczkach po jamajskim rumie. Jamajka to dobry kierunek 😉 Lilith Rum Barrel Aged jest dostępne w butelkach o pojemności 0,33 litra i zostało uwarzone w Browarze Czarnków.

Piwo Lilith Rum Barrel Aged, [Browar Golem]

KOLOR
Piwo ma barwę ciemnego brązu. Jest dosyć gęste, ale tak było już przy poprzednich wcieleniach Lilith, więc nie jest to dla mnie zaskoczenie. Piany jest tu jak na lekarstwo. Jej drobne pęcherzyki szybko ulatują i redukują się do obręczy przy ścianach szkła.

AROMAT
Jak na razie czuję tu średnią intensywność. Pierwsze wrażenie jest dosyć nijakie. Przez tą nijakość przebija się aromat rumu, czyli słodycz podobna do mieszanki wedlowskiej. Nie wiem, czy tylko ja mam takie skojarzenia? Aromat nie powala.

SMAK
W pierwszym łyku jest podobnie, bez fajerwerków. Czuję tu rozgrzewającą czekoladę oraz sporo gorzkich nut. Jest też beczka, ale słabo ją czuć. W drugim łyku jest już lepiej, słodko-gorzko nuta jest teraz wyraźniejsza. I się pospieszyłem, kurcze, smak jest krótki, szybko znika. Kolejne łyki dodają nieco intensywności, ale i tak jest średnio. Z czasem pojawiają się też czerwone owoce. W tle czuję coś słonego, mało wyraźnie (tak, jeszcze mniej, niż resztę mało wyraźnych smaków) ale jednak. Ciało na plus, jest pełne, nisko nasycone. Największy minus piwa to ta beczka po rumie, która chyba ukradli piraci. Pod tym względem jest bieda. W porównaniu ze wcześniejszymi piwami leżakowanymi w beczce po rumie Lilith wypada średnio. Poza tym jest ok, dobrze ułożone, pijalne, tylko gdzie ten rum?

Lilith Rum Barrel Aged, [Browar Golem]
OCENA: 3,5 / 5,0

Za mało rumu. Piwo jest łagodne, ułożone, słodkie, ale wszystko jest średnio intensywne. Stout jak najbardziej, ale Imperial już nie do końca.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments